Produkty velkých korporací ročně zabíjí miliony lidí. WHO apeluje na vlády, aby začaly jednat

Každý rok umírá v Evropě 2,7 milionu lidí kvůli konzumaci tabáku, alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin a v důsledku používání fosilních paliv, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Organizace vyzvala vlády, aby zpřísnily regulace výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal server The Guardian.

Ve své zprávě WHO uvedla, že silná průmyslová odvětví přispívají ke špatnému zdravotnímu stavu a předčasným úmrtím díky klamavé reklamě a účinnému marketingu, čímž brání vládám v prevenci nemocí jako jsou rakovina, srdeční choroby a cukrovka.

Podle nové zprávy jsou fosilní paliva, tabák, alkohol a vysoce průmyslově zpracované potraviny (UPF) zodpovědné za více než 7400 úmrtí denně ve 53 evropských zemích. Tato čtyři odvětví způsobují 2,7 milionu úmrtí ročně v Evropě, což představuje zhruba čtvrtinu (24,5 procenta) z celkového počtu úmrtí.

Zjištění WHO podle The Guardian ukazují na obrovské škody, které velké korporace a jejich produkty způsobují lidskému zdraví. Zpráva popisuje, jak "velký průmysl" používá různé taktiky ke zvýšení svých zisků, zatímco brání vzniku veřejných politik zaměřených na zlepšení zdraví obyvatel.

"Jen několik nadnárodních korporací má značný vliv na politické a právní prostředí, v němž působí, a brání regulacím ve veřejném zájmu, které by mohly ohrozit jejich zisky," uvádí WHO.

"Taktiky průmyslu zahrnují zneužívání zranitelných lidí cíleným marketingem, klamání spotřebitelů a používání nepravdivých tvrzení o prospěšnosti jejich výrobků nebo přínosu pro životní prostředí," řekl regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.

Tato zjištění navazují na výzkum z roku 2023, který ukázal, že alkohol, tabák, průmyslově zpracované potraviny a nápoje a fosilní paliva způsobují ročně na celém světě 19 milionů úmrtí, což je 34 procent všech úmrtí.

Analýza WHO také ukazuje, že žádná z evropských zemí nedosahuje cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje, jako je zastavení nárůstu obezity nebo snížení kouření u osob starších 15 let o 30 procent. Evropské země konzumují více alkoholu než kterýkoli jiný region na světě (WHO pro Evropu zahrnuje 53 zemí).

Navzdory zdravotním rizikům pouze malá část evropských zemí zakázala kouření na veřejných místech, zatímco snahy o snížení přitažlivosti škodlivých výrobků prostřednictvím jednotných obalů, zdanění alkoholu a jasného označování potravin se zatím příliš neujaly, píše The Guardian. 

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Kouření Alkohol

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy