Putin neblafoval. Vypuštění rakety Orešnik Kyjev nezastavilo, ukázalo ale jedno pozitivum

Americký prezident Joe Biden se rozhodl zvýšit americkou podporu Ukrajině. Schválil nasazení vojenských kontraktorů do země, autorizoval použití raket ATACMS k útokům na ruské území a poslal Kyjevu protipěchotní miny. Poslední krok není nelegální, protože Spojené státy nikdy nepodepsaly Ottawskou úmluvu, z morálního hlediska ale vyvolává otázky.

Bidenovým cílem je maximálně podpořit Ukrajinu, aby vydržela i po jeho odchodu z Bílého domu. Z vojenského hlediska je ale nepravděpodobné, že rakety ATACMS a britské rakety Storm Shadow změní situaci na bojišti, uvedl server National Interest.

Ruská armáda je s těmito zbraněmi dobře obeznámena a pravděpodobně přesunula své cenné cíle mimo dosah palby. Ukrajina nemá velké zásoby raket, a její priorita spočívá v obraně vlastního území, nikoli v udržení pozice v ruském Kursku.

Pokud by navíc západní raketa kvůli navigační chybě zasáhla například ruskou školku, poškodila by to mezinárodní pověst Západu a přinesla by další problémy.

Zdá se, že Joe Biden je odhodlán předat co nejkomplikovanější zahraničněpolitické dědictví svému nástupci a ztížit tak Donaldovi Trumpovi možnost přiblížit se k mírovému řešení mezi Ruskem a Ukrajinou. Přístup nového prezidenta nebude zaměřen na porážku Ruska, ale možná nebude dostatečně odolný vůči vážné eskalaci. To byl varovný signál, který Trump údajně poslal Putinovi.

V důsledku amerických útoků na ruské regiony Kursk a Brjansk 19. a 21. listopadu čelilo Rusko dilematu: Zareagovat silně a vzdát se naděje na mír, nebo spolknout hrdost a počkat dva měsíce na inauguraci nového prezidenta?

Putin, který se opírá o představu, že plní své sliby, nemohl nechat útok bez reakce. Jinak by byl ohrožen obraz ruské síly a věrohodnost jeho hrozeb vůči Západu. Putin musel jednat, aspoň z důvodu „sebeúcty“.

Moskva se rozhodla reagovat na stávajícím bojišti místo útoku na západní zájmy. Vypuštěním rakety Orešnik, střednědoletové hypersonické balistické rakety bez jaderné hlavice na již tak zdevastovanou Ukrajinu. Útok ukázal sílu, aniž by způsobil vážné škody. Rusko tím prokázalo, že má zbraň, kterou dříve představilo světu, a je připraveno ji použít.

Test rakety byl spektakulární, byť riskantní experiment, který skončil úspěchem. Raketa prošla testem bojových podmínek a dorazila na cílové místo, vojenský výrobní závod Yuzhmash v Dnipru, bez sestřelení.

Povzbudivé bylo, že varovný systém mezi Ruskem a USA fungoval: Ruské centrum pro snížení jaderného rizika poslalo varovný signál americkému protějšku třicet minut před startem, aby americký systém sledování raket věděl, že se nejedná o jadernou hrozbu.

Putin varoval, že mohou následovat další testy raket, v závislosti na chování Západu, což bylo patrně narážkou na výzvy některých evropských politiků, aby poslali své vojáky na Ukrajinu.

Tyto události ukazují, že přechodné období mezi dvěma prezidenty v USA je mimořádně riskantní a hrozí zásadní zvýšení napětí. 

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.
Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Ilustrační foto

Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst

Klimatické změny a administrativní překážky by mohly zásadně ohrozit přístup Velké Británie k cenově dostupným potravinám. Situace, které čelí britští farmáři, je čím dál složitější, přičemž důvodem jsou nejen nepříznivé výnosy, špatné počasí či důsledky brexitu, ale i širší kontext, který zahrnuje změny ve vládních dotacích a obchodních podmínkách. 

před 53 minutami

Donald Trump

Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, zaujímá po pádu syrského režimu Bašára al-Asada postoj, který se opírá o jeho dlouhodobý odpor k americkému zapojení do blízkovýchodních konfliktů. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 3 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

Expert vysvětlil, proč Rusko ani syrská armáda nezasáhly proti povstalcům. Blízký východ nyní čekají čtyři scénáře

Amos Yadlin, bývalý generálmajor a šéf izraelské vojenské zpravodajské služby, v rozhovoru pro Politico nastínil několik scénářů pro budoucnost Sýrie a širšího Blízkého východu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy