Americký prezident Joe Biden se rozhodl zvýšit americkou podporu Ukrajině. Schválil nasazení vojenských kontraktorů do země, autorizoval použití raket ATACMS k útokům na ruské území a poslal Kyjevu protipěchotní miny. Poslední krok není nelegální, protože Spojené státy nikdy nepodepsaly Ottawskou úmluvu, z morálního hlediska ale vyvolává otázky.
Bidenovým cílem je maximálně podpořit Ukrajinu, aby vydržela i po jeho odchodu z Bílého domu. Z vojenského hlediska je ale nepravděpodobné, že rakety ATACMS a britské rakety Storm Shadow změní situaci na bojišti, uvedl server National Interest.
Ruská armáda je s těmito zbraněmi dobře obeznámena a pravděpodobně přesunula své cenné cíle mimo dosah palby. Ukrajina nemá velké zásoby raket, a její priorita spočívá v obraně vlastního území, nikoli v udržení pozice v ruském Kursku.
Pokud by navíc západní raketa kvůli navigační chybě zasáhla například ruskou školku, poškodila by to mezinárodní pověst Západu a přinesla by další problémy.
Zdá se, že Joe Biden je odhodlán předat co nejkomplikovanější zahraničněpolitické dědictví svému nástupci a ztížit tak Donaldovi Trumpovi možnost přiblížit se k mírovému řešení mezi Ruskem a Ukrajinou. Přístup nového prezidenta nebude zaměřen na porážku Ruska, ale možná nebude dostatečně odolný vůči vážné eskalaci. To byl varovný signál, který Trump údajně poslal Putinovi.
V důsledku amerických útoků na ruské regiony Kursk a Brjansk 19. a 21. listopadu čelilo Rusko dilematu: Zareagovat silně a vzdát se naděje na mír, nebo spolknout hrdost a počkat dva měsíce na inauguraci nového prezidenta?
Putin, který se opírá o představu, že plní své sliby, nemohl nechat útok bez reakce. Jinak by byl ohrožen obraz ruské síly a věrohodnost jeho hrozeb vůči Západu. Putin musel jednat, aspoň z důvodu „sebeúcty“.
Moskva se rozhodla reagovat na stávajícím bojišti místo útoku na západní zájmy. Vypuštěním rakety Orešnik, střednědoletové hypersonické balistické rakety bez jaderné hlavice na již tak zdevastovanou Ukrajinu. Útok ukázal sílu, aniž by způsobil vážné škody. Rusko tím prokázalo, že má zbraň, kterou dříve představilo světu, a je připraveno ji použít.
Test rakety byl spektakulární, byť riskantní experiment, který skončil úspěchem. Raketa prošla testem bojových podmínek a dorazila na cílové místo, vojenský výrobní závod Yuzhmash v Dnipru, bez sestřelení.
Povzbudivé bylo, že varovný systém mezi Ruskem a USA fungoval: Ruské centrum pro snížení jaderného rizika poslalo varovný signál americkému protějšku třicet minut před startem, aby americký systém sledování raket věděl, že se nejedná o jadernou hrozbu.
Putin varoval, že mohou následovat další testy raket, v závislosti na chování Západu, což bylo patrně narážkou na výzvy některých evropských politiků, aby poslali své vojáky na Ukrajinu.
Tyto události ukazují, že přechodné období mezi dvěma prezidenty v USA je mimořádně riskantní a hrozí zásadní zvýšení napětí.
Související
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte
válka na Ukrajině , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst
před 53 minutami
Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset
před 1 hodinou
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
před 1 hodinou
Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení
před 3 hodinami
Počasí jako stvořené k zimním radovánkám. O víkendu napadne sníh
včera
Elon Musk překonal historický rekord. Nikdy nebyl nikdo bohatší, než on
včera
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
včera
Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice
včera
Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití
včera
Lidé ji mohou jen závidět. Vědci odhalili tajemství bakterie, která přežije všechno na světě
včera
NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte
včera
Ukrajinská rozvědka zabila stěžejního konstruktéra ruských zbraní
včera
Tusk zamítnul Macronův nápad na nasazení tisíců evropských vojáků na Ukrajině
včera
Biden udělil největší milosti v historii USA
včera
Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím
včera
Cichanouská exkluzivně pro EZ: Pád Asada zasadil ránu Putinovi. V Bělorusku je situace specifická
včera
Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk
včera
Pavel řekl, co se řešilo na předvánočním jednání nejvyšších ústavních činitelů
včera
Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo
včera
Expert vysvětlil, proč Rusko ani syrská armáda nezasáhly proti povstalcům. Blízký východ nyní čekají čtyři scénáře
Amos Yadlin, bývalý generálmajor a šéf izraelské vojenské zpravodajské služby, v rozhovoru pro Politico nastínil několik scénářů pro budoucnost Sýrie a širšího Blízkého východu.
Zdroj: Libor Novák