Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.
Prezident Sok-jol, který se již několik měsíců potýká s klesající popularitou a výraznou opozicí v parlamentu, čelil několika vážným problémům, včetně korupčních skandálů, neúspěšného prosazování klíčových zákonů a hrozby impeachmentu jeho spolupracovníků. Vyhlášení stanného práva, které umožňuje armádě převzít kontrolu nad vládou, bylo zjevně zoufalým pokusem zachránit jeho křehkou politickou pozici.
Hned po oznámení prezidentova rozhodnutí se v ulicích Soulu a zejména před parlamentem začaly shromažďovat davy protestujících. Lidé, vyzývaní opozičními politiky, skandovali hesla jako „Ne stannému právu!“ a „Chraňte demokracii!“. Došlo i k nasazení armády, která rozmístila jednotky kolem parlamentu, zatímco na střechách budov přistávaly vrtulníky. Navzdory těmto opatřením se opozici podařilo rychle zorganizovat hlasování, během kterého parlament s jasnou většinou stanné právo zrušil jako neústavní.
Tento vývoj je považován za obrovský zásah do prezidentovy autority a může mít dalekosáhlé důsledky pro politický systém Jižní Koreje. Prezident Sok-jol byl již před vyhlášením stanného práva pod silným tlakem kvůli několika skandálům. Mezi nimi vyniká aféra s luxusní kabelkou Dior, kterou jeho manželka údajně přijala jako dar, a kontroverze kolem manipulace s akciemi, do níž měli být zapleteni lidé z prezidentova okolí.
Opoziční strany nyní volají nejen po zrušení stanného práva, ale také po vyšetřování prezidentova jednání. Mnozí demonstranti dokonce požadují jeho odstoupení. Sok-jol, který byl do úřadu zvolen teprve v roce 2022, se tak ocitá na pokraji politického kolapsu, uvedl server BBC.
Vyhlášení stanného práva v Jižní Koreji, která se od roku 1987 považuje za moderní demokracii, má silně symbolický význam. Naposledy bylo použito v roce 1979 během vojenského puče. Pro mnoho Jižních Korejců je proto současná situace připomínkou temné minulosti země.
Přestože armáda zatím nezasáhla proti zákonodárcům ani demonstrantům, otázka budoucnosti prezidenta Sok-jola zůstává otevřená. Jeho snaha ochránit svou vládu prostřednictvím vojenské síly byla jasně odmítnuta nejen opozicí, ale i částí jeho vlastní strany. Zatímco se země snaží zotavit z tohoto politického otřesu, mezinárodní společenství pozorně sleduje, jak se situace vyvine. Jižní Korea, jakožto klíčový hráč v regionální bezpečnosti a ekonomice, si nemůže dovolit další destabilizaci.
Související

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Inferno v Jižní Koreji: Největší požár v historii země pohltil tisíc let starý chrám, zřítil se hasicí vrtulník
Aktuálně se děje
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
včera

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
včera

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
včera

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
25. dubna 2025 21:39

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
25. dubna 2025 20:40

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
25. dubna 2025 19:32

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
25. dubna 2025 18:01
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák