Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

Příběh švédského plánu byl podle všeho „veřejným tajemstvím“. „Bylo to tajemství, o kterém se nikdo neodvážil mluvit. Společnost se styděla za to, že ve Švédsku byli lidé nuceně sterilizováni,“ nastínil jednasedmdesátiletý filmař Kjell Sundstedt. Ten o tom nemluvil ani se svou rodinou. Jakmile zjistil, že čtyři jeho strýcové byli nuceně sterilizováni, šokovalo ho to. „Byli sterilizováni, protože byli chudí. Jejich zločinem byla chudoba,“ vylíčil. 

Šlo o široce používaný systém zachování „rasové čistoty“. Švédsko sice bylo první Evropskou zemí, která nucenou sterilizaci zrušila, nicméně během této politiky došlo k nucené sterilizaci 20-33 tisíc Švédů. Oběti bývaly mladé a většinou ženy – buď je považovali za slabomyslné, vzpurné nebo míšenky. Švédské úřady prý věřily, že vytvářejí společnost, kterou jim bude závidět celý svět. „Chtěly se zbavit určitého typu lidí: Slabších,“ dodal Sundstedt. Jeho matka navíc zemřela, když byl ještě velmi mladý. 

Podle Sundstedta v té době Švédové věřili na IQ testy, protože pro ně inteligence zkrátka byla důležitá. Skládaly se z otázek založených na znalostech. Protože sestra jeho matky Maj-Britt a Kiellovi bratři byli chudí, nemohli na ně odpovídat, jelikož nechodili pravidelně do školy. Její výsledky tak nedosáhly ani hranice „normální inteligence“, úřady ji klasifikovali coby slabomyslnou a poslaly do psychiatrické léčebny. Každý, kdo centrum později opustil, musel podstoupit sterilizaci – včetně Maj-Britt. 

Švédské zákony ukládaly, že osoba může být sterilizována bez svého souhlasu z eugenických (zachování co nejlepšího genetického fondu, pozn. red.), sociálních nebo zdravotních důvodů. Švédský Ústav pro rasovou biologii, který vznikl roku 1922 a léta prováděl eugenické a genetické výzkumy, inspiroval roku 1927 Němce k založení podobného ústavu. Tyto instituce radily úřadům, jak poznatky o genetice implementovat do celospolečenského života. Financování ústavu se podle Euronews navíc ve Švédsku těšilo široké politické podpoře. 

V 90. letech švédský parlament rozpoutal masivní vyšetřování. Vláda nabídla obětem nucené sterilizace odškodnění ve výši 175 tisíc švédských korun pro jednotlivce. Přiznáno bylo celkem 3000 odškodnění – což je v porovnání se skutečným počtem obětí velice nízké číslo. 

O této problematice informoval list The Washington Post už v roce 1997. Ten uvádí období politiky nucených sterilizací mezi léta 1934-1974 s tím, že ji prováděli úředníci věřící v „budování pokrokového a osvíceného sociálního státu“. Počet obětí list vyčíslil až na 62 tisíc.

Washington Post tento článek zveřejnil právě v době vyšetřování. „Tyto činy byly barbarské. Měli bychom věci nazývat pravým jménem. Dnes tyto činy samozřejmě důrazně odsuzujeme a nikdy je nelze obhajovat. Žádná částka odškodnění nemůže oběti odškodnit plně,“ zdůraznila tehdejší švédská ministryně zdravotnictví a sociálních věcí Margot Wallstromová.

Nucená sterilizace byla po mnoho let ve Švédsku a jiných skandinávských zemích běžně akceptovaná a prosazovaná představiteli, kteří byli považováni za ztělesnění pokrokových a humánních hodnot státnosti. 

Americký list roku 1997 také nastínil, že podobné programy měly existovat ve Švýcarsku, Rakousku a Belgii.

Související

Více souvisejících

Švédsko protiprávní sterilizace nacisté

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy