Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

Příběh švédského plánu byl podle všeho „veřejným tajemstvím“. „Bylo to tajemství, o kterém se nikdo neodvážil mluvit. Společnost se styděla za to, že ve Švédsku byli lidé nuceně sterilizováni,“ nastínil jednasedmdesátiletý filmař Kjell Sundstedt. Ten o tom nemluvil ani se svou rodinou. Jakmile zjistil, že čtyři jeho strýcové byli nuceně sterilizováni, šokovalo ho to. „Byli sterilizováni, protože byli chudí. Jejich zločinem byla chudoba,“ vylíčil. 

Šlo o široce používaný systém zachování „rasové čistoty“. Švédsko sice bylo první Evropskou zemí, která nucenou sterilizaci zrušila, nicméně během této politiky došlo k nucené sterilizaci 20-33 tisíc Švédů. Oběti bývaly mladé a většinou ženy – buď je považovali za slabomyslné, vzpurné nebo míšenky. Švédské úřady prý věřily, že vytvářejí společnost, kterou jim bude závidět celý svět. „Chtěly se zbavit určitého typu lidí: Slabších,“ dodal Sundstedt. Jeho matka navíc zemřela, když byl ještě velmi mladý. 

Podle Sundstedta v té době Švédové věřili na IQ testy, protože pro ně inteligence zkrátka byla důležitá. Skládaly se z otázek založených na znalostech. Protože sestra jeho matky Maj-Britt a Kiellovi bratři byli chudí, nemohli na ně odpovídat, jelikož nechodili pravidelně do školy. Její výsledky tak nedosáhly ani hranice „normální inteligence“, úřady ji klasifikovali coby slabomyslnou a poslaly do psychiatrické léčebny. Každý, kdo centrum později opustil, musel podstoupit sterilizaci – včetně Maj-Britt. 

Švédské zákony ukládaly, že osoba může být sterilizována bez svého souhlasu z eugenických (zachování co nejlepšího genetického fondu, pozn. red.), sociálních nebo zdravotních důvodů. Švédský Ústav pro rasovou biologii, který vznikl roku 1922 a léta prováděl eugenické a genetické výzkumy, inspiroval roku 1927 Němce k založení podobného ústavu. Tyto instituce radily úřadům, jak poznatky o genetice implementovat do celospolečenského života. Financování ústavu se podle Euronews navíc ve Švédsku těšilo široké politické podpoře. 

V 90. letech švédský parlament rozpoutal masivní vyšetřování. Vláda nabídla obětem nucené sterilizace odškodnění ve výši 175 tisíc švédských korun pro jednotlivce. Přiznáno bylo celkem 3000 odškodnění – což je v porovnání se skutečným počtem obětí velice nízké číslo. 

O této problematice informoval list The Washington Post už v roce 1997. Ten uvádí období politiky nucených sterilizací mezi léta 1934-1974 s tím, že ji prováděli úředníci věřící v „budování pokrokového a osvíceného sociálního státu“. Počet obětí list vyčíslil až na 62 tisíc.

Washington Post tento článek zveřejnil právě v době vyšetřování. „Tyto činy byly barbarské. Měli bychom věci nazývat pravým jménem. Dnes tyto činy samozřejmě důrazně odsuzujeme a nikdy je nelze obhajovat. Žádná částka odškodnění nemůže oběti odškodnit plně,“ zdůraznila tehdejší švédská ministryně zdravotnictví a sociálních věcí Margot Wallstromová.

Nucená sterilizace byla po mnoho let ve Švédsku a jiných skandinávských zemích běžně akceptovaná a prosazovaná představiteli, kteří byli považováni za ztělesnění pokrokových a humánních hodnot státnosti. 

Americký list roku 1997 také nastínil, že podobné programy měly existovat ve Švýcarsku, Rakousku a Belgii.

Související

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

Více souvisejících

Švédsko protiprávní sterilizace nacisté

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?

Americký prezident Donald Trump nadále zdůrazňuje, že cla jsou nevyhnutelná. Jeho administrativa již uvalila vyšší daně na dovoz z Číny, ocel, hliník a některé produkty z Kanady a Mexika. Tento týden vstupují v platnost vyšší poplatky za dovoz automobilů. Očekává se, že dnes Trump představí detaily širšího plánu cel, který jeho tým připravoval několik týdnů. Bílý dům tuto událost označuje jako „Den osvobození“. Jaké otázky zůstávají před oznámením nezodpovězené?

před 36 minutami

Val Kilmer

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel slavný americký herec Val Kilmer. Stalo se tak poté, co se v posledních letech potýkal s vážnými zdravotními potížemi, které mu znemožnily pokračovat v úspěšné herecké kariéře. 

před 1 hodinou

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy