Ruští okupanti se neštítí ničeho. Znásilňují ženy před dětmi a manžely pod pohrůžkami smrtí

Vyšetřovatelé z ukrajinské generální prokuratury vyšetřují řadu případů znásilnění. Nejmladším obětem jsou jen čtyři roky, nejstarším 83. Podle nich sexuální násilí ze strany ruských okupantů hraničí až s genocidou. Ruští velitelé k němu vydávají rozkazy a nechávají ho proběhnout před partnery oběti či jejími dětmi. Nebo si vyhradí ‚přednostní právo‘. 

Server RBC-Ukraine zveřejnil článek, v němž popisuje vyšetřování zločinů sexuálního násilí spáchané ruskými okupanty. Ruská armáda používá všechny metody teroru proti civilistům. Mezi nimi nechybí okrádání, zastrašování nebo mučení. Sexuální násilí bohužel není výjimkou. 

Orgány činné v trestném řízení vyšetřují 178 případů násilí spáchaného ruskými vojáky. Věk obětí se pohybuje od 4 do 83 let. Nechybí dokonce znásilnění v přítomnosti rodin nebo vyhrožování jejich blízkým vyhladověním. Akt násilí v tu chvíli už nabývá rysů genocidy s tím, že necelých 200 nahlášených případů je pouhá špička ledovce.

Server popisuje případ z vesnice Bohdanivka v Černihivské oblasti, kterou ruská armáda obsadila 8. března loňského roku. Skupina okupantů vstoupila na dvůr místního muže Oleksije Zdorovce. Velitel skupiny Michail Romanov zprvu obtěžoval Oleksijovu manželku. Spatřil maskáčovou bundu a začal střílet muži nad hlavu. 

Doporučené články

Okupantům se podařilo Romanova přesvědčit, že jde o airsoftové vybavení, načež skupina odešla. Večer se ale vrátil se spolubojovníkem a Oleksije zastřelil. Následně našel ženu, která se spolu s tříletým synem schovávala v kotelně. Přikázal jí, aby vyšla z úkrytu a sdělil, že manžela zastřelil, protože ‚byl nacista‘.

Ženě přikázal, aby se svlékla – jinak ji před očima dítěte zabije. Společně s kolegou ji znásilnili a odešli. Do domu se vrátili ještě několikrát. Žena s dítětem utekla, jakmile Romanov s ostatními okupanty přišli namol opilí a usnuli. Svůj příběh vyprávěla například organizaci Amnesty International.

Ukrajinská prokuratura začala implikovat nový systém vyšetřování případů znásilnění až v roce 2021. Funguje podle zásad Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (většinou známé jako Istanbulská úmluva, pozn. red.). S ruskou invazí bylo jasné, že změny je nutné prosadit hned a všude – od nejvyšších míst až po terén. 

Po osvobození ukrajinských území zde prokurátoři začali jezdit a mluvit s místními obyvateli. „Dostali jsme signál – jedna žena oznámila, že byla vystavena násilí, a my jsme zhruba pochopili, kde se nachází její dům. A tak se stalo, že jsem šel do špatného domu. Na dvoře stála jiná žena. Zeptala jsem se jí, jak se jí daří, a ona začala plakat. Zeptala jsem se jí, jestli došlo k násilí, a ona sklopila zrak. To je znamení, že došlo,“ popsala státní zástupkyně Irina Didenková pro server RBC. 

Oběti měly možnost prostudovat brožury vyšetřujících orgánů a zavolat jim nebo nechat kontakt. Dvacetiletá Karina (jméno bylo RBC změněno z důvodu anonymity) z Kyjevské oblasti popsala, jak se ruští okupanti k ženám chovali. „Nebyla vůbec žádná slova ani vysvětlení. Jen řekli ‚svlékněte se‘ a bylo to. Všechno to bylo pod záminkou ‚mluvení do telefonu‘, který mi vzali,“ vzpomínala.

Lidé z osvobozených oblastí jsou traumatizovaní. Bojí se návratu Rusů a pomsty. Existují také případy, kdy vyšetřovatelé omylem zveřejnili úplné informace o oběti. Podrobnosti o případu se tak dostaly na veřejnost a oběť násilí spolupráci s orgány činnými v trestním řízení ukončila. 

Každý případ je ale důležité vyšetřit, protože jde o válečné zločiny, které patrně poputují k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu (ICC). „Pracuji se dvěma oběťmi, ale zároveň mé pacientky znají čtyři až pět dalších obětí v jejich vesnici. Nemluví o tom, protože si myslí, že to nemá smysl. Nechtějí, aby jim lidé říkali: ‚Je to tvoje vina, proč jsi chodila po ulici a nezůstala ve sklepě‘,“ vylíčila jedna ze zasahujících psycholožek pro RBC.

V některých vesnicích se oběti bohužel setkávají i s urážkami. Oběť bývá obviňována z toho, že šla sama do domu, který obývají Rusové. Fakta o vyhrožování a vydírání ze strany okupantů nejsou považovány za relevantní argumenty. „Mnoho lidí je tu zmatených, z nějakého důvodu si myslí, že sexuální násilí je o rozkoši. Nejde o potěšení, jde o destrukci. Lidé jsou zmatení, nechápou, co je to válka a její souvislosti,“ řekla státní zástupkyně Didenková. Ještě jednou připomněla, že oběti jsou ve věku od 4 do 83 let a o dobrovolnosti tím pádem nemůže být ani řeč.

Ukrajinští policisté se aktivně podílejí na spolupráci s mezinárodními kolegy. Shromažďují četné důkazy a nenechávají Kremlu žádný prostor pro zásahy do trestného řízení. Násilníky se jim daří identifikovat a nacházejí přímé důkazy, díky nimž mohou jejich jména zveřejnit.

„To, co ruští okupanti dělají civilnímu obyvatelstvu, má všechny znaky genocidy. Nejde jen o samotné sexuální násilí, ruská armáda vyvíjí psychologický nátlak především tím, že se dopouští násilí na dítěti v přítomnosti rodičů a na ženě před jejím manželem. Podle výpovědí obětí navíc na násilí nejčastěji dohlížejí sami velitelé. Byly případy, kdy k tomu velitel vydal rozkaz. V jiném regionu zase velitel řekl, že má ve své pozici přednost a ostatní jdou až po něm,“ uzavřela Didenková. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda ženy Znásilnění děti sexuální zneužívání

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy