Svět je znepokojen íránskými akcemi proti Izraeli. Ozvala se i Čína

Íránský útok proti Izraeli z noci na neděli znepokojil státníky po celém světě. K útoku se vyjádřily nejen Spojené státy, ale také Velká Británie, Čína či Mexiko. Na sociální síti X odsoudili útok čeští a slovenští činitelé. 

Podle serveru Times of Israel íránský útok odsoudila řada zemí v čele s USA, Velkou Británií či Španělskem. Přidaly se i různé latinskoamerické země jako Argentina, Paraguay nebo Chile. Týká se to také generální tajemníka OSN Antonia Guterrese a šéfa diplomacie EU Josepa Borrella.

Borrell jménem EU odsoudil íránský útok proti Izraeli. „Jde o bezprecedentní eskalaci a smrtelné nebezpečí pro regionální bezpečnost,“ upozornil na X.

Zneklidnění vyjádřila také komunistická Čína. „Čína vyjadřuje hluboké znepokojení nad současnou eskalací a vyzývá relevantní strany, aby se zdržely další eskalace,“ citoval server Times of Israel nejmenovaného úředníka čínského resortu diplomacie.

Ozval se například český premiér Petr Fiala s tím, že Česká republika je na straně Izraele. „Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit,“ napsal na sociální síti X. Obdobně reagovala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Silně odsuzuji íránský útok na Izrael. Musíme se vyhnout další eskalaci,“ uvedla.

Shodla se s nimi také německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „Írán vypustil na Izrael bezpilotní letadla a rakety. Důrazně odsuzujeme probíhající útok, který by mohl uvrhnout celý region do chaosu. Írán a jeho zmocněnci s tím musí okamžitě přestat. V této chvíli jsme solidární s Izraelem,“ shrnula.

Například Mexiko a Chile neodsoudily Teherán napřímo. Chilské ministerstvo zahraničních věcí odsoudilo „užití síly“ a mexické vyjádřilo „hluboké znepokojení nad íránským útokem“.

Žádná odpověď ale nebyla obdobná té britské a americké. Konkrétně Američané přímo pomohli Izraelcům sestřelovat drony a rakety, Britové jim sekundovali. Šéf Bílého domu Joe Biden potvrdil spolupráci s „kolegy v celém regionu“.

Biden se v neděli setká s lídry G7 a vyjádřil připravenost Izraeli pomoct. „Budeme v úzkém kontaktu s izraelskými představiteli. A přestože jsme dnes nezaznamenali útoky na naše síly nebo zařízení, budeme i nadále ostražití vůči všem hrozbám a nebudeme váhat přijmout veškerá nezbytná opatření na ochranu našeho lidu,“ citovala jeho prohlášení americká stanice CNN.

Američané během noci na neděli dokázali zachytit přes 70 dronů a minimálně tři balistické rakety. Námořnictvo Spojených států aktivizovalo dva torpédoborce, které mají za úkol zaměřovat a likvidovat rakety a drony. „Součástí reakce na sobotní útok Íránu byly i americké stíhačky, které sestřelily bezpilotní letouny vypouštěné směrem k Izraeli,“ uvedl zdroj blízký Pentagonu.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

Více souvisejících

Írán Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy