USA a Čína spolu vedou zpravodajskou válku. Američané přiznávají vzájemné špehování

Americká stanice CNN zveřejnila analýzu, v níž popisuje čínské špionážní aktivity ve Spojených státech. Obavy vzrůstají ve stínu plánované návštěvy šéfa diplomacie Anthonyho Blinkena v Pekingu, kdy se obě strany snaží o obnovení komunikačních kanálů a vylepšení diplomatických vztahů.

Peking se totiž podle různých zpráv z médií rozhodl vybudovat špionážní základnu na Kubě. Informace ale podle Washingtonu nejsou přesné, Čína zde svá zařízení vylepšovala už před čtyřmi lety, upřesnil server Guardian.

Do Číny v květnu tajně odcestoval ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA). Jednal zde se svými protějšky a zdůraznil důležitost zachování komunikačních kanálů, píše CNN. „Je fér přiznat, že se dlouho vzájemně špehujeme na různých úrovních,“ podotkl bývalý analytik CIA Christopher Johnson. „Nepochybně došlo k nárůstu na obou stranách, ale pravděpodobně více na čínské straně, jednoduše proto, že se stala větší, vlivnější, bohatší, a proto má více zdrojů, které může věnovat, než tomu bylo v minulosti,“ doplnil.

Krizová komunikace mezi Washingtonem a Pekingem je pravděpodobně nejhorší od roku 1979. „To klade důraz na schopnost obou zemí shromažďovat zpravodajské informace, aby vzájemně pochopily své možnosti, akce a strategické záměry po celém světě,“ vysvětlil analytik specializující se na Čínu Lyle Morris.

Prohlubování špionážní činnosti vyústilo mimo jiné ve vážné debaty o používání čínských telekomunikačních zařízení a sociálních sítí. Jasnou ukázkou jsou telefony Huawei a aplikace TikTok. Konkrétně čínskou sociální síť zaměstnancům řada evropských či severoamerických státních institucích zakazuje používat na pracovních zařízeních.

Peking se ale brání tím, že se „nevměšuje do vnitřních záležitostí jiných zemí“. Společnosti Huawei a TikTok opakovaně popírají, že by jejich produkty znamenaly riziko pro národní bezpečnost nebo že by k nim měla přístup sama čínská vláda. Navíc i v USA panují obavy z přílišné striktnosti, která by mohla vyvolat příliš protičínské nálady.

Americká CNN vylíčila, že čínský vůdce Si Ťin-pching přesměroval zahraniční politiku Pekingu na více asertivní. „Doprovází to důsledný důraz na posílení zpravodajských schopností, modernizaci technologií a zlepšení koordinace mezi různými bezpečnostními agenturami,“ vysvětlil profesor politologie Xuezhi Guoa z Guilfor College v USA.

Hlavní čínské zpravodajské aktivity spadají pod Lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) a její rozsáhlou civilní agenturu známou jako Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS), píše CNN. MSS byla založena v roce 1983 a dohlíží na zpravodajské služby v Číně a zahraničí. Díky tomu je připodobňována k americké CIA nebo FBI. Podle analytiků podléhá ještě většímu utajení než její americké protějšky, nemá totiž ani veřejné internetové stránky.

Experti hodnotí, že spolupráce mezi Havanou a Pekingem na bázi zpravodajských služeb není žádným překvapením. Čína navazuje vztahy například s Íránem nebo Saúdskou Arábií, u té ale nelze jednoznačně určit, jestli jsou rozvědného charakteru. Sbližování Pekingu s dalšími zeměmi Blízkého východu nebo Latinské Ameriky pro Washington i jeho spojence znamená obavy, protože silnější propojení těchto v podstatě nepřátelských služeb může narušit jejich bezpečnost.

Americké zpravodajské služby se navíc dostaly do problémů zejména během pandemie covid-19. Čínské úřady pohyb přísně (a ještě více než obvykle i digitálně) monitorovaly. Od roku 2010 CIA utrpěla značné ztráty poté, co čínská vláda zabila či uvěznila přes deset jejích zdrojů, psal tehdy list New York Times. Agentura v roce 2021 začala přepracovávat způsob školení a řízení informátorské sítě. Údajně se chce více zaměřit na protivníky, jakými jsou Moskva a Peking.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína špionáž

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy