Americká stanice CNN zveřejnila analýzu, v níž popisuje čínské špionážní aktivity ve Spojených státech. Obavy vzrůstají ve stínu plánované návštěvy šéfa diplomacie Anthonyho Blinkena v Pekingu, kdy se obě strany snaží o obnovení komunikačních kanálů a vylepšení diplomatických vztahů.
Peking se totiž podle různých zpráv z médií rozhodl vybudovat špionážní základnu na Kubě. Informace ale podle Washingtonu nejsou přesné, Čína zde svá zařízení vylepšovala už před čtyřmi lety, upřesnil server Guardian.
Do Číny v květnu tajně odcestoval ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA). Jednal zde se svými protějšky a zdůraznil důležitost zachování komunikačních kanálů, píše CNN. „Je fér přiznat, že se dlouho vzájemně špehujeme na různých úrovních,“ podotkl bývalý analytik CIA Christopher Johnson. „Nepochybně došlo k nárůstu na obou stranách, ale pravděpodobně více na čínské straně, jednoduše proto, že se stala větší, vlivnější, bohatší, a proto má více zdrojů, které může věnovat, než tomu bylo v minulosti,“ doplnil.
Krizová komunikace mezi Washingtonem a Pekingem je pravděpodobně nejhorší od roku 1979. „To klade důraz na schopnost obou zemí shromažďovat zpravodajské informace, aby vzájemně pochopily své možnosti, akce a strategické záměry po celém světě,“ vysvětlil analytik specializující se na Čínu Lyle Morris.
Prohlubování špionážní činnosti vyústilo mimo jiné ve vážné debaty o používání čínských telekomunikačních zařízení a sociálních sítí. Jasnou ukázkou jsou telefony Huawei a aplikace TikTok. Konkrétně čínskou sociální síť zaměstnancům řada evropských či severoamerických státních institucích zakazuje používat na pracovních zařízeních.
Peking se ale brání tím, že se „nevměšuje do vnitřních záležitostí jiných zemí“. Společnosti Huawei a TikTok opakovaně popírají, že by jejich produkty znamenaly riziko pro národní bezpečnost nebo že by k nim měla přístup sama čínská vláda. Navíc i v USA panují obavy z přílišné striktnosti, která by mohla vyvolat příliš protičínské nálady.
Americká CNN vylíčila, že čínský vůdce Si Ťin-pching přesměroval zahraniční politiku Pekingu na více asertivní. „Doprovází to důsledný důraz na posílení zpravodajských schopností, modernizaci technologií a zlepšení koordinace mezi různými bezpečnostními agenturami,“ vysvětlil profesor politologie Xuezhi Guoa z Guilfor College v USA.
Hlavní čínské zpravodajské aktivity spadají pod Lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) a její rozsáhlou civilní agenturu známou jako Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS), píše CNN. MSS byla založena v roce 1983 a dohlíží na zpravodajské služby v Číně a zahraničí. Díky tomu je připodobňována k americké CIA nebo FBI. Podle analytiků podléhá ještě většímu utajení než její americké protějšky, nemá totiž ani veřejné internetové stránky.
Experti hodnotí, že spolupráce mezi Havanou a Pekingem na bázi zpravodajských služeb není žádným překvapením. Čína navazuje vztahy například s Íránem nebo Saúdskou Arábií, u té ale nelze jednoznačně určit, jestli jsou rozvědného charakteru. Sbližování Pekingu s dalšími zeměmi Blízkého východu nebo Latinské Ameriky pro Washington i jeho spojence znamená obavy, protože silnější propojení těchto v podstatě nepřátelských služeb může narušit jejich bezpečnost.
Americké zpravodajské služby se navíc dostaly do problémů zejména během pandemie covid-19. Čínské úřady pohyb přísně (a ještě více než obvykle i digitálně) monitorovaly. Od roku 2010 CIA utrpěla značné ztráty poté, co čínská vláda zabila či uvěznila přes deset jejích zdrojů, psal tehdy list New York Times. Agentura v roce 2021 začala přepracovávat způsob školení a řízení informátorské sítě. Údajně se chce více zaměřit na protivníky, jakými jsou Moskva a Peking.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Čína , špionáž
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 30 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 52 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek