USA a Čína spolu vedou zpravodajskou válku. Američané přiznávají vzájemné špehování

Americká stanice CNN zveřejnila analýzu, v níž popisuje čínské špionážní aktivity ve Spojených státech. Obavy vzrůstají ve stínu plánované návštěvy šéfa diplomacie Anthonyho Blinkena v Pekingu, kdy se obě strany snaží o obnovení komunikačních kanálů a vylepšení diplomatických vztahů.

Peking se totiž podle různých zpráv z médií rozhodl vybudovat špionážní základnu na Kubě. Informace ale podle Washingtonu nejsou přesné, Čína zde svá zařízení vylepšovala už před čtyřmi lety, upřesnil server Guardian.

Do Číny v květnu tajně odcestoval ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA). Jednal zde se svými protějšky a zdůraznil důležitost zachování komunikačních kanálů, píše CNN. „Je fér přiznat, že se dlouho vzájemně špehujeme na různých úrovních,“ podotkl bývalý analytik CIA Christopher Johnson. „Nepochybně došlo k nárůstu na obou stranách, ale pravděpodobně více na čínské straně, jednoduše proto, že se stala větší, vlivnější, bohatší, a proto má více zdrojů, které může věnovat, než tomu bylo v minulosti,“ doplnil.

Krizová komunikace mezi Washingtonem a Pekingem je pravděpodobně nejhorší od roku 1979. „To klade důraz na schopnost obou zemí shromažďovat zpravodajské informace, aby vzájemně pochopily své možnosti, akce a strategické záměry po celém světě,“ vysvětlil analytik specializující se na Čínu Lyle Morris.

Prohlubování špionážní činnosti vyústilo mimo jiné ve vážné debaty o používání čínských telekomunikačních zařízení a sociálních sítí. Jasnou ukázkou jsou telefony Huawei a aplikace TikTok. Konkrétně čínskou sociální síť zaměstnancům řada evropských či severoamerických státních institucích zakazuje používat na pracovních zařízeních.

Peking se ale brání tím, že se „nevměšuje do vnitřních záležitostí jiných zemí“. Společnosti Huawei a TikTok opakovaně popírají, že by jejich produkty znamenaly riziko pro národní bezpečnost nebo že by k nim měla přístup sama čínská vláda. Navíc i v USA panují obavy z přílišné striktnosti, která by mohla vyvolat příliš protičínské nálady.

Americká CNN vylíčila, že čínský vůdce Si Ťin-pching přesměroval zahraniční politiku Pekingu na více asertivní. „Doprovází to důsledný důraz na posílení zpravodajských schopností, modernizaci technologií a zlepšení koordinace mezi různými bezpečnostními agenturami,“ vysvětlil profesor politologie Xuezhi Guoa z Guilfor College v USA.

Hlavní čínské zpravodajské aktivity spadají pod Lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) a její rozsáhlou civilní agenturu známou jako Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS), píše CNN. MSS byla založena v roce 1983 a dohlíží na zpravodajské služby v Číně a zahraničí. Díky tomu je připodobňována k americké CIA nebo FBI. Podle analytiků podléhá ještě většímu utajení než její americké protějšky, nemá totiž ani veřejné internetové stránky.

Experti hodnotí, že spolupráce mezi Havanou a Pekingem na bázi zpravodajských služeb není žádným překvapením. Čína navazuje vztahy například s Íránem nebo Saúdskou Arábií, u té ale nelze jednoznačně určit, jestli jsou rozvědného charakteru. Sbližování Pekingu s dalšími zeměmi Blízkého východu nebo Latinské Ameriky pro Washington i jeho spojence znamená obavy, protože silnější propojení těchto v podstatě nepřátelských služeb může narušit jejich bezpečnost.

Americké zpravodajské služby se navíc dostaly do problémů zejména během pandemie covid-19. Čínské úřady pohyb přísně (a ještě více než obvykle i digitálně) monitorovaly. Od roku 2010 CIA utrpěla značné ztráty poté, co čínská vláda zabila či uvěznila přes deset jejích zdrojů, psal tehdy list New York Times. Agentura v roce 2021 začala přepracovávat způsob školení a řízení informátorské sítě. Údajně se chce více zaměřit na protivníky, jakými jsou Moskva a Peking.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína špionáž

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy