V Severní Koreji se podle jižního souseda popravuje kvůli drogám či náboženství

Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich náboženským aktivitám a potlačuje jejich práva a svobody. Vyplývá to z nové zprávy jihokorejského ministerstva pro sjednocení, která byla dnes zveřejněna.

Zpráva, která má 450 stránek, byla vypracována na základě svědectví sesbíraných v letech 2017 až 2022 od více než 500 Severokorejců, kteří utekli ze své vlasti. "Zdá se, že právo severokorejských občanů na život je značně ohroženo," říká ministerstvo pro sjednocení, které má na starosti styky se sousední zemí. "Popravy jsou často prováděny za činy, které neospravedlňují trest smrti, včetně drogových zločinů, distribuce jihokorejských médií a náboženské či pověrčivé aktivity," píše se dále ve zprávě.

Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, zjištění jihokorejské vlády nemohla nezávisle ověřit, nicméně tvrzení ve zprávě odpovídají i vyšetřování OSN a zprávám nevládních organizací. Severní Korea jakoukoli kritiku nedodržování práv svých občanů odmítá s tím, že jde o součást spiknutí s cílem svrhnout její režim.

Jihokorejská zpráva přináší detaily porušování lidských práv v KLDR, v zajateckých táborech i na jiných místech, včetně veřejných poprav a mučení. K úmrtím a mučení často dochází ve vězeňských zařízeních a někteří lidé jsou popraveni okamžitě poté, co byli přistiženi při pokusu překročit hranici do Jižní Koreje, uvedlo ministerstvo.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol uvedl, že cílem zprávy je informovat mezinárodní společenství o ohavných zločinech, ke kterým v Severní Koreji dochází. KLDR si podle něj nezaslouží "jediný cent" ekonomické pomoci, i vzhledem k tomu, že pokračuje ve svých jaderných aktivitách.

Přístup konzervativního prezidenta Juna se liší od přístupu jeho liberálního předchůdce Mun Če-ina, který čelil kritice za to, že činil severokorejskému režimu ústupky a snažil se vylepšit vztahy se severním sousedem. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení hodnotí situaci lidských práv v KLDR každý rok.

Související

Test severokorejské rakety

Severní Korea odpálila raketu se špionážním satelitem. Brzy po startu selhala

Severní Korea se ve středu neúspěšně pokusila o vyslání satelitu do vesmíru. Podle serveru BBC došlo k nehodě a pádu nosné rakety do moře. Pchjonjang oznámil, že chce co nejrychleji podniknout druhý pokus. Japonské úřady už dříve oznámily, že raketa selhala. Jihokorejská armáda provádí vyšetřování, zda došlo ke zničení nebo havárii nosiče během letu. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

včera

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

včera

včera

včera

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

včera

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy