V USA se řeší další vojenská pomoc Kyjevu. Pentagon ji možná oznámí už dnes

Americká vojenská pomoc Ukrajině nepolevuje, už dnes by mohl Pentagon oznámit další balíček. Bidenova administrativa navíc čelí tlaku, aby poskytla Kyjevu střely s větším dosahem. Sám prezident věří, že prostředků na podporu země napadené Ruskem bude nadále dostatek.

Podle agentury Bloomberg by už v pátek mohl Pentagon oznámit další balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě dvou miliard dolarů. Kyjevu by zajistil raketové systémy Hawk či dva pokročilejší typety raket pro Patrioty. 

Americký prezident Joe Biden mezitím na otázku deníku Financial Times uvedl, že věří, že USA budou disponovat dostatečnými prostředky na to, aby podporovaly Ukrajinu, jak dlouho to bude potřeba. Reagoval tak na vyjádření republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, který naznačil, že by se pro další pomoc Kyjevu nemusela najít podpora.

Server Politico zase uvedl, že někteří demokratičtí i republikánští zákonodárci tlačí na Bidenovu administrativu, aby souhlasila s poskytnutím taktických balistických střel ATACMS. Ty mají dosah až 300 kilometrů, tedy zhruba čtyřikrát větší než nynější ukrajinské zbraně. 

USA podle ministerstva zahraničí daly na vojenskou pomoc Ukrajině od ledna 2021 více než 37,5 miliardy dolarů. Naprostou většinu z toho, konkrétně téměř 37 miliard, dostal Kyjev po 24. únoru loňského roku, kdy Rusko zahájilo invazi do sousední země. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pentagon Joe Biden Rakety Patriot Armáda Ukrajina Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy