ANALÝZA | Jaká je vojenská síla Íránu a Izraele? Brutalita konfliktu předčí čísla

Pokud se do sebe pustí Izrael s Íránem, bude to mít vážné následky pro celý blízkovýchodní region. Izraelské ozbrojené síly jsou obecně známé svou bojeschopností a silou, jenže to samé platí pro íránské. Ty mají navíc vliv v regionu díky množství zástupných organizací neboli proxy, jako je například libanonské militantní hnutí Hizballáh, jemenští Hutíjové či Hamás v Pásmu Gazy. 

Samotný pohled na mapu nabízí předpoklad, že Írán má jasnou výhodu. Íránské území má rozlohu přes 1,6 milionu kilometrů čtverečních, zatímco izraelské měří necelých 22 tisíc. Jenže už v minulosti se mapy mnohokrát pletly. Izrael hned po svém vzniku dokázal porazit daleko silnější nepřátelské koalice.

V roce 1948, bezprostředně po vzniku židovského státu, se na něj vrhla arabská koalice složená mimo jiné z Egypta, Zajordánska (dnešního Jordánska), Iráku, Sýrie, Libanonu, Saúdské Arábie či Jemenu. Díky vítězství se Izrael dokázal zavést jako samostatný a suverénní stát, ačkoli Jordánci získali Západní břeh Jordánu.

Dopady tzv. Šestidenní války z roku 1967 ale byly pro arabské země ještě horší; Izrael díky preemptivnímu útoku dokázal obsadit Golanské výšiny na hranici se Sýrií, Západní břeh získal na úkor Jordánska, Pásmo Gazy a Sinajský poloostrov dobyl v Egyptě.

Srovnání vojenské síly

Íránské ozbrojené síly mají jasně navrch v několika aspektech, jak ukazují data serveru Global Fire Power. Podle těchto dat má Írán celkově více vojenského personálu s 610 tisíci vojáky oproti 170 tisícům vojákům Izraele. Naopak v počtu rezervistů vede Izrael s 465 tisíci oproti 350 tisícům v Íránu. Polovojenských jednotek má Írán výrazně více, konkrétně 220 tisíc oproti 35 tisícům v Izraeli.

Jednou z mála oblastí, kde má navrch Izrael, je letectvo. Izrael disponuje 241 bojovými stíhačkami, zatímco Írán vlastní 186 takových strojů. Izrael také vede v počtu helikoptér.

V počtu tanků má Írán převahu s 1996 tanky oproti 1370 tankům Izraele. Podobně je tomu u obrněných vozidel, kde Írán má 65765 vozidel oproti 43407 vozidlům Izraele. V počtu tažených děl vede Írán s 2050 kusy oproti 300 kusům v Izraeli, a také v mobilních raketových systémech s poměrem 775 ku 150. Naopak Izrael má více samohybných děl, konkrétně 650 oproti 580 v Íránu.

Írán si také vede lépe v produkci ropy a zemního plynu a obecně má daleko větší rezervy obou komodit.

Na co se dá spolehnout?

Server Global Fire Power je populárním nástrojem pro srovnávání vojenské síly jednotlivých zemí. Nabízí poměrně přesná čísla o tom, co každá země může použít v případě konfliktu. Tento index však nebere v úvahu, že Írán má po celém blízkovýchodním regionu množství zástupných organizací.

Zatímco svět s napětím sleduje, zda se Írán rozhodne zaútočit na Izrael přímo, existuje řada polovojenských organizací, které jsou ochotné to udělat za něj. Tyto organizace nejsou součástí indexu Global Fire Power, a analyzovat jejich sílu je náročné, protože oficiální údaje nejsou k dispozici. Dokonce ani nejlepší zpravodajské agentury světa, jako Mossad a CIA, nemají úplně přesné informace o tom, co mají tyto paramilitární organizace k dispozici.

Sílu těchto organizací lze odhadovat hlavně podle jejich činů. Například libanonský Hizballáh dlouhodobě útočí na izraelské území raketami. Tyto útoky jsou umožněny díky podpoře z Bejrútu, takže Hizballáh nemusí mít obavy, že své odpalovače raket neumístí na strategické pozice.

Působení militantů z Hizballáhu poskytuje další možnost analýzy. Pokud by Izrael vstoupil do otevřené války s tímto hnutím, mohla by se do konfliktu zapojit i libanonská armáda. Ta je však oproti izraelské výrazně slabší, nemá dostatek prostředků a je těžké odhadnout, zda má dostatek motivace Izraeli čelit.

Izrael má 170 tisíc vojáků v aktivní službě a dalších 465 tisíc v rezervách, zatímco libanonská armáda má 60 tisíc aktivních vojáků a teoreticky 35 tisíc rezervistů. Libanonská armáda má v pohotovosti jen něco málo přes sto tanků, tři tisíce jiných vojenských vozidel a pár stovek děl. Bojové jednotky stíhaček jsou jedinými připravenými k boji.

Pokud Hizballáh zasáhne proti Izraeli, nemůže očekávat relevantní podporu od libanonské armády. Hizballáh je však sám o sobě silně ozbrojen. Podle serveru Times of Israel měl na konci roku k dispozici „100 tisíc dobře vycvičených bojovníků“ a „přesně naváděné rakety, které mohou zasáhnout jakékoli místo v Izraeli a zabránit lodím v dosažení izraelského pobřeží Středozemního moře“.

Existuje údajně přes sto tisíc těchto raket a tisíce dronů dodaných Íránem, které může Hizballáh použít proti Izraeli. V posledních letech Hizballáh funguje především jako organizace prosazující íránskou moc v regionu a Teherán jej podle toho podporuje. Íránská pomoc zahrnuje financování i vyzbrojování, jak uvádí americký list New York Times.

Teherán tímto způsobem vytvořil síť spřátelených organizací, a to využitím svého postavení šíitské velmoci. Nabídl výcvik a vyzbrojení znesvářenému šíitskému obyvatelstvu, což vedlo k tomu, že jednotlivé Íránem podporované organizace hrají ve svých zemích prim a dokážou předčit i oficiální armády.

Jako příklad za všechny slouží jemenští Hutíjové, kteří nad ovládnutým územím zavedli tvrdou kontrolu a rady si s nimi neví ani samotná jemenská armáda. Tato organizace zvládla zasáhnout dronem Tel Aviv, což si minulý měsíc vyžádalo jednu oběť a deset zraněných.

Nebezpečné revoluční gardy

Kromě toho, že Írán na Blízkém východě využívá zástupných organizací, má také své militantní uskupení – Íránské revoluční gardy (IRGC). Údajně mají k dispozici až 125 tisíc vojáků, kteří jsou už od roku 1979 nasazováni v důležitých konfliktech. IRGC jsou přítomné v Iráku, Sýrii či Libanonu, a slouží jako faktický předvoj íránské státní armády. IRGC dokážou bojovat nejen na zemi, mají také vlastní námořní a vzdušné jednotky.

Jejich zřejmě nejnebezpečnější součástí jsou jednotky Quds, které Američané přirovnali ke své zahraniční rozvědce CIA. „Horlivé a akční myšlení, pokud není kontrolováno, může být využito jako síla pro dobro – ale pokud je spoutáno nesprávnými zájmy nebo hodnotami, mohou být následky hrozivé,“ popsal americký generál Stanley McChrystal pro server Foreign Policy.

Právě Quds hrají velmi důležitou roli v zahraničních vztazích Íránu, respektive v kupování spojenců. McChrystal to přičetl jejich bývalému vůdci Kásimu Sulejmánímu. „Díky jeho prozíravému pragmatismu se jednotka stala významným činitelem ve zpravodajské, finanční a politické sféře za hranicemi Íránu,“ poznamenal americký generál.

Bude Izrael bezbranný?

V této analýze už jsme vyjmenovali, kdo všechno proti Izraeli stojí, a kolik toho izraelské síly mají na papíře. Také jsme připomněli, že se Izrael dokázal ubránit obrovským přesilám.

Izraelci se dlouhodobě chlubí komplexním systémem protivzdušné obrany Iron Dome (překl. Železná kopule). Ten se velmi úspěšně projevil už letos v dubnu, kdy Írán proti Izraeli vypálil několik stovek raket a bezpilotních letounů jako pomstu za smrt prominentních členů IRGC v syrském Damašku.

Jenže pokud přijde plnohodnotný útok Hizballáhu (klidně jen samotného), Iron Dome může selhat. Jak již bylo řečeno, libanonské militantní uskupení vlastní přes sto tisíc raket a je nereálné, že Iron Dome dokáže zachytit každou z nich, pokud poletí v příliš velkých salvách.

Pokud by útok Hizballáhu proběhl paralelně s íránským či dokonce i hutíjským, bude každý Izraelec terčem. I proto se Izrael spoléhá na „pevné spojenectví“ se Spojenými státy, které by měly v případě íránského útoku pomoct.

To se také potvrdilo v dubnu, když na Izrael letěly íránské rakety a drony. S jejich likvidací pomohly stíhačky z USA, Francie, Británie a Jordánska.

Ať už se do války zapojí sám Írán nebo se k němu přidají jeho proxy, dojde k nesmírně devastujícímu konfliktu regionálního rozsahu. Všechny strany jsou po zuby ozbrojené a ochotné jít do boje na život a na smrt. Myšlenky na takovýto konflikt vyvolávají studený pot, protože kromě armád se střetnou národy a uskupení, které se nenávidí a jsou připravené prolít krev nepřítele za každou cenu.

Kromě desítek či stovek tisíc mrtvých patrně dojde také k překreslování map. V případě války zřejmě zanikne Libanon, jak ho známe; přežít by nemusel ani Izrael. Do konfliktu se nutně zapojí i Iráčané se Syřany, protože zástupné organizace Íránu působí na jejich území, kam budou směřovat izraelské snahy o likvidaci strategický postavení proíránských sil.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Írán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 6 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 7 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 12 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině

Kyjev bude litovat a pozná ještě větší destrukci, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po sobotním útoku ukrajinských dronů na Kazaň. Na jeho výhrůžky upozornila ruská státní agentura TASS. Útok se obešel bez zranění, ve městě ale napáchal škody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy