ANALÝZA | Případné nasazení vojsk NATO na Ukrajině je možné v jediném případu. Ukrajinci si nesmí dělat naděje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně žádá Západ o posílení podpory v boji proti ruské agresi. NATO však přímo zasáhne až v případě jaderného útoku ze strany Ruska. I když ruské drony a rakety několikrát ohrozily území členských států, tyto útoky byly hodnoceny spíše jako chyby. 

Území NATO bylo ohroženo několikrát

Zelenskyj už několikrát vyzval západní spojence k obraně ukrajinského nebe před ruskými raketami. Výbuch rakety v Polsku, které je členem Severoatlantické aliance, koncem roku 2022 podnítil obavy, že by rusko-ukrajinský konflikt mohl eskalovat i za hranice Ukrajiny. Varšava a představitelé NATO ale krátce po incidentu zmírnili napětí tvrzením, že pravděpodobně šlo o ukrajinskou raketu, vystřelenou v rámci obrany před ruskými útoky.

Washington sice od roku 2022 poskytl Ukrajině pomoc v hodnotě přesahující 50 miliard dolarů, použití těchto zbraní ale výrazně omezil – tedy pouze na ukrajinské území, případně na obranné přeshraniční operace. „„Odstranění ruských řízených leteckých bomb z ukrajinského nebe je klíčový krok, který by mohl donutit Rusko hledat cestu k ukončení války a dosažení spravedlivého míru,“ prohlásil Zelenskyj.

Tento krok se netýká výlučně Spojených států. Rusko například varovalo, že bude reagovat, pokud Spojené království dovolí Ukrajině zaútočit na Rusko britskými zbraněmi.

Během ruského útoku na Ukrajinu z minulého pondělí vletěl neidentifikovaný objekt, s největší pravděpodobností dron, i do vzdušného prostoru Polska a zřejmě dopadl na jeho území. S odvoláním na operační velitelství polských ozbrojených sil o tom informovala agentura Bloomberg.

Rumunská protivzdušná obrana pak měla napilno koncem července. V severní oblasti okresu Tulcea se objevily výstražní zprávy týkající se možnosti „pádu objektů ze vzdušného prostoru v blízkosti hranic s Ukrajinou“. Informovaly o tom rumunské servery G4 a Digi24.

Server Visegrád 24 na sociální síti X zveřejnil video, na kterém lze pozorovat poničený lesní porost a ohořelý strom. „Ruský dron letěl více než 10 kilometrů za hranici na území země NATO předtím, než narazil do země a explodoval.“

Co stačí k vyprovokování reakce NATO?

Ani jeden ruský dron nebo raketa neznamenaly aktivaci článku 5 Smlouvy o NATO. Vysvětlení je jednoduché – nešlo o cílený útok, spíše omyly. Proti ukrajinskému území už letěly desetitisíce ruských strojů a čas od času se může stát, že dojde k chybě v zaměření nebo odchýlení při letu.

Už při pohledu na mapu je ale zřejmé, že může nastat situace, kdy Rusko tuto „chybu“ přežene a raketa či dron dopadne do některého z důležitých měst. Nedaleko hranic s Ruskem se totiž nachází kupříkladu polský Chelm, Rzeszów, Lublin nebo Przemyśl; v Rumunsku pak jde o Botoșani, Baia Mare, Brăila či Galați.

Není ale jasné, jak velkou chybu dokáže NATO „tolerovat“. Bývalý šéf CIA David Petraeus ale má jasno v tom, kdy Západ skutečně bude reagovat. Podle něj nasazení ruských jaderných zbraní vyvolá odpověď NATO vedenou Spojenými státy. „Nechcete jadernou konfrontaci, ale stejně tak musíte ukázat, že je to nepřijatelné,“ řekl Petraeus k eventuálnímu nasazení jaderných zbraní.

Přiznal, že o případné reakci USA nemluvil s národním bezpečnostním poradcem Jakem Sullivanem. „Může to být pro Putina a pro Rusko ještě horší a na tom nic nezmění ani nasazení taktických jaderných zbraní na bojišti,“ zdůraznil Petraeus. Ruskou hrozbu těmito zbraněmi je podle něj třeba brát vážně.

Podoba případné reakce je zřejmá: „Zničení všech ruských konvenčních sil identifikovatelných na bojišti“ na Ukrajině, na sporném Krymu anektovaném Ruskem roku 2014 a lodí v Černém moři. „Na to nelze nereagovat, ale nebude se to rozšiřovat, to není jaderné za jaderné. Není zájem o jadernou eskalaci,“ popsal někdejší šéf CIA.

NATO nehodlá asistovat jinak než podporou

NATO ani Washington, jak se zdá, nebudou reagovat na ruskou agresi proti Ukrajině jinak než dosavadní podporou napadené zemi. Ukrajina už má k dispozici nespočet západního vybavení. Na zemi k nim patří například německé páteřní tanky Leopard 2 či americké M1 Abrams, ve vzduchu bojují moderní americké stihačky F-16 a nebe proti náletům chrání například systémy Patriot.

Největšími pomocníky Kyjevu nadále zůstávají Američané. Od začátku ruské invaze do letošního dubna USA Ukrajině celkem pomohly 175 miliardami dolarů. „Tyto historické částky pomáhají širokému okruhu ukrajinských lidí a institucí, včetně uprchlíků, orgánů činných v trestním řízení a nezávislých rozhlasových stanic, ačkoli většina pomoci se týkala vojenských záležitostí,“ píše server Council on Foreign Relations.

Pouze 107 miliard dolarů ale přímo do vojenské pomoci směřované na Ukrajinu. Většina zbývajících prostředků financovala různé aktivity USA spojené s válkou na Ukrajině. Další malá část podporuje další postižené země v regionu. Celkem

Zároveň je velká část peněz investována přímo v USA, kde se jimi platí továrny a v nich pracující dělníci. Případně dochází k doplňování amerických zásob zbraní. „Z pomoci Ukrajině je financována obranná výroba ve více než sedmdesáti amerických městech,“ uvádí analýza American Enterprise Institute.

Naopak Česko za materiál dodaný Ukrajině dostává kompenzace z takzvaného Evropského mírového nástroje (EPF). „Letos ČR zatím obdržela refundace ve výši téměř 245 milionů korun a dalších zhruba 127 milionů korun by měla získat ještě do konce roku. Dalších více než 35 milionů korun ČR obdržela za výcvik ukrajinských vojáků,“ vyčíslilo ministerstvo obrany.

Ministryně obrany Jana Černochová stojí za tím, aby dodávky Ukrajině pokračovaly. „Podpora Ukrajiny je naším životním zájmem,“ poznamenala. „Můžeme ji podporovat mimo jiné i dodávkami vojenského materiálu, což představuje pro napadenou zemi ve válce tu zásadní pomoc.“

Ocenila také podporu ze strany Evropské unie. „Zároveň jsem velmi ráda, že Evropská unie chápe důležitost takovéto podpory a že ji financuje v rámci programu EPF,“ řekla.

Související

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 
Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině NATO

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 55 minutami

před 1 hodinou

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy