Cestovní kanceláře (CK) patřící do skupiny DER Touristik Eastern Europe, pod kterou na českém trhu spadají CK Fischer, Exim Tours, Nev-Dama nebo portál e-Travel, začnou klientům už v červnu vracet peníze za nevyužité poukazy za zrušené zájezdy. ČTK to dnes řekl mluvčí Fischer Group Jan Bezděk. Vydávání poukazů umožnil nový zákon, tzv. lex voucer. Podle něj je čas na využití poukazů do 31. srpna, pokud je lidé neuplatní, mají do 14 dnů nárok na vrácení peněz.
DER Touristik Eastern Europe drží momentálně poukazy v hodnotě vyšších stovek milionů korun. Bezděk již dříve ČTK řekl, že CK Fischer vydala vouchery za více než 500 milionů korun. Z nich zhruba pětinu tvořili klienti spadající mezi takzvané zranitelné spotřebitele, kterým byly vráceny peníze v hotovosti. CK Exim Tours klientům podle dřívějšího vyjádření jejího mluvčího Petra Kostky vystavila zhruba 30.000 poukazů podle nového zákona, zhruba 7000 jich proplatila, protože je drželi klienti ze zranitelných skupin. Mezi ně patří například lidé nad 65 let, zdravotně postižení nebo nezaměstnaní.
"Registrujeme v poslední době zvýšený počet dotazů na uplatňování voucherů a zaznamenali jsme na trhu i obavy, jestli budou peníze za případně nevyužité vouchery v plné výši vráceny. Nechceme být součástí spekulací o tom, jestli klienti svoje peníze dostanou zpátky nebo ne," uvedl dnes předseda představenstva DER Touristik Easter Europe Jiří Jelínek.
Pracovníci CK začnou klienty, kteří ještě o uplatnění poukazu nepožádali, kontaktovat ve druhé polovině června. Lidé sami nemají kvůli tomu kancelářím volat, spojí se s nimi pracovník, který bude mít tento úkol na starosti.
DER Touristik podle Jelínka věří, že většina klientů se rozhodne voucher využít, protože zájem o cestování roste. "V posledních třech týdnech prodáváme o 20 až 30 procent zájezdů více než ve stejném období v roce 2019, tedy ještě před covidem," dodal Jelínek.
Některé CK vydávaly kromě státních poukazů i své vlastní. Například CK Blue Style tento týden uvedla, že klienti, kteří zvolili její vlastní vouchery, o peníze nepřijdou. Byly to více než tři čtvrtiny zákazníků, uvedl provozní ředitel Blue Style Ondřej Rušikvas. Tyto poukazy mohou uplatnit do 30. října s možností vycestovat i v příštím roce.
Nový zákon, který prezident Miloš Zeman podepsal loni 20. dubna, umožnil CK místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Odmítnout ho mohli lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohly rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů. Evropská komise zákon rozporovala. Lidé podle ní mají nárok na vrácení peněz.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera
Na jihu Čech v týdnu zaznamenaly
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
včera
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
včera
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
včera
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
včera
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
včera
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Americký prezident Donald Trump se postaral o další kontroverzi během svého druhého mandátu. Na sociálních sítích zveřejnil rasistický klip, v němž byli jeho předchůdce Barack Obama s manželkou Michelle vyobrazeni jako opice. Trump již video smazal.
Zdroj: Lucie Podzimková