Gruzie

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Tbilisi, Gruzie

Gruzie se odklání od euroatlantických spojenectví. Stojí za tím rostoucí vliv Ruska či chyba Západu, ukazuje analýza

Gruzie se postupně odklání od euroatlantické integrace. Stojí za tím napříč gruzínskou společností úspěšná ruská propaganda a ignorace Západu. Když Rusové v roce 2008 na Gruzii zaútočili, přišla od NATO a USA jen vlažná aktivita. Letos přední představitel země nedostal pozvánku na alianční summit ve Vilniusu a NATO se věnovalo především Ukrajině, což mohlo tamní vládu ještě více demotivovat od spolupráce se Západem. 
Dmitrij Medveděv

Ukrajinou to neskončí. Medveděv mluví o anexi dalších území

Rusko by mohlo anektovat gruzínské regiony Abcházie a Jižní Osetii v případě, že bude mít k tomu dostatečné důvody. Uvedl to místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv v článku pro ruský týdeník Argumenty i fakta, píše server Sky News.
Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin chtěl svou válku na Ukrajině. V Gruzii bránil myšlenku ruského impéria, říká diplomat

Bývalý americký diplomat Daniel Fried poskytl gruzínské verzi stanice RFE/RL rozhovor o pozici Washingtonu vůči ruské válce proti Gruzii z roku 2008. Podle něj prokázala, že je ruský prezident Vladimir Putin ochoten jít do války, aby „bránil svou verzi ruského impéria“. „Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ uvedl. 
Kolona ruských obrněných vozidel během války v Gruzii v roce 2008. Rozhovor

15 let od rusko-gruzínské války. S útokem na Ukrajinu ji propojuje Putinova imperiální politika, míní Horák

V noci ze 7. na 8. srpna 2008 zahájila gruzínská armáda operaci s cílem obnovit územní celistvost země a dobýt odštěpeneckou provincii Jižní Osetii. Následoval ruský vojenský úder na Gruzii. Boje, které trvaly do necelých deset dní, si vyžádaly několik stovek obětí. Výsledkem bylo mimo jiné uznání nezávislosti Jižní Osetie i Abcházie - další separatistické oblasti - Moskvou. Politický geograf Slavomír Horák z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze nicméně soudí, že územní a etnické spory nehrály v událostech před 15 lety prim. Odborník na středoasijský a kavkazský region v rozhovoru pro EuroZprávy nastínil, proč za hlavní příčinu války považuje tehdejší ruskou politiku, jejímž cílem bylo především zamezit vstupu Gruzie do NATO. 
Martin Dvořák

Dvořák vnímá úsilí Ukrajiny o vstup do EU. Kyjev ale není jediným vážným zájemcem

Ministři pro evropské záležitosti Evropské unie ve Stockholmu jednali o možnostech členství Ukrajiny, Moldavska a Gruzie, napsal server Deutsche Welle. Obecně je snaha těchto zemí velmi vítaná a pozoruhodná, což pro EuroZprávy.cz potvrdila také mluvčí ministerstva pro evropské záležitosti Veronika Lukášová. Podle hostujícího pracovníka při EU Michaela Leigha ale blok má k rozšíření přistoupit opatrně. Ukrajina je totiž výrazně chudší zemí než zbytek členských zemí a rozšíření může vést k velké nespokojenosti Moskvy. 
Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Rusové agresí vůči Ukrajině probudili EU. Mluvčí MZV prozradil, jak nyní funguje Východní partnerství

Hlavním cílem Východního partnerství je vytvářet podmínky pro urychlení politického sblížení a pokračování hospodářské integrace mezi Evropskou unií a šesti, nyní vzhledem k neúčasti Běloruska fakticky pěti partnerskými zeměmi. Konkrétně jde o Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán. Pro EuroZprávy.cz to uvedl mluvčí Ministerstva zahraničích věcí ČR Daniel Drake s tím, že spolupráce s Běloruskem nyní probíhá pouze v rámci občanské společnosti a nezávislých médií.  
Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.
Jan Lipavský

Česká republika uznává územní integritu Gruzie a odmítá ruské aktivity, řekl Lipavský

Česká republika uznává územní integritu Gruzie, odmítá ruské aktivity v separatistických regionech Jižní Osetie a Abcházie, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Uvedl to po dnešním setkání se svým gruzínským protějškem Iljou Darčiašvilim. Zároveň vyjádřil podporu gruzínské snaze o začlenění do evropských struktur, a to také v rámci blížícího se českého předsednictví EU. Darčiašvili ocenil českou podporu Gruzie v oblasti její teritoriální integrity i oblasti reforem a sbližování s EU.
Evropská Unie

Gruzie a Moldavsko oficiálně požádaly o vstup do Evropské unie

Gruzie dnes oficiálně předložila žádost o vstup do Evropské unie, oznámil podle agentury AFP premiér země Irakli Garibašvili. Moldavská prezidentka Maia Sanduová dnes rovněž podepsala oficiální žádost o členství své země v EU, uvedl Reuters. Dokument by měl dorazit do Bruselu v nadcházejících dnech. Po přijetí do EU volá také Ukrajina, která od minulého čtvrtka čelí ruské invazi.
Tbilisi, Gruzie.

Gruzie hodlá ve čtvrtek požádat o vstup do Evropské unie

Gruzie prý hodlá ve čtvrtek podat žádost o vstup do Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes oznámila vládní strana této zakavkazské země Gruzínský sen. Gruzínský parlament také vypracoval návrh rezoluce, která EU vyzývá k urychlení procesu přidružení Gruzie k organizaci, informovala ruská agentura TASS.
Michail Saakašvili

Lidé demonstrovali za propuštění exprezidenta Saakašviliho a nové volby

Gruzínský exprezident Michail Saakašvili, který je od začátku října ve své vlasti ve vězení, kde drží protestní hladovku, byl převezen do vězeňské nemocnice. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na gruzínskou vězeňskou službu. Na podporu exprezidenta a za jeho převezení do civilní nemocnice demonstrovalo už o víkendu před věznicí několik tisíc lidí.
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj chce dosáhnout návratu zadrženého Saakašviliho na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Interfax chce, aby se na Ukrajinu vrátil gruzínský exprezident Michail Saakašvili, který byl v pátek zadržen v Gruzii. Bývalý prezident byl zatčen nedlouho poté, co se vrátil do vlasti, aby podpořil před sobotními komunálními volbami opozici. Zelenskyj připomněl, že Saakašvili má ukrajinské občanství.
Mike Pompeo

Pompeo podpořil svrchovanost Gruzie, čelící Rusku

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes vyjádřil svou podporu Gruzii. Učinil tak v době, kdy Rusko rozšiřuje svůj vliv na Kavkazu a v samé Gruzii pokračují opoziční protesty proti výsledku parlamentních voleb, uvedla agentura AFP. Tisíce Gruzínců i dnes podle Reuters demonstrovaly v ulicích hlavního města Tbilisi, zatímco Pompeo jednal s politickými a církevními špičkami.
Tbilisi, Gruzie

V Tbilisi se opět demonstrovalo proti výsledku voleb

Tisíce lidí se dnes opět sešly v centru Tbilisi, aby vyjádřily podporu opozici, která odmítá uznat výsledek říjnových parlamentních voleb. Demonstranti požadují nové hlasování i odchod šéfky volební komise. V gruzínské metropoli se demonstrovalo už v neděli, zranění tehdy utrpělo 27 lidí, informovala s odvoláním na ministerstvo vnitra agentura DPA.

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 8 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy