Dvořák vnímá úsilí Ukrajiny o vstup do EU. Kyjev ale není jediným vážným zájemcem

Ministři pro evropské záležitosti Evropské unie ve Stockholmu jednali o možnostech členství Ukrajiny, Moldavska a Gruzie, napsal server Deutsche Welle. Obecně je snaha těchto zemí velmi vítaná a pozoruhodná, což pro EuroZprávy.cz potvrdila také mluvčí ministerstva pro evropské záležitosti Veronika Lukášová. Podle hostujícího pracovníka při EU Michaela Leigha ale blok má k rozšíření přistoupit opatrně. Ukrajina je totiž výrazně chudší zemí než zbytek členských zemí a rozšíření může vést k velké nespokojenosti Moskvy. 

Loni v červnu se všechny země bloku shodly na udělení kandidátského statusu Kyjevu a Kišiněvu s tím, že Tbilisi ještě musí splnit určité reformy. „Je působivé vidět reformní úsilí, které Ukrajina a Moldavsko vyvíjejí, aby se staly členy Evropské unie,“ prozradila švédská ministryně pro evropské záležitosti Jessika Rosswalová. 

Okomentovala také novou zprávu Evropské komise o postupu zemí s kandidátským statusem v záležitostech podmínek, které jim EU po jeho udělení stanovila. „Navzdory brutální agresivní válce, kterou Rusko vedlo proti Ukrajině, dosáhla významného pokroku. Patří mezi ně nový návrh zákona o ústavním soudu a přijetí nového zákona o médiích. Jsem přesvědčena, že obsah zprávy bude využit jako vodítko pro další reformy,“ dodala Roswallová. 

Český ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák rovněž vnímá úsilí těchto zemí velmi pozitivně. „Jako obdivuhodné vnímá především úsilí Ukrajiny, která již rok a půl válčí a bojuje za ideály jako svoboda a demokracie, na kterých stojí Evropská unie, a i přesto všechno se snaží plnit kroky, které jsou nezbytně spojené s jejím možným členstvím s EU,“ popsala ministrovo stanovisko mluvčí resortu Veronika Lukášová pro EuroZprávy.cz.

Doporučené články

Evropský komisař pro politiku rozšiřování Oliver Varhelyi ve Stockholmu řekl, že Ukrajina je na dobré cestě a splnila dvě ze sedmi podmínek nutných k unijnímu členství. „Kyjev učinil významné kroky, když provedl reformy soudnictví a přijal mediální legislativu, která je v souladu s mediálními zákony EU,“ upřesnil.

Hostující pracovník při EU Michael Leigh z German Marshall Fund of the United States ale hodnotí, že je potřeba zdůrazňovat další velké výzvy. „Musíme si uvědomit, že Ukrajina je velká země s přibližně 45 miliony obyvatel, kde je přibližně čtvrtina pracovní síly zaměstnána v zemědělství, a země, jejíž národní důchod na hlavu je hluboko pod úrovní EU,“ připomněl. 

Leigh se obává připravenosti EU na další výdaje. „Pokud byste tedy aplikovali stávající politiku EU s Ukrajinou jako členem, je blok připraven na další výdaje? Některé země se jistě obávají, jak je rozšíření nákladné,“ dodal. 

Zatímco válkou zmítaná Ukrajina splnila dvě podmínky ze sedmi, Moldavsko za tutéž dobu má splněno tři z devíti. „Moldavsko má specifický problém, že spolu s Podněstřím je část jeho státního území okupovaná a spravována Ruskem, což je pro zemi výzvou, když se snaží stát členem EU,“ vysvětlil Leigh. 

Gruzie splnila tři z dvanácti doporučení určených k tomu, aby vůbec dostala kandidátský status. „Gruzínská vláda kolísá mezi těmi, kteří jsou více prozápadní a více proruští, a země musí tento problém řešit, protože pracuje na získání statusu kandidátské země EU,“ předeslal Leigh. 

Pracovník hostující v Bruselu zdůraznil, že Kreml bude případné rozšíření o tyto tři země vnímat velmi negativně. „Před dvaceti lety Putinovi tolik nevadilo, že země, které byly dříve součástí Sovětského svazu, směřují ke členství v EU. Jeho hlavní starostí bylo členství v NATO, protože jde o vojenskou alianci. Ale jak roky plynuly, Putin začal vnímat jako hrozbu i perspektivu členství v EU,“ vylíčil. 

EU si podle Leigha musí uvědomit, že vlastní rozšíření coby nástroj zahraničí politiky problémy s Ruskem nevyřeší. „Blok by se měl zaměřit také na rozvoj dalších nástrojů provádění geopolitické politiky, například v oblasti bezpečnosti a ochrany,“ doplnil. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina EU (Evropská unie) Martin Dvořák Gruzie Moldavsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy