Dvořák vnímá úsilí Ukrajiny o vstup do EU. Kyjev ale není jediným vážným zájemcem

Ministři pro evropské záležitosti Evropské unie ve Stockholmu jednali o možnostech členství Ukrajiny, Moldavska a Gruzie, napsal server Deutsche Welle. Obecně je snaha těchto zemí velmi vítaná a pozoruhodná, což pro EuroZprávy.cz potvrdila také mluvčí ministerstva pro evropské záležitosti Veronika Lukášová. Podle hostujícího pracovníka při EU Michaela Leigha ale blok má k rozšíření přistoupit opatrně. Ukrajina je totiž výrazně chudší zemí než zbytek členských zemí a rozšíření může vést k velké nespokojenosti Moskvy. 

Loni v červnu se všechny země bloku shodly na udělení kandidátského statusu Kyjevu a Kišiněvu s tím, že Tbilisi ještě musí splnit určité reformy. „Je působivé vidět reformní úsilí, které Ukrajina a Moldavsko vyvíjejí, aby se staly členy Evropské unie,“ prozradila švédská ministryně pro evropské záležitosti Jessika Rosswalová. 

Okomentovala také novou zprávu Evropské komise o postupu zemí s kandidátským statusem v záležitostech podmínek, které jim EU po jeho udělení stanovila. „Navzdory brutální agresivní válce, kterou Rusko vedlo proti Ukrajině, dosáhla významného pokroku. Patří mezi ně nový návrh zákona o ústavním soudu a přijetí nového zákona o médiích. Jsem přesvědčena, že obsah zprávy bude využit jako vodítko pro další reformy,“ dodala Roswallová. 

Český ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák rovněž vnímá úsilí těchto zemí velmi pozitivně. „Jako obdivuhodné vnímá především úsilí Ukrajiny, která již rok a půl válčí a bojuje za ideály jako svoboda a demokracie, na kterých stojí Evropská unie, a i přesto všechno se snaží plnit kroky, které jsou nezbytně spojené s jejím možným členstvím s EU,“ popsala ministrovo stanovisko mluvčí resortu Veronika Lukášová pro EuroZprávy.cz.

Doporučené články

Evropský komisař pro politiku rozšiřování Oliver Varhelyi ve Stockholmu řekl, že Ukrajina je na dobré cestě a splnila dvě ze sedmi podmínek nutných k unijnímu členství. „Kyjev učinil významné kroky, když provedl reformy soudnictví a přijal mediální legislativu, která je v souladu s mediálními zákony EU,“ upřesnil.

Hostující pracovník při EU Michael Leigh z German Marshall Fund of the United States ale hodnotí, že je potřeba zdůrazňovat další velké výzvy. „Musíme si uvědomit, že Ukrajina je velká země s přibližně 45 miliony obyvatel, kde je přibližně čtvrtina pracovní síly zaměstnána v zemědělství, a země, jejíž národní důchod na hlavu je hluboko pod úrovní EU,“ připomněl. 

Leigh se obává připravenosti EU na další výdaje. „Pokud byste tedy aplikovali stávající politiku EU s Ukrajinou jako členem, je blok připraven na další výdaje? Některé země se jistě obávají, jak je rozšíření nákladné,“ dodal. 

Zatímco válkou zmítaná Ukrajina splnila dvě podmínky ze sedmi, Moldavsko za tutéž dobu má splněno tři z devíti. „Moldavsko má specifický problém, že spolu s Podněstřím je část jeho státního území okupovaná a spravována Ruskem, což je pro zemi výzvou, když se snaží stát členem EU,“ vysvětlil Leigh. 

Gruzie splnila tři z dvanácti doporučení určených k tomu, aby vůbec dostala kandidátský status. „Gruzínská vláda kolísá mezi těmi, kteří jsou více prozápadní a více proruští, a země musí tento problém řešit, protože pracuje na získání statusu kandidátské země EU,“ předeslal Leigh. 

Pracovník hostující v Bruselu zdůraznil, že Kreml bude případné rozšíření o tyto tři země vnímat velmi negativně. „Před dvaceti lety Putinovi tolik nevadilo, že země, které byly dříve součástí Sovětského svazu, směřují ke členství v EU. Jeho hlavní starostí bylo členství v NATO, protože jde o vojenskou alianci. Ale jak roky plynuly, Putin začal vnímat jako hrozbu i perspektivu členství v EU,“ vylíčil. 

EU si podle Leigha musí uvědomit, že vlastní rozšíření coby nástroj zahraničí politiky problémy s Ruskem nevyřeší. „Blok by se měl zaměřit také na rozvoj dalších nástrojů provádění geopolitické politiky, například v oblasti bezpečnosti a ochrany,“ doplnil. 

Související

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

Více souvisejících

Ukrajina EU (Evropská unie) Martin Dvořák Gruzie Moldavsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy