Hlavním cílem Východního partnerství je vytvářet podmínky pro urychlení politického sblížení a pokračování hospodářské integrace mezi Evropskou unií a šesti, nyní vzhledem k neúčasti Běloruska fakticky pěti partnerskými zeměmi. Konkrétně jde o Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán. Pro EuroZprávy.cz to uvedl mluvčí Ministerstva zahraničích věcí ČR Daniel Drake s tím, že spolupráce s Běloruskem nyní probíhá pouze v rámci občanské společnosti a nezávislých médií.
Projekt byl přijat Švédskem na návrh polského ministra zahraničí v Bruselu dne 26. května 2008. Když o rok později, konkrétně 7. května 2009, předsedala Radě Evropské unie Česká republika, proběhla v Praze zakládající schůze.
Jak přiblížil pro EuroZprávy.cz Daniel Drake, hlavním nástrojem Východního partnerství (VP) jsou Dohody o přidružení. Evropská unie je dosud uzavřela s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií. Jejich součástí jsou prohloubené a komplexní zóny volného obchodu, někdy známé pod anglickou zkratkou DCFTAs – Deep and Comprehensive Free Trade Areas. Podle mluvčího resortu zahraničí odstraňují většinu omezení v obchodní oblasti.
„Zemím s nižší mírou ambic nabízí Evropská unie dohody šité na míru,“ pokračoval Drake. Arménie například s EU uzavřela Dohodu o komplexním a posíleném partnerství (CEPA – Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement). „Jedná se o rámcový dokument v řadě ohledů obdobný jako Dohoda o přidružení, který ale nepředpokládá účast země v zóně volného obchodu s EU. O podobném typu smluvního vztahu jedná také Ázerbájdžán. Bělorusko nemá dosud s EU uzavřen žádný rámcový smluvní dokument.“
EU se zeměmi VP uzavírá dohody o vízové liberalizaci, které zaručují bezvízový styk se státy Schengenského prostoru pro držitele biometrických pasů na cestách do 90 dnů. Týká se to Moldavska, Ukrajiny a Gruzie. „Arménie, Ázerbájdžán i Bělorusko mají s EU uzavřené dohody o vízové facilitaci čili usnadněné získávání některých druhů víz. V listopadu se EU rozhodla pozastavit provádění této dohody ve vztahu k běloruským představitelům,“ upřesnil Drake.
EU v oblasti vypomáhá velice štědře
Velkou měrou takovou pomoc podpořila ruská agrese na Ukrajině. „V případě Ukrajiny můžeme například zmínit rozsáhlou finanční podporu v situaci ruské agrese, podporu uprchlíkům a vnitřním přesídlencům, pomoc ukrajinským institucím v řadě oblastí, včetně vyšetřování válečných zločinů, podporu v oblasti kybernetické bezpečnosti a odolnosti obecně, pomoc malým a středním podnikům a občanské společnosti, ale i samosprávám,“ vyjmenoval mluvčí zahraničního resortu.
Kromě Evropské komise se v regionu VP angažují mimo jiné Evropská investiční banka nebo Evropská nadace pro demokracii. Na Ukrajině jsou přítomné i různé mezinárodní organizace, jejichž projekty Evropská unie podporuje, jak upřesnil Drake.
Samotné Ministerstvo zahraničí ČR spolu s dalšími institucemi podporují země VP dlouhodobě. „V případě MZV se jedná zejména o Program transformační spolupráce a rozvojovou a humanitární pomoc. V současnosti je největší pozornost věnována Ukrajině. Vláda vyčlenila prostředky na její podporu a rekonstrukci a jmenovala vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny,“ přiblížil Drake.
Také zmínil, že všechny země VP kromě Běloruska tuto politiku nadále podporují a aktivně se jí v různé míře účastní. „Pro Českou republiku je zásadní, aby politika Východního partnerství nebrzdila, ale doplňovala proces rozšiřování EU o Ukrajinu a Moldavsko, výhledově Gruzii.“
Ruská agrese změnila politiku EU směrem na východ
Evropská unie tak kromě bezprecedentní a všestranné pomoci Ukrajině a Moldavsku podle Drakea v červnu loňského roku přiznala všem třem zemím takzvaného Asociovaného tria evropskou perspektivu. Ukrajině a Moldavsku udělila status kandidátské země. „Jakmile tyto země splní podmínky uvedené ve stanovisku Evropské komise, rozhodne Rada EU o dalších krocích.“
Gruzii je EU připravena udělit status kandidátské země, jakmile budou vyřešeny priority uvedené ve stanovisku Evropské komise k žádosti o členství. „Země Asociovaného tria, mimo jiné i díky úsilí České republiky, v prosinci 2022 poprvé figurují v pravidelných každoročních závěrech Rady k rozšíření,“ doplnil Drake s tím, že ČR uvedenou evropskou perspektivu silně podporuje.
„Je však nutné počítat s tím, že proces rozšiřování EU zabere čas a se všemi kroky v jeho rámci musejí souhlasit všechny členské státy EU. Souběžně je tedy nutné podporovat maximální integraci Ukrajiny a Moldavska do vnitřního trhu EU, prohlubování sektorové spolupráce a zapojení do programů a agentur EU,“ vylíčil.
Konkrétně i v oblasti bezpečnostních výzev v zemích VP. „Kromě všestranné pomoci Ukrajině a Moldavsku je nutné zmínit podporu mírových jednání mezi vrcholnými představiteli Arménie a Ázerbájdžánu a nejnovější zřízení civilní mise EU v Arménii (EUMA), která monitoruje situaci na arménské části mezinárodní hranice s Ázerbájdžánem,“ přiblížil mluvčí české diplomacie.
Mezi priority po invazi Ruska na Ukrajinu tedy patří pokračování podpory zemí VP dle míry jejich ambic, pomoc v oblasti reforem, budování odolnosti nebo podpora demokratických institucí a občanské společnosti. „Východní partnerství zůstává důležitým formátem pro regionální spolupráci, podporu reforem a přibližování všech zainteresovaných zemí k EU,“ uzavřel Drake.
Související
Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly
Lipavský s radostí odpověděl komunistce Konečné. Jde o boj s ruskou propagandou
ministerstvo zahraničí , EU (Evropská unie) , Ukrajina , Moldavsko , Gruzie , arménie , ázerbájdžán , Bělorusko , Rusko , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě