Rusové agresí vůči Ukrajině probudili EU. Mluvčí MZV prozradil, jak nyní funguje Východní partnerství

Hlavním cílem Východního partnerství je vytvářet podmínky pro urychlení politického sblížení a pokračování hospodářské integrace mezi Evropskou unií a šesti, nyní vzhledem k neúčasti Běloruska fakticky pěti partnerskými zeměmi. Konkrétně jde o Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán. Pro EuroZprávy.cz to uvedl mluvčí Ministerstva zahraničích věcí ČR Daniel Drake s tím, že spolupráce s Běloruskem nyní probíhá pouze v rámci občanské společnosti a nezávislých médií.  

Projekt byl přijat Švédskem na návrh polského ministra zahraničí v Bruselu dne 26. května 2008. Když o rok později, konkrétně 7. května 2009, předsedala Radě Evropské unie Česká republika, proběhla v Praze zakládající schůze.  

Jak přiblížil pro EuroZprávy.cz Daniel Drake, hlavním nástrojem Východního partnerství (VP) jsou Dohody o přidružení. Evropská unie je dosud uzavřela s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií. Jejich součástí jsou prohloubené a komplexní zóny volného obchodu, někdy známé pod anglickou zkratkou DCFTAs – Deep and Comprehensive Free Trade Areas. Podle mluvčího resortu zahraničí odstraňují většinu omezení v obchodní oblasti. 

„Zemím s nižší mírou ambic nabízí Evropská unie dohody šité na míru,“ pokračoval Drake. Arménie například s EU uzavřela Dohodu o komplexním a posíleném partnerství (CEPA – Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement). „Jedná se o rámcový dokument v řadě ohledů obdobný jako Dohoda o přidružení, který ale nepředpokládá účast země v zóně volného obchodu s EU. O podobném typu smluvního vztahu jedná také Ázerbájdžán. Bělorusko nemá dosud s EU uzavřen žádný rámcový smluvní dokument.“ 

EU se zeměmi VP uzavírá dohody o vízové liberalizaci, které zaručují bezvízový styk se státy Schengenského prostoru pro držitele biometrických pasů na cestách do 90 dnů. Týká se to Moldavska, Ukrajiny a Gruzie. „Arménie, Ázerbájdžán i Bělorusko mají s EU uzavřené dohody o vízové facilitaci čili usnadněné získávání některých druhů víz. V listopadu se EU rozhodla pozastavit provádění této dohody ve vztahu k běloruským představitelům,“ upřesnil Drake.  

EU v oblasti vypomáhá velice štědře 

Velkou měrou takovou pomoc podpořila ruská agrese na Ukrajině. „V případě Ukrajiny můžeme například zmínit rozsáhlou finanční podporu v situaci ruské agrese, podporu uprchlíkům a vnitřním přesídlencům, pomoc ukrajinským institucím v řadě oblastí, včetně vyšetřování válečných zločinů, podporu v oblasti kybernetické bezpečnosti a odolnosti obecně, pomoc malým a středním podnikům a občanské společnosti, ale i samosprávám,“ vyjmenoval mluvčí zahraničního resortu.  

Kromě Evropské komise se v regionu VP angažují mimo jiné Evropská investiční banka nebo Evropská nadace pro demokracii. Na Ukrajině jsou přítomné i různé mezinárodní organizace, jejichž projekty Evropská unie podporuje, jak upřesnil Drake.  

Samotné Ministerstvo zahraničí ČR spolu s dalšími institucemi podporují země VP dlouhodobě. „V případě MZV se jedná zejména o Program transformační spolupráce a rozvojovou a humanitární pomoc. V současnosti je největší pozornost věnována Ukrajině. Vláda vyčlenila prostředky na její podporu a rekonstrukci a jmenovala vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny,“ přiblížil Drake.  

Také zmínil, že všechny země VP kromě Běloruska tuto politiku nadále podporují a aktivně se jí v různé míře účastní. „Pro Českou republiku je zásadní, aby politika Východního partnerství nebrzdila, ale doplňovala proces rozšiřování EU o Ukrajinu a Moldavsko, výhledově Gruzii.“  

Ruská agrese změnila politiku EU směrem na východ 

Evropská unie tak kromě bezprecedentní a všestranné pomoci Ukrajině a Moldavsku podle Drakea v červnu loňského roku přiznala všem třem zemím takzvaného Asociovaného tria evropskou perspektivu. Ukrajině a Moldavsku udělila status kandidátské země. „Jakmile tyto země splní podmínky uvedené ve stanovisku Evropské komise, rozhodne Rada EU o dalších krocích.“ 

Gruzii je EU připravena udělit status kandidátské země, jakmile budou vyřešeny priority uvedené ve stanovisku Evropské komise k žádosti o členství. „Země Asociovaného tria, mimo jiné i díky úsilí České republiky, v prosinci 2022 poprvé figurují v pravidelných každoročních závěrech Rady k rozšíření,“ doplnil Drake s tím, že ČR uvedenou evropskou perspektivu silně podporuje.  

„Je však nutné počítat s tím, že proces rozšiřování EU zabere čas a se všemi kroky v jeho rámci musejí souhlasit všechny členské státy EU. Souběžně je tedy nutné podporovat maximální integraci Ukrajiny a Moldavska do vnitřního trhu EU, prohlubování sektorové spolupráce a zapojení do programů a agentur EU,“ vylíčil. 

Konkrétně i v oblasti bezpečnostních výzev v zemích VP. „Kromě všestranné pomoci Ukrajině a Moldavsku je nutné zmínit podporu mírových jednání mezi vrcholnými představiteli Arménie a Ázerbájdžánu a nejnovější zřízení civilní mise EU v Arménii (EUMA), která monitoruje situaci na arménské části mezinárodní hranice s Ázerbájdžánem,“ přiblížil mluvčí české diplomacie.  

Mezi priority po invazi Ruska na Ukrajinu tedy patří pokračování podpory zemí VP dle míry jejich ambic, pomoc v oblasti reforem, budování odolnosti nebo podpora demokratických institucí a občanské společnosti. „Východní partnerství zůstává důležitým formátem pro regionální spolupráci, podporu reforem a přibližování všech zainteresovaných zemí k EU,“ uzavřel Drake.  

Související

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí EU (Evropská unie) Ukrajina Moldavsko Gruzie arménie ázerbájdžán Bělorusko Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy