Bývalý americký diplomat Daniel Fried poskytl gruzínské verzi stanice RFE/RL rozhovor o pozici Washingtonu vůči ruské válce proti Gruzii z roku 2008. Podle něj prokázala, že je ruský prezident Vladimir Putin ochoten jít do války, aby „bránil svou verzi ruského impéria“. „Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ uvedl.
Fried působil jako náměstek ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti ve chvíli, kdy ruská armáda v srpnu roku 2008 překročila hranice Gruzie. „Rusko se pokusilo zastrašit Gruzii válkou a dát si možnost pokračovat v zastrašování Gruzie manipulací se situací na hranicích. Ale Gruzie si díky tomu, že během oněch pěti dnů dobře bojovala, udržela nezávislost,“ nastínil.
Podle něj Spojené státy pomohly zemi v udržení nezávislosti. „Hned po válce jsme pomohli zorganizovat dárcovskou konferenci, která gruzínské ekonomice poskytla přes čtyři miliardy dolarů, což stačilo na to, aby se udržela nad vodou,“ vysvětlil s tím, že si Gruzie udržela nezávislost i za cenu ztráty území.
Poznamenal, že z mezinárodního hlediska to ruskému prezidentovi „prošlo“. „A to říkám bez pýchy nebo potěšení,“ poznamenal. „Bushova administrativa po válce pochopila, že její politika navazování kontaktů s Putinem selhala. Ale znamenalo to, že Putinovi to prošlo. A pak o šest let později, v roce 2014, zaútočí na Ukrajinu a myslí si, že mu to projde.“
„Pamatuji si to velmi dobře. V širším smyslu to znamenalo, že Putin je ochoten jít do války, aby bránil svou verzi ruského impéria. Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ zdůraznil diplomat.
Podotkl, že Gruzínci nyní mají plné právo kritizovat Washington. „Gruzie utrpěla. Nebudu kritizovat způsob, jakým Gruzínci kritizují nás. Máte plné právo být kritičtí. A Spojené státy měly pravdu, ale byli jsme příliš pomalí. Byli jsme na stupni pět nebo šest, měli jsme být na stupni devět, víte, na stupnici naléhavosti. Část problému spočívala v tom, že americká analytická komunita si nemyslela, že Rusko zaútočí, stále tvrdila, že nezaútočí.“
Podle Frieda tehdy Západ nechápal, že „Putin je skutečně agresor“. Pomohly až jasné kroky. „Koneckonců prezident Bush nakonec Putina pravděpodobně přesvědčil, aby se stáhl. Vzpomínáte si, že jsme poslali letadla, aby převezla 1. gruzínskou brigádu z Iráku, a lodě. Vzpomínám si, že jsme Rusy informovali, že je vezeme, protože jsme nechtěli, aby byli překvapeni,“ nastínil.
Američané byli vůči Rusům otevření. „Chtěli jsme, aby věděli, co děláme. A oni řekli, že nemohou zaručit bezpečnost našich letadel, což byla skrytá hrozba. A my jsme jim v podstatě řekli: ‚Stejně tam letíme.“ A oni se na to podívali. A stáhli se,“ dodal.
Diplomat pokračoval s tím, že Putin zkrátka „chtěl svou válku proti Ukrajině“. „A přestože USA úspěšně odhalily všechny Putinovy provokace, stejně do toho šel,“ uvedl. Tehdy ale Západ „neuměl“ tolik udělat sankce. „Naučili jsme se, jak dělat sankce proti Íránu, až po roce 2008. Stali jsme se mnohem chytřejšími. A pak jsme je uplatnili proti Rusku.“
Jen několik měsíců po válce navíc Washington zahájil politiku tzv. resetu vůči Moskvě. Jeho hlavním architektem byl vysoký poradce Bílého domu Mike McFaul. „Mike McFaul byl osobou odpovědnou za zahraniční politiku. A jeho svědectví před Senátem o gruzínské válce bylo totožné s mým. Obviňoval Putina, nedržel se zpátky.“
Fried ale měl z této politiky obavy. „Řekl jsem mu: ‚Já vím, proč to děláte. A nebudu vás za to peskovat. Nebudu na vás útočit, protože to děláte ze stejných důvodů jako my. Ale něco ti řeknu, selžeš ze stejných důvodů jako my. Protože Putinovy podmínky pro lepší vztah nebudeš schopen přijmout déle než na týden‘,“ popsal.
Související

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
Vladimír Putin , Gruzie , válka na Ukrajině , Rusko , USA (Spojené státy americké) , diplomacie , George W. Bush (jr.)
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Naděje Le Penové na prezidentské volby se rozplynuly. Soud jí je zakázal
před 1 hodinou

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno
před 1 hodinou

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů
před 2 hodinami

CNN: Evropa se konečně probrala. Po hádce Zelenského s Trumpem jí došlo, že se pravidla změnila
před 3 hodinami

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 4 hodinami

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 5 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 6 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera
Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
Šestým dnem pokračuje zásah záchranných složek v areálu strojíren v Poličce v Pardubickém kraji, kde v úterý došlo k výbuchu. Hasiči v neděli začali pracovat s těžkou technikou na poškozeném objektu.
Zdroj: Jan Hrabě