Bývalý americký diplomat Daniel Fried poskytl gruzínské verzi stanice RFE/RL rozhovor o pozici Washingtonu vůči ruské válce proti Gruzii z roku 2008. Podle něj prokázala, že je ruský prezident Vladimir Putin ochoten jít do války, aby „bránil svou verzi ruského impéria“. „Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ uvedl.
Fried působil jako náměstek ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti ve chvíli, kdy ruská armáda v srpnu roku 2008 překročila hranice Gruzie. „Rusko se pokusilo zastrašit Gruzii válkou a dát si možnost pokračovat v zastrašování Gruzie manipulací se situací na hranicích. Ale Gruzie si díky tomu, že během oněch pěti dnů dobře bojovala, udržela nezávislost,“ nastínil.
Podle něj Spojené státy pomohly zemi v udržení nezávislosti. „Hned po válce jsme pomohli zorganizovat dárcovskou konferenci, která gruzínské ekonomice poskytla přes čtyři miliardy dolarů, což stačilo na to, aby se udržela nad vodou,“ vysvětlil s tím, že si Gruzie udržela nezávislost i za cenu ztráty území.
Poznamenal, že z mezinárodního hlediska to ruskému prezidentovi „prošlo“. „A to říkám bez pýchy nebo potěšení,“ poznamenal. „Bushova administrativa po válce pochopila, že její politika navazování kontaktů s Putinem selhala. Ale znamenalo to, že Putinovi to prošlo. A pak o šest let později, v roce 2014, zaútočí na Ukrajinu a myslí si, že mu to projde.“
„Pamatuji si to velmi dobře. V širším smyslu to znamenalo, že Putin je ochoten jít do války, aby bránil svou verzi ruského impéria. Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ zdůraznil diplomat.
Podotkl, že Gruzínci nyní mají plné právo kritizovat Washington. „Gruzie utrpěla. Nebudu kritizovat způsob, jakým Gruzínci kritizují nás. Máte plné právo být kritičtí. A Spojené státy měly pravdu, ale byli jsme příliš pomalí. Byli jsme na stupni pět nebo šest, měli jsme být na stupni devět, víte, na stupnici naléhavosti. Část problému spočívala v tom, že americká analytická komunita si nemyslela, že Rusko zaútočí, stále tvrdila, že nezaútočí.“
Podle Frieda tehdy Západ nechápal, že „Putin je skutečně agresor“. Pomohly až jasné kroky. „Koneckonců prezident Bush nakonec Putina pravděpodobně přesvědčil, aby se stáhl. Vzpomínáte si, že jsme poslali letadla, aby převezla 1. gruzínskou brigádu z Iráku, a lodě. Vzpomínám si, že jsme Rusy informovali, že je vezeme, protože jsme nechtěli, aby byli překvapeni,“ nastínil.
Američané byli vůči Rusům otevření. „Chtěli jsme, aby věděli, co děláme. A oni řekli, že nemohou zaručit bezpečnost našich letadel, což byla skrytá hrozba. A my jsme jim v podstatě řekli: ‚Stejně tam letíme.“ A oni se na to podívali. A stáhli se,“ dodal.
Diplomat pokračoval s tím, že Putin zkrátka „chtěl svou válku proti Ukrajině“. „A přestože USA úspěšně odhalily všechny Putinovy provokace, stejně do toho šel,“ uvedl. Tehdy ale Západ „neuměl“ tolik udělat sankce. „Naučili jsme se, jak dělat sankce proti Íránu, až po roce 2008. Stali jsme se mnohem chytřejšími. A pak jsme je uplatnili proti Rusku.“
Jen několik měsíců po válce navíc Washington zahájil politiku tzv. resetu vůči Moskvě. Jeho hlavním architektem byl vysoký poradce Bílého domu Mike McFaul. „Mike McFaul byl osobou odpovědnou za zahraniční politiku. A jeho svědectví před Senátem o gruzínské válce bylo totožné s mým. Obviňoval Putina, nedržel se zpátky.“
Fried ale měl z této politiky obavy. „Řekl jsem mu: ‚Já vím, proč to děláte. A nebudu vás za to peskovat. Nebudu na vás útočit, protože to děláte ze stejných důvodů jako my. Ale něco ti řeknu, selžeš ze stejných důvodů jako my. Protože Putinovy podmínky pro lepší vztah nebudeš schopen přijmout déle než na týden‘,“ popsal.
Související

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
Vladimír Putin , Gruzie , válka na Ukrajině , Rusko , USA (Spojené státy americké) , diplomacie , George W. Bush (jr.)
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 1 hodinou

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 1 hodinou

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 2 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 3 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 4 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera
Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.
Zdroj: Libor Novák