Putin chtěl svou válku na Ukrajině. V Gruzii bránil myšlenku ruského impéria, říká diplomat

Bývalý americký diplomat Daniel Fried poskytl gruzínské verzi stanice RFE/RL rozhovor o pozici Washingtonu vůči ruské válce proti Gruzii z roku 2008. Podle něj prokázala, že je ruský prezident Vladimir Putin ochoten jít do války, aby „bránil svou verzi ruského impéria“. „Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ uvedl. 

Fried působil jako náměstek ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti ve chvíli, kdy ruská armáda v srpnu roku 2008 překročila hranice Gruzie. „Rusko se pokusilo zastrašit Gruzii válkou a dát si možnost pokračovat v zastrašování Gruzie manipulací se situací na hranicích. Ale Gruzie si díky tomu, že během oněch pěti dnů dobře bojovala, udržela nezávislost,“ nastínil.

Podle něj Spojené státy pomohly zemi v udržení nezávislosti. „Hned po válce jsme pomohli zorganizovat dárcovskou konferenci, která gruzínské ekonomice poskytla přes čtyři miliardy dolarů, což stačilo na to, aby se udržela nad vodou,“ vysvětlil s tím, že si Gruzie udržela nezávislost i za cenu ztráty území. 

Doporučené články

Poznamenal, že z mezinárodního hlediska to ruskému prezidentovi „prošlo“. „A to říkám bez pýchy nebo potěšení,“ poznamenal. „Bushova administrativa po válce pochopila, že její politika navazování kontaktů s Putinem selhala. Ale znamenalo to, že Putinovi to prošlo. A pak o šest let později, v roce 2014, zaútočí na Ukrajinu a myslí si, že mu to projde.“

„Pamatuji si to velmi dobře. V širším smyslu to znamenalo, že Putin je ochoten jít do války, aby bránil svou verzi ruského impéria. Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ zdůraznil diplomat. 

Podotkl, že Gruzínci nyní mají plné právo kritizovat Washington. „Gruzie utrpěla. Nebudu kritizovat způsob, jakým Gruzínci kritizují nás. Máte plné právo být kritičtí. A Spojené státy měly pravdu, ale byli jsme příliš pomalí. Byli jsme na stupni pět nebo šest, měli jsme být na stupni devět, víte, na stupnici naléhavosti. Část problému spočívala v tom, že americká analytická komunita si nemyslela, že Rusko zaútočí, stále tvrdila, že nezaútočí.“ 

Podle Frieda tehdy Západ nechápal, že „Putin je skutečně agresor“. Pomohly až jasné kroky. „Koneckonců prezident Bush nakonec Putina pravděpodobně přesvědčil, aby se stáhl. Vzpomínáte si, že jsme poslali letadla, aby převezla 1. gruzínskou brigádu z Iráku, a lodě. Vzpomínám si, že jsme Rusy informovali, že je vezeme, protože jsme nechtěli, aby byli překvapeni,“ nastínil. 

Američané byli vůči Rusům otevření. „Chtěli jsme, aby věděli, co děláme. A oni řekli, že nemohou zaručit bezpečnost našich letadel, což byla skrytá hrozba. A my jsme jim v podstatě řekli: ‚Stejně tam letíme.“ A oni se na to podívali. A stáhli se,“ dodal. 

Diplomat pokračoval s tím, že Putin zkrátka „chtěl svou válku proti Ukrajině“. „A přestože USA úspěšně odhalily všechny Putinovy provokace, stejně do toho šel,“ uvedl. Tehdy ale Západ „neuměl“ tolik udělat sankce. „Naučili jsme se, jak dělat sankce proti Íránu, až po roce 2008. Stali jsme se mnohem chytřejšími. A pak jsme je uplatnili proti Rusku.“

Jen několik měsíců po válce navíc Washington zahájil politiku tzv. resetu vůči Moskvě. Jeho hlavním architektem byl vysoký poradce Bílého domu Mike McFaul. „Mike McFaul byl osobou odpovědnou za zahraniční politiku. A jeho svědectví před Senátem o gruzínské válce bylo totožné s mým. Obviňoval Putina, nedržel se zpátky.“

Fried ale měl z této politiky obavy. „Řekl jsem mu: ‚Já vím, proč to děláte. A nebudu vás za to peskovat. Nebudu na vás útočit, protože to děláte ze stejných důvodů jako my. Ale něco ti řeknu, selžeš ze stejných důvodů jako my. Protože Putinovy podmínky pro lepší vztah nebudeš schopen přijmout déle než na týden‘,“ popsal. 

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Gruzie válka na Ukrajině Rusko USA (Spojené státy americké) diplomacie George W. Bush (jr.)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy