ANO chce lepší výsledek, komunisté měnit Evropu. Politici ale zůstávají ticho

Čeští politici si po volbách obecně ještě netroufají odhadovat, jak jejich strany dopadly. Například ANO věří v lepší výsledek, KSČM pak chce měnit Evropskou unii. Na sociálních sítích stran i politiků ale ani v předvečer sčítání mnoho odhadů k nalezení nebylo. 

Například Alena Schillerová (ANO) očekává lepší výsledky než ve volbách z roku 2019. „Pevně věřím, že touha po změně, o které se mluví napříč Evropou, se promítne do zásadního překreslení moci v EU. Naději dává i vyšší účast než před pěti lety,“ napsala na X.

Jasno o volbách má i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která do voleb vedla koalici STAČILO! „Vím, že v naší zemi nemá tato instituce dobré jméno, a vůbec se tomu nedivím. To nejhorší ale, co bychom mohli udělat, je, že bychom se na tyto volby mohli vykašlat a dělat, že se nás netýkají,“ zhodnotila. „Máme šanci společně přepsat politickou mapu ČR, tak ji nepromarněme!“ dodala.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzýval k volbě schopných politiků. „Za nízkou volební účast mohou i politici, kteří EU v minulosti nerozuměli a vše špatné házeli na zlý Brusel. Přitom 80 % toho, co se schválí v Bruselu, se pak promítne do naší legislativy. Pokud chceme zákony ovlivňovat, musíme tam mít schopné politiky,“ shrnul.

Pirátské dvojce Markétě Gregorové se po volbách ulevilo. „Bylo to intenzivních pět let, a intenzivních pět měsíců kampaně. Kampaň je trochu jako opravdu dlouhý každodenní pohovor – ale užila jsem si to,“ popsala svých pět let v europarlamentu, kam kandiduje podruhé.

Na Slovensku je situace jiná a na veřejnost se dostaly neoficiální výsledky. Volby do Evropského parlamentu na Slovensku zřejmě ovládlo Progresívne Slovensko před Smer-SD premiéra Roberta Fica. Plyne to z neoficiálních volebních výsledků, které má k dispozici TV Markíza. Stanice na svém webu uvádí, že PS získalo 27,81 % hlasů, Smer 24,76 %, Republika 12,53 %, Hlas-SD 7,18 % a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 7,14 %. Do Evropského parlamentu se tak podle těchto výsledků dostane pouhých pět stran.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Alena Schillerová Hnutí ANO KSČM Kateřina Konečná (poslankyně KSČM)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 18 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

Evropu kritizuje, kde může. Němci jsou podle Trumpova viceprezidenta idioti, líbí se mu Orbán

Republikánský kandidát na viceprezidenta James D. Vance si při kritice evropských zemí nebere servítky. Líbí se mu snad jen orbánovské Maďarsko, německou energetickou politiku popsal jako „idiotskou“ a polskou vládu viní z autoritářství. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy