ANO zveřejnilo prohlášení stínové vlády. Řeší v něm otázku daní

Místo zvyšování daní důsledně bránit daňovým únikům či zahájit diskusi o trvalém návratu k elektronické evidenci tržeb (EET) navrhuje opoziční ANO v prohlášení své stínové vlády. Předseda stínového kabinetu ANO Karel Havlíček v úvodu téměř 90 stran dlouhého dokumentu uvedl, že opoziční hnutí plánuje prohlášení předkládat každý rok. Vládě Petra Fialy (ODS) vyčetl, že nezvládá odbornou práci ani komunikaci.

Kabinet ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů tento týden představil úsporný balíček, který má podle Fialy příští rok snížit schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun. Podle prohlášení stínové vlády však postupuje špatně. "Cesta k vyrovnaným rozpočtům nevede nikde na světě přes zadušení hospodářství. Za Fialovy vlády se příjmy Čechů propadají nejrychleji ze všech rozvinutých zemí světa. A její ministři nám ordinují jedno restriktivní opatření za druhým," stojí v prohlášení.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v dokumentu píše, že pětikoalice opakuje "učebnicové národohospodářské chyby". Cílem ANO je podle prohlášení vybrat víc peněz na daních bez zvyšování jejich sazeb. Pomoci k tomu má důsledný boj proti daňovým únikům, což má zajistit mimo jiné rozšíření kompetencí Celní správy.

ANO chce také zahájit diskusi o trvalém návratu k evidenci tržeb. Systém elektronické evidence skončil po šesti letech se začátkem tohoto roku, od jara 2020 však již byl pozastavený kvůli epidemii covidu-19. Zrušení evidence bylo jedním z klíčových slibů nynější koalice s tím, že jde o zbytečnou zátěž pro podnikatele i stát. Podle ANO však EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun.

Podle stínové vlády by se také měly předvídatelně zvyšovat některé spotřební daně, zejména na tabákové výrobky a tvrdý alkohol. ANO také slibuje důslednou revizi daňových výjimek, kterých nynější vláda plánuje v ozdravném balíčku zrušit 22.

Stínový premiér Havlíček kabinetu v dokumentu vyčetl, že nezvládá odbornou práci ani komunikaci. "Chová se přezíravě a reaguje arogantně na jakoukoliv kritiku," uvedl. V kapitole k průmyslu a obchodu, který Havlíček dříve vedl, vyčítá ANO vládě pozdní reakci na růst cen energií. Navrhuje iniciovat v EU změny obchodování s emisními povolenkami, ale také umožnit prodej nových aut se spalovacími motory i po roce 2035. Stejně jako vláda odmítá ANO unijní normu Euro 7 a chce se soustředit na jadernou energetiku.

V sociální oblasti navrhuje ANO přehodnotit valorizační mechanismus důchodů. O výplatu sociálních dávek, které by se měly automaticky valorizovat, by se pak měly místo úřadů práce starat obce. ANO chce také zvýšit rodičovský příspěvek, což podle nedávného vyjádření ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pro portál iDNES.cz chystá i vláda.

Vyšší spolehlivost a bezpečnost v dodávkách léků by mělo podle ANO zajistit posilování kapacit domácího farmaceutického průmyslu a výroby léčiv v ČR. ANO souhlasí s tím, aby výdaje na obranu dosahovaly dvou procent HDP, řešit chce také rozpočtovou nejistotu v dopravě tím, že by doplnilo příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o 30,7 miliardy korun ze státního rozpočtu.

ANO slibuje zvyšovat dostupnost vzdělávání a naopak snižovat regionální rozdíly. Rozvoj venkova chce zajistit co největším množstvím peněz z národních zdrojů, aby nebyl znevýhodněn proti jiným zemím. Dotace chce nasměrovat tak, "aby byly pro ty, kteří produkují a vyrábí". Podle ANO je také nutné posílit soběstačnost v určitých základních potravinách a zemědělských produktech.

Stínová vláda chce přehodnotit unijní zelenou legislativu Green Deal, která by měla mít za prioritu energetickou bezpečnost. "Proto je nutné změnit především zcela nerealistické cíle snížení emisí do roku 2030, založené pouze na slepé ideologické víře v obnovitelné zdroje," stojí v prohlášení. ANO chce rozvíjet družstevní bydlení a výstavbu státních bytů, zrušit pozici ministryně pro vědu či snižovat počty vězňů prosazováním alternativních trestů.

ANO vytvořilo stínovou vládu loni v lednu krátce po nástupu Fialova kabinetu. Původně ji vedl předchozí premiér Andrej Babiš, po letošní neúspěšné prezidentské volbě funkci předal Havlíčkovi. Původně se ANO soustředilo na oponenturu vládě, od letoška se však podle Havlíčka činnost stínové vlády prohloubila a představuje vlastní řešení.

Související

Více souvisejících

Hnutí ANO Karel Havlíček Daně elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

Americké námořnictvo ničí v Rudém moři plavidla jemenských povstalců Husíjú

Americké síly během uplynulých 24 hodin zničily v Rudém moři tři bezposádková plavidla jemenských povstalců Husíjú, uvedlo v noci na neděli ústřední velení americké armády (CENTCOM).  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy