Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. ČTK to dnes sdělil mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.
Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.
Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.
Pokračujeme ve velení výcvikové mise EU v Mali. Na místě je nová rotace našich vojáků. Ta předchozí si vedla dobře, navzdory pandemii a převratu. pic.twitter.com/NClfltm5vj
— Armáda ČR (@ArmadaCR) November 25, 2020
Působení končící jednotky bylo podle Šimíčka významně ovlivněno epidemií koronaviru a vojenským převratem v Mali. "Srpnovému převratu předcházely hromadné demonstrace obyvatel Bamaka, proto museli strážci velitelství často preventivně vyhlásit nejvyšší stupeň bdělosti," uvedl. Poznamenal zároveň, že nastupující uskupení dostane nové úkoly, které souvisí s novým mandátem výcvikové mise Evropské unie. Ten rozšiřuje operaci mise na celé Mali, výcvik se tak přesune i do vzdálenějších míst.
Podle Ridzáka již české velení mise prozkoumalo možnosti výcviku v Gao, Timbuktu a Sevaré, aby mohl začít výcvik Malijců v polních podmínkách ve střední části Mali. "To znamená, že se více přizpůsobíme potřebám a operačním cyklům malijské armády a budeme vojáky cvičit blíže k místu nasazení," uvedl. Čeští vojáci tak budou cestovat i do vzdálenějších míst Mali, kde budou asistovat instruktorům mise EU při výcviku.
Končící jednotku vedl kapitán Jan Mikláš. "Když jsem před půl rokem přebíral operační úkol, ve svém proslovu jsem vzpomenul na to, že chyby, které se nám stanou při výcviku, se zapisují pouze na papír. Ale chyb, kterých se dopustíme během plnění operačního úkolu, mohou mít tragické následky. Jsem pyšný na své vojáky, jak dobrou práci odvedli během celé mise," uvedl.
Misi česká armáda velí od letošního června, jádro velitelství tvoří 40 českých vojáků i civilistů. Ridzák minulý týdne na webu armády uvedl, že do konce listopadu by se měli do Mali vrátit další příslušníci mise EU, kteří byli do svých domovských zemích posláni kvůli pandemii koronaviru. Protože byla činnost mise nedávno obnovena, od listopadu začal jejich návrat. Kvůli novému mandátu se počet příslušníků mise bude postupně zvyšovat až na 1200. Přechod na nový mandát je právě jedním z úkolů Ridzáka.
Čeští vojáci také v Mali pomáhají malijské armádě s několika projekty. Nedávno jim například zajistili rekonstrukci střelnice, v plánu mají rekonstrukci spojovacího výcvikového střediska nedaleko Bamaka. Pomohli i místnímu sirotčinci nebo škole, kterou založila Češka.
Související

Armáda má být atraktivnější. Vojáci si finančně polepší, rozhodla vláda

Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let
Armáda České Republiky , Mali , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
před 3 hodinami

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
před 3 hodinami

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
před 3 hodinami

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
před 4 hodinami

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
před 5 hodinami

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
před 6 hodinami

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
před 6 hodinami

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
před 7 hodinami

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
před 8 hodinami

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
před 8 hodinami

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
před 9 hodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
před 10 hodinami

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 10 hodinami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 11 hodinami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 11 hodinami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 12 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 12 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 12 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 13 hodinami
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek