Policisté a hasiči v rámci kritické infrastruktury dostali na očkování přednost

Policisté, hasiči a strážníci se už mohou hlásit na očkování proti koronaviru. Vláda totiž zkraje týdne schválila jejich zařazení na úroveň kritické infrastruktury. Informoval o tom dnes server Deník N. Na policisty měla podle původního plánu přijít řada až po seniorech ve věku 65-69 či chronických pacientech.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Policie nutnost rychlého očkování vysvětluje častým kontaktem s potenciálně nakaženými lidmi v terénu, jen za minulý týden musela poslat do karantény stovky policistů. Brzy by tak podle policejního prezidia mohla být ohrožena akceschopnost policie.

"Ministerstvo vnitra požádalo ministerstvo zdravotnictví o zahájení očkování policie a hasičů a to souhlasilo," napsal Deníku N ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Policisté se tak mohou od úterý tohoto týdne hlásit na očkování.

Podle mluvčí policejního prezidia Kateřiny Rendlové jsou prováděná opatření ze strany policie nastavena oproti první vlně pandemie zcela opačně. "Tedy kontakty s občany nebyly minimalizovány, naopak většina policistů se podílí na opatření v přímém kontaktu s občany. S tím se při tvorbě vládní strategie očkování nepočítalo," uvedla mluvčí.

Návrh na zahájení očkování tak podle policejního prezidia na začátku týdne schválila Rada vlády pro zdravotní rizika, jejímž předsedou je premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředsedou ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Rada podle Rendlové rozhodla o zařazení složek integrovaného záchranného systému do skupiny 1B1 v rámci očkovací strategie.

Ministerstvo zdravotnictví serveru potvrdilo, že rada vlády schválila očkování až pro 26.000 policistů, což je podle Rendlové počet policistů, kteří mohou být nasazeni do opatření v přímém výkonu služby. "Policie začne být očkována v následujících týdnech, a to vždy jen v takovém množství, které nám dovolí dodávky vakcín. Očkováni budou ve zdravotnických zařízeních ministerstva vnitra, nebudou tedy navyšovat fronty občanů, kteří na očkování čekají, nebo je jakkoliv předbíhat," sdělila Deníku N mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Dosud dostala vakcínu pouze část policistů, kteří byli součástí kritické infrastruktury. K dnešnímu dni bylo podle Rendlové dohromady očkováno 6473 policistů a 810 dalších zaměstnanců policie. Kolik z nich dostalo vakcínu tento týden, jasné není, uzavírá server.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie během nouzového stavu zaznamenala 85 000 přestupků proti opatřením

12.04.2021 11:46 Za šest měsíců nouzového stavu zaznamenala policie přes 85.000 přestupků proti opatřením, které…

Policisté se stáhli z hranic okresů, intenzita ostatních kontrol se nemění

12.04.2021 10:39 Intenzita policejních kontrol dodržování protiepidemických opatření se ode dneška nezmění. Jediným…

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

07.04.2021 15:09 Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun…

Strážníci v Uherském Hradišti při zákroku proti muži bez roušky zákon…

07.04.2021 11:20 Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky, který se stal 10. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama