Válečný veterán Emil Boček rezignoval na pozici místopředsedy Československé obce legionářské (ČsOL). Členem organizace i nadále zůstává. Nelíbí se mu to, že dalším místopředsedou ČsOL je válečný veterán Tichomír Mirkovič, uvedl Boček v tiskové zprávě. Vyčítá mu jeho zapojení do vojska kolaborantského generála.
Deník N, který na odchod Bočka upozornil, zároveň napsal, že z ČsOL vystoupil blízký Bočkův spolupracovník Jaroslav Syrový. Ten byl v uplynulých měsících kritizován za hrubé chování nejen vůči válečným veteránům. S Mirkovičem i dalšími zástupci ČsOL měl Syrový opakované spory, ČsOL měla v blízké budoucnosti projednat návrh na jeho vyloučení.
Boček s odkazem na Mirkoviče poznamenal, že je pro něj "z morálního hlediska zcela neúnosné a neudržitelné", aby nadále setrval v řídícím orgánu ČsOL s člověkem, který "zatížil své svědomí příslušností k dobrovolnické armádě kolaborantského generála", která bojovala proti jugoslávským partyzánům. Mirkovič se podle něj nebyl schopen se svou příslušností k tomuto vojsku vypořádat.
S Bočkovým obviněním vůči Mirkovičovi nesouhlasí zástupci ČsOL. Podle mluvčího organizace Miloše Borovičky nebyla situace v Jugoslávii za druhé světové války stejná jako v Československu. Mirkovič podle něj přijetí ke kolaborantskému vojsku, u kterého strávil pouze krátký čas, využil k přeběhnutí k partyzánům. Za ně se zúčastnil řady bojů, za statečnost obdržel medaili od jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita. Borovička také poukázal na to, že je Mirkovič státem uznaný válečný veterán. Sněmovna ho navrhla na státní vyznamenání. Mirkovič nedávno v rozhovoru s ČTK okolnosti zveřejňování informací o své minulosti spojil právě se sporem se Syrovým.
Lidé pohybující se kolem válečných veteránů Syrového v uplynulých měsících kritizovali. Například poslankyně Jana Černochová (ODS) o něm loni na podzim řekla, že se chová vulgárně a na pietních aktech dělá ostudu. Jeho chování vůči válečným veteránům loni kritizovala i bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Syrový měl spory i ve vedení ČsOL. Organizace se v srpnu měla zabývat jeho vyloučením.
Boček v tiskové zprávě uvedl, že nesouhlasí s vylučováním členů, "kteří mají odvahu upozorňovat na nedostatky a porušování stanov". Napsal také, že "na protest proti neseriózním praktikám jednání a pošlapávání morálních zásad" předsedou organizace Pavlem Budinským rezignoval výbor Jednoty ČsOL Prahy 2 a že Syrový společně s předsedou ústřední revizní komise ČsOL z organizace vystoupili.
Borovička doufá v to, že se Boček i nadále bude účastnit akcí ČsOL. Je posledním žijícím českým stíhacím pilotem v britské RAF. Za své válečné zásluhy byl vyznamenán bývalým prezidentem Václavem Klausem Řádem bílého lva. Obdržel od něj ale vyznamenání nižší třídy, současný prezident Miloš Zeman mu proto loni udělil řád nejvyšší třídy.
Související

V Brně se dnes lidé rozloučili s letcem a válečným veteránem Bočkem

S veteránem Bočkem se lidé naposledy rozloučí 4. dubna v Brně
Emil Boček (veterán) , Československá obec legionářská
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 1 hodinou

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 2 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 5 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 7 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek