Válečný veterán Boček rezignoval na post místopředsedy legionářů

Válečný veterán Emil Boček rezignoval na pozici místopředsedy Československé obce legionářské (ČsOL). Členem organizace i nadále zůstává. Nelíbí se mu to, že dalším místopředsedou ČsOL je válečný veterán Tichomír Mirkovič, uvedl Boček v tiskové zprávě. Vyčítá mu jeho zapojení do vojska kolaborantského generála.

Brigádní generál Emil Boček usedl za knipl legendární stíhačky po dlouhých 71 letech.
doporučujeme

Deník N, který na odchod Bočka upozornil, zároveň napsal, že z ČsOL vystoupil blízký Bočkův spolupracovník Jaroslav Syrový. Ten byl v uplynulých měsících kritizován za hrubé chování nejen vůči válečným veteránům. S Mirkovičem i dalšími zástupci ČsOL měl Syrový opakované spory, ČsOL měla v blízké budoucnosti projednat návrh na jeho vyloučení.

Boček s odkazem na Mirkoviče poznamenal, že je pro něj "z morálního hlediska zcela neúnosné a neudržitelné", aby nadále setrval v řídícím orgánu ČsOL s člověkem, který "zatížil své svědomí příslušností k dobrovolnické armádě kolaborantského generála", která bojovala proti jugoslávským partyzánům. Mirkovič se podle něj nebyl schopen se svou příslušností k tomuto vojsku vypořádat.

S Bočkovým obviněním vůči Mirkovičovi nesouhlasí zástupci ČsOL. Podle mluvčího organizace Miloše Borovičky nebyla situace v Jugoslávii za druhé světové války stejná jako v Československu. Mirkovič podle něj přijetí ke kolaborantskému vojsku, u kterého strávil pouze krátký čas, využil k přeběhnutí k partyzánům. Za ně se zúčastnil řady bojů, za statečnost obdržel medaili od jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita. Borovička také poukázal na to, že je Mirkovič státem uznaný válečný veterán. Sněmovna ho navrhla na státní vyznamenání. Mirkovič nedávno v rozhovoru s ČTK okolnosti zveřejňování informací o své minulosti spojil právě se sporem se Syrovým.

Lidé pohybující se kolem válečných veteránů Syrového v uplynulých měsících kritizovali. Například poslankyně Jana Černochová (ODS) o něm loni na podzim řekla, že se chová vulgárně a na pietních aktech dělá ostudu. Jeho chování vůči válečným veteránům loni kritizovala i bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Syrový měl spory i ve vedení ČsOL. Organizace se v srpnu měla zabývat jeho vyloučením.

Boček v tiskové zprávě uvedl, že nesouhlasí s vylučováním členů, "kteří mají odvahu upozorňovat na nedostatky a porušování stanov". Napsal také, že "na protest proti neseriózním praktikám jednání a pošlapávání morálních zásad" předsedou organizace Pavlem Budinským rezignoval výbor Jednoty ČsOL Prahy 2 a že Syrový společně s předsedou ústřední revizní komise ČsOL z organizace vystoupili.

Borovička doufá v to, že se Boček i nadále bude účastnit akcí ČsOL. Je posledním žijícím českým stíhacím pilotem v britské RAF. Za své válečné zásluhy byl vyznamenán bývalým prezidentem Václavem Klausem Řádem bílého lva. Obdržel od něj ale vyznamenání nižší třídy, současný prezident Miloš Zeman mu proto loni udělil řád nejvyšší třídy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český záchranný tým USAR míří do Bejrútu, zapojí se do pomoci po ničivé…

05.08.2020 17:30 Čeští záchranáři dorazí do Libanonu dnes kolem 19:00 místního času (18:00 SELČ) a budou druhou nebo…

Exploze v Bejrútu: Česko vyšle tým USAR na záchranu z trosek, letět má…

05.08.2020 16:21 Aktualizováno Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování…

Smutné výročí. Uplynuly dva roky od zabití tří českých vojáků v…

05.08.2020 10:16 Druhé výročí tragického úmrtí svých tří vojáků v Afghánistánu si dnes připomněl táborský…

Obrana přidala do nabídky k prodeji 25 nemovitostí, lze koupit i řopíky

04.08.2020 11:54 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes přidalo do nabídky dalších 25 nepotřebných nemovitostí. Zájemci mohou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama