Balíček úspor vládě zaplatí kromě důchodců i zaměstnanci. Snížení daní lidé skoro nepoznají, varuje HK

Změny v daních, které představila vláda minulý týden v rámci konsolidačního balíčku, občanům nijak neuleví. Snížení daní nebude mít výrazný efekt a zvyšování daní bude mít proinflační charakter, řekl na televizi CNN Prima NEWS to Ladislav Minčič z Hospodářské komory. Dodal, že některé segmenty na balíčku prodělají.

Minčič souhlasí se slovy šéfa odborářů Josefa Středuly, který po tiskové konferenci vlády uvedl, že chystané změny nejvíce zasáhnou zaměstnance a důchodce. "V konečném důsledku všechny daně platí privátní sektor, tedy zaměstnanci a vlastníci obchodních společností. Vždy to zaplatí konkrétní lidé a je jedno, jestli je titulujeme podnikatelé nebo zaměstnanci," řekl.

Zvyšování daní podle něj bude mít v konečném důsledku proinflační charakter a do cen se promítne. "Není to dlouhodobé, zpravidla se jedná o jednorázový skok, k němuž dojde. Takže z dlouhodobého hlediska se to vstřebá, ale v podmínkách dnes ještě relativně vysoké inflace takový impuls klidu spotřebitelům rozhodně nepřidá," vysvětlil.

Zároveň dodal, že snižování daní, tedy přesun některých položek do nižší daňové sazby, se do cen výrazněji nepromítne. "Daně mají vlastnost, že když je zvýšíte, tak zpravidla ceny narostou o více, než by to danému procentnímu posunu odpovídalo. Naopak když snižujete, tak se to vždy adekvátně do snížení nepromítá," míní.

Podle něj se každý obchodník snaží změny daní využít k ochraně vlastních zájmů a dokud budou zákazníci ochotni platit, tak budou podnikatelé nasazovat ceny.

Domnívá se také, že některé segmenty na balíčku úspor prodělají více, například oblast cestovního ruchu. Sazba DPH za ubytování hostů se zvýší z 10 na 12 procent, zatímco například Německo tuto sazbu snižovalo. "Z hlediska konkurenceschopnosti může tento dvouprocentní rozdíl znamenat nezanedbatelnou částku," obává se.

Související

Více souvisejících

Daně Obchody CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy