Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. "Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout," řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

"Tato kampaň v řadě aspektů, zejména od kandidáta pana poslance Babiše, šla daleko, daleko za hranici strašení lidí, že jejich děti půjdou do války. Já si myslím, že tohle jsme v České republice neviděli, a zažili jsme poměrně hodně věcí," řekl mimo jiné.

Druhé kolo považuje za velmi významné. Poukázal na to, že se očekává ještě vyšší volební účast než 68 procent z prvního kola. "Jsou to důležité volby pro budoucnost České republiky na dalších pět let v situaci, která je mezinárodně těžká. Tak já věřím, že lidé k tomu druhému kolu dorazí a budou volit. Přímá demokracie je zodpovědnost, ale vyžaduje občanskou aktivitu a rozvahu," dodal.

Do budovy základní školy dorazil sám a pěšky. "Já jsem kus dojel a zbytek došel a minul jsem se tady se svou manželkou. My jsme vždycky chodili volit spolu, vlastně i minule, ale jak máme to malé děcko, se kterým jezdíme, tak ono je to takové nepříjemné. Často tam jsou kamery, vznikají z toho fotky, tak manželka byla odvolit o 20 minut dřív a teď čeká na dětském hřišti. Tak se na ni těším," řekl.

Na dotaz ČTK odpověděl, že základní vojenskou službu neabsolvoval, protože ji zákon zrušil dřív, než ji měl nastoupit. "Já jsem ročník 1980. A v momentě, kdy jsem byl u odvodu a byl jsem odveden, jsem nastoupil ke studiu dvou vysokých škol: husitské teologické a filozofické. A než jsem dostudoval, poměrně v řádných termínech, tak už byla vojenská povinnost zrušena a neabsolvoval jsem vojenskou službu," řekl.

Související

Petr Fiala

Stalinistické praktiky, porušování lidských hodnot. Čeští politici odsoudili Kreml za smrt Navalného

Rusko se podle vyjádření českých politiků chová ke svým občanům stejně, jako když uplatňuje svou zahraniční politiku. Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí za Piráty, označil Rusko za násilnický stát, který utlačuje lidi toužící po lepší budoucnosti. Komentoval tím smrt ruského opozičníka Alexeje Navalného. Premiér Petr Fiala zdůraznil, že případ Navalného ukazuje, jak daleko je Putinův režim ochoten zajít v boji s politickými protivníky. Čeští politici na sociálních sítích odsoudili ruský režim za stalinistické praktiky a porušování lidských hodnot.

Více souvisejících

Ivan Bartoš (Piráti) prezidentské volby 2023 Andrej Babiš Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 48 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zničilo elektrárnu zásobující Kyjev. Došly nám rakety, přiznal Zelenskyj

Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože Ukrajině došly obranné rakety. Prohlásil to v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy