Téma válečného konfliktu na Ukrajině se dnes jako červená nit prolínalo projevy politiků během pietního aktu k 78. výročí konce druhé světové války. Na pražském Vítkově si historické události připomněli přední představitelé státu, církví i veteránských spolků a desítky lidí. Prezident Petr Pavel zdůraznil, že by se úcta k padlým neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) v proslovu řekl, že je potřeba, aby Rusko s agresí na Ukrajině neuspělo. Vojenský konflikt, který na Ukrajině Rusko vyvolalo, podle obou státníků rozsahem a mírou destrukce připomíná právě bojiště druhé světové války.
Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Velitel čestné jednotky podal hlášení prezidentovi. Zazněla hymna. Za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci pak vojáci přinesli historické armádní prapory. Jako první položila věnec k hrobu neznámého vojína hlava státu, po ní se přišli poklonit předsedkyně a předseda parlamentních komor a premiér. Nechyběli ministryně obrany, náčelník generálního štábu, pražský primátor a kardinál. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Přítomní uctili minutou ticha památku vojáků, kteří položili život při obraně vlasti. Následoval přelet vojenských stíhacích letounů a vrtulníků nad Vítkovem. Historické události si přišly na místo připomenout také desítky lidí.
"Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko. Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou Noční vlci, nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy," řekl Pavel. Podle něj je nejhorší v historii nepoučit se a opakovat stejné chyby. " Jsem velice hrdý na to, že ČR od prvních dní války na Ukrajině ji velice intenzivně podporuje a chce si zachovat svoji čest," uvedl Pavel.
"Země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy první, druhý a čtvrtý ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností, Ruska," poznamenala také hlava státu.
Podobného názoru je i premiér, který rovněž vyzdvihl českou pomoc Ukrajině. "Je důležité (události a konec války) si to připomínat i v souvislosti s tím, jak se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. V souvislosti s tím, že nedaleko od nás probíhá válka, která svými hrůzami připomíná tragédii druhé světové války. To všechno nás upozorňuje na to, že bezpečnost, nezávislost, svoboda nejsou samozřejmé věci," řekl předseda vlády. Podle něj má Česko výhodu, že je členem EU a NATO. Česko podle premiéra díky zkušenostem s totalitami a okupacemi od počátku Ukrajině poskytovalo pomoc humanitární i vojenskou. A s tou je podle něj třeba pokračovat. Rusko podle něj musí vidět, že agrese není cesta.
Lidé si dnes mohou prohlédnout budovy Parlamentu i vlády
Sídla Sněmovny a Senátu i reprezentační prostory vlády v Lichtenštejnském paláci v Praze si dnes mohou prohlédnout lidé při příležitosti státního svátku. Například v Senátu ráno návštěvníky osobně přivítal předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS). Prohlídky, při kterých se zájemci dostanou i do míst jindy veřejnosti nepřístupných, jsou zdarma. Začínají shodně v 09:00 a končí v 16:00.
V Poslanecké sněmovně budou prohlídky komentované. Návštěvníky seznámí průvodkyně Pražské informační služby během asi hodinové prohlídky s historií budov, jejich současným využitím i architektonickými zajímavostmi. Trasa prohlídek začíná u vchodu v podloubí na Malostranském náměstí číslo 7/19. Lidé uvidí sněmovní jednací a reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře parlamentních výborů i další prostory.
Oproti minulým rokům je navíc v kuloárech dolní komory Parlamentu k vidění výstava věnovaná prezidentským volbám mezi lety 1918 až 2018. Na velkoformátových panelech jsou představeni českoslovenští a čeští prezidenti. Doprovází je materiály z archivů Sněmovny a Senátu a umělecké provedení textu prezidentského slibu z letošní inaugurace prezidenta Petra Pavla.
V sídle horní komory Parlamentu ve Valdštejnském paláci při zahájení prohlídek v 09:00 přivítal návštěvníky u recepce C2 předseda Senátu Vystrčil. K vidění pak budou historické prostory paláce včetně jednacího sálu a otevřený bude i blízký Kolovratský palác, který je veřejnosti běžně nepřístupný. Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout třeba Zelený salonek, kde byla v září 1938 československá vláda obeznámena s Mnichovskou dohodou. Prohlídky jsou individuální, k dispozici jsou tištěné průvodce.
Při prohlídce sídla Senátu návštěvníci uvidí i aktuální výstavy. V Mytologické chodbě se koná výstava fotografií Fakultní nemocnice Olomouc s názvem Pulzující srdce medicíny a vědy, v Chodbě místopředsedů je výstava Attractive Abstract a v předsálí jednacího sálu výstava Za závojem času. Poslední vstup do budov Senátu bude možný v 15:30. Valdštejnská zahrada u Senátu bude otevřena podle běžné otevírací doby od 09:00 do 19:00.
Nahlédnout dnes mohou lidé také do Lichtenštejnského paláce, který se stejně jako sídla parlamentních komor nachází na Malé Straně. První písemná zmínka o stavbě na místě paláce je z roku 1555. Objekt pak několikrát změnil podobu i majitele. V současnosti ho používá česká vláda k reprezentačním účelům a k ubytování významných hostů. Prohlídky Lichtenštejnského paláce budou komentované, poslední bude vypravena v 16:00. Trasa povede od schodiště a vstupní chodby přes Modrý salonek a kapli až do palácové zahrady.
Související
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Japonsko si před 79 lety zvolilo novou cestu. Předcházela tomu zkáza Hirošimy a Nagasaki
II. světová válka , Petr Pavel
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 1 hodinou
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 2 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 3 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 3 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 4 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 5 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 6 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 7 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 8 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 8 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 10 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.
Zdroj: David Holub