Česko si dnes připomíná konec války

Téma válečného konfliktu na Ukrajině se dnes jako červená nit prolínalo projevy politiků během pietního aktu k 78. výročí konce druhé světové války. Na pražském Vítkově si historické události připomněli přední představitelé státu, církví i veteránských spolků a desítky lidí. Prezident Petr Pavel zdůraznil, že by se úcta k padlým neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) v proslovu řekl, že je potřeba, aby Rusko s agresí na Ukrajině neuspělo. Vojenský konflikt, který na Ukrajině Rusko vyvolalo, podle obou státníků rozsahem a mírou destrukce připomíná právě bojiště druhé světové války.

Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Velitel čestné jednotky podal hlášení prezidentovi. Zazněla hymna. Za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci pak vojáci přinesli historické armádní prapory. Jako první položila věnec k hrobu neznámého vojína hlava státu, po ní se přišli poklonit předsedkyně a předseda parlamentních komor a premiér. Nechyběli ministryně obrany, náčelník generálního štábu, pražský primátor a kardinál. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Přítomní uctili minutou ticha památku vojáků, kteří položili život při obraně vlasti. Následoval přelet vojenských stíhacích letounů a vrtulníků nad Vítkovem. Historické události si přišly na místo připomenout také desítky lidí.

"Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko. Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou Noční vlci, nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy," řekl Pavel. Podle něj je nejhorší v historii nepoučit se a opakovat stejné chyby. " Jsem velice hrdý na to, že ČR od prvních dní války na Ukrajině ji velice intenzivně podporuje a chce si zachovat svoji čest," uvedl Pavel.

"Země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy první, druhý a čtvrtý ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností, Ruska," poznamenala také hlava státu.

Podobného názoru je i premiér, který rovněž vyzdvihl českou pomoc Ukrajině. "Je důležité (události a konec války) si to připomínat i v souvislosti s tím, jak se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. V souvislosti s tím, že nedaleko od nás probíhá válka, která svými hrůzami připomíná tragédii druhé světové války. To všechno nás upozorňuje na to, že bezpečnost, nezávislost, svoboda nejsou samozřejmé věci," řekl předseda vlády. Podle něj má Česko výhodu, že je členem EU a NATO. Česko podle premiéra díky zkušenostem s totalitami a okupacemi od počátku Ukrajině poskytovalo pomoc humanitární i vojenskou. A s tou je podle něj třeba pokračovat. Rusko podle něj musí vidět, že agrese není cesta.

Lidé si dnes mohou prohlédnout budovy Parlamentu i vlády

Sídla Sněmovny a Senátu i reprezentační prostory vlády v Lichtenštejnském paláci v Praze si dnes mohou prohlédnout lidé při příležitosti státního svátku. Například v Senátu ráno návštěvníky osobně přivítal předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS). Prohlídky, při kterých se zájemci dostanou i do míst jindy veřejnosti nepřístupných, jsou zdarma. Začínají shodně v 09:00 a končí v 16:00.

V Poslanecké sněmovně budou prohlídky komentované. Návštěvníky seznámí průvodkyně Pražské informační služby během asi hodinové prohlídky s historií budov, jejich současným využitím i architektonickými zajímavostmi. Trasa prohlídek začíná u vchodu v podloubí na Malostranském náměstí číslo 7/19. Lidé uvidí sněmovní jednací a reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře parlamentních výborů i další prostory.

Oproti minulým rokům je navíc v kuloárech dolní komory Parlamentu k vidění výstava věnovaná prezidentským volbám mezi lety 1918 až 2018. Na velkoformátových panelech jsou představeni českoslovenští a čeští prezidenti. Doprovází je materiály z archivů Sněmovny a Senátu a umělecké provedení textu prezidentského slibu z letošní inaugurace prezidenta Petra Pavla.

V sídle horní komory Parlamentu ve Valdštejnském paláci při zahájení prohlídek v 09:00 přivítal návštěvníky u recepce C2 předseda Senátu Vystrčil. K vidění pak budou historické prostory paláce včetně jednacího sálu a otevřený bude i blízký Kolovratský palác, který je veřejnosti běžně nepřístupný. Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout třeba Zelený salonek, kde byla v září 1938 československá vláda obeznámena s Mnichovskou dohodou. Prohlídky jsou individuální, k dispozici jsou tištěné průvodce.

Při prohlídce sídla Senátu návštěvníci uvidí i aktuální výstavy. V Mytologické chodbě se koná výstava fotografií Fakultní nemocnice Olomouc s názvem Pulzující srdce medicíny a vědy, v Chodbě místopředsedů je výstava Attractive Abstract a v předsálí jednacího sálu výstava Za závojem času. Poslední vstup do budov Senátu bude možný v 15:30. Valdštejnská zahrada u Senátu bude otevřena podle běžné otevírací doby od 09:00 do 19:00.

Nahlédnout dnes mohou lidé také do Lichtenštejnského paláce, který se stejně jako sídla parlamentních komor nachází na Malé Straně. První písemná zmínka o stavbě na místě paláce je z roku 1555. Objekt pak několikrát změnil podobu i majitele. V současnosti ho používá česká vláda k reprezentačním účelům a k ubytování významných hostů. Prohlídky Lichtenštejnského paláce budou komentované, poslední bude vypravena v 16:00. Trasa povede od schodiště a vstupní chodby přes Modrý salonek a kapli až do palácové zahrady.

Související

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

Více souvisejících

II. světová válka Petr Pavel

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy