Čeští vojáci se vrátili ze Slovenska, velení předali Španělům. Mise NATO bude pokračovat dál

Čeští vojáci minulý týden předali velení mise NATO na Slovensku svým španělským kolegům. Nasazení čerstvých sil u našeho východního souseda ale pokračuje, protože ruská agrese na Ukrajině neskončila a Mnohonárodnostní bojové uskupení na Slovensku je připravené na její případné rozšíření. 

Minulý týden se z nasazení na Slovensku vrátilo pět stovek českých vojáků. Na Vítkově převzali Medaile za službu v zahraničí I. až III. stupně, vybraní vojáci pak dostali Záslužný kříž ministryně obrany, čestné odznaky Armády České republiky Za zásluhy, věcné dary nebo pamětní mince.

Podle náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce je mise NATO na Slovensku velmi důležitá. „Význam této alianční mise neklesá. Naopak. Agresivní chování Ruska se nezměnilo, musíme být proto připraveni bránit Evropu a její hodnoty. Naše účast v mnohonárodních uskupeních jednoznačně ukazuje, že jsme jednotní, dobře vyzbrojení a perfektně secvičení,“ prohlásil. 

Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že jádro českého uskupení na Slovensku tvořili hlavně vojáci ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic na Moravě, příslušníci mechanizované roty 73. tankového praporu z Přáslavic a 13. dělostřeleckého pluku z Jinců. Přidali se k nim specialisté z ministerstva i 22 vojáků aktivní zálohy.  

Češi byli na slovenské misi dobře vybavení. „Češi na Slovensko poprvé vyvezli spojovací obrněné vozidlo Titus 6x6, které zásadně zvýšilo schopnosti spojení s komunikačními prostředky ostatních národů. Bojovou silou jednotky byla bojová vozidla pěchoty BVP-2, lehká obrněná vozidla Iveco, kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní (KOVVŠ) Pandur 8x8 nebo minomety převážené na vozidlech Tatra,“ shrnul resort obrany. 

Nyní česká armáda na Slovensko vysílá další dvě stovky vojáků. „Jedná se o posílenou mechanizovanou rotu, jednotku logistické podpory a české zastoupení v mezinárodním štábu velení mise. V případě potřeby je v ČR v hotovosti připraven mechanizovaný prapor, určený k posílení nově rozšířené struktury brigádního mnohonárodního bojového uskupení,“ dodalo ministerstvo. 

Česká republika působila ve vedení Mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku už od jeho vzniku v roce 2022. Nyní jsou na řadě Španělé. „Vaše jednotka naplnila motto 7. mechanizované brigády: činy jsou mocnější než slova, a to do posledního písmene. Předali jste španělským kolegům skvěle fungující celek, který zapadá do koaličního konceptu odstrašení a obrany na východním křídle NATO,“ zdůraznil velitel Velitelství pro operace generálmajor Václav Vlček. 

Související

Armáda České Republiky Původní zpráva

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.
Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

Více souvisejících

Armáda České Republiky Slovensko NATO

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy