Česko požádá o zmírnění německých opatření vůči kamionům

Česko požádá o zmírnění německých opatření vůči řidičům kamionů, řekl dnes ČTK ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Stát o situaci jedná v rámci EU a také s okolními státy, se kterými chce zdůraznit negativní důsledky německých opatření pro nákladní dopravu. Podle ministra se o víkendu navýšily testovací kapacity u klíčových tahů na Německo. Dopravci označili německé restrikce jako nesmyslné, řidiči podle nich nejsou rizikem.

Karel Havlíček
doporučujeme

Dnes je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly. Německo považuje Česko za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Na hraničních přechodech do Německa se tak od rána tvořily mnohakilometrové kolony, nejdelší z nich na dálnici D8 tvoří až 25 kilometrů.

"Požádáme o zmírnění opatření vůči řidičům kamionů," uvedl Havlíček. Postup koordinuje se zástupci Slovenska a Rakouska, kteří řeší stejný problém. Vedle toho stát jedná i na úrovni EU. Premiér Andrej Babiš (ANO) v této souvislosti už dopoledne zpochybnil soulad německých opatření s pravidly vnitřního trhu EU. Havlíček dále připomněl dnešní jednání výboru zabývajícího se důsledky koronavirové krize, kde čeští, slovenští či rakouští zástupci společně upozornili na negativní důsledky německých opatření pro nákladní dopravu. Podle Havlíčka se k nim připojili i například zástupci Itálie, Polska či Estonska.

Německé restrikce jsou pro dopravce velkým problémem. Podle nich přitom řidiči rizikem nejsou, protože během cest potkávají jen málo lidí. Poukázali zároveň na výsledky víkendových testů, které měly ukázat pozitivitu v méně než jednom procentu všech testů.

Dopravci zároveň usilují o navýšení testovacích kapacit u hranic. Stát je podle Havlíčka ve spolupráci s armádou navýšil už během víkendu. Konkrétně u důležitých silnic a dálnic do Německa nebo nádraží v Děčíně pro nákladní železniční dopravu.

Hranice mohou nyní překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají pendleři v takzvané kritické infrastruktuře. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorské okresy začaly prověřovat, které profese přeshraničních pracovníků jsou důležité pro zemskou infrastrukturu. Jasno by mělo být do úterý, neboť od středy musí pendleři při kontrolách na hranicích spolu s negativním testem předkládat i potvrzení o své nepostradatelnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V únoru na českých silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni

28.02.2021 16:03 V únoru v Česku na silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni. Od začátku roku je obětí…

Dopravci nevylučují další omezení spojů. Dezinfekce vlaků stojí desítky…

27.02.2021 16:45 Dopravci k dalšímu omezení spojů kvůli vládním omezením zatím nepřistoupili, ale nevylučují ho.…

Smartwings vrátil do provozu Boeing 737 MAX

25.02.2021 19:10 Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8.…

Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

25.02.2021 12:39 Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama