Počet střetů vozidel se zvířaty roste. Příčin je hned několik

Počet střetů vozidel se zvířaty se loni podle policejních statistik meziročně zvýšil skoro o čtvrtinu na 15.928. Na počtu veškerých automobilových nehod se podílí 15 procenty. Jde o druhý nejčastější důvod nehod po střetu dvou vozidel. Podle Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) jde ve třech čtvrtinách o střet se srnčí zvěří. Loni kvůli zvířeti na silnici zemřel jeden člověk, předloni čtyři lidé.

Andrea Güttlerová z myslivecké jednoty ČTK sdělila, že mezi hlavní důvody nárůstu střetů aut se zvěří patří hlavně zvýšení počtu aut jezdících po českých silnicích. Podle ní je jich v současnosti 2,5násobek počtu, který jezdil před rokem 1989.

Dalším důvodem je nedodržování povolené rychlosti nebo vyšší vegetace u krajnic, přes kterou nejsou zvířata vidět. Za nárůstem ale může být podle ní také vyšší cena vozidel, řidiči pak častěji nehody kvůli pojistkám hlásí dopravní policii.

"Kombinací výše uvedených faktorů narůstá počet srážek se zvěří. Narůstající počet srážek nelze přisuzovat pouze zvyšujícím se stavům spárkaté zvěře," dodala. Myslivci se podle ní snaží často na své náklady a ve svém volném čase příčiny nehod snížit. Často podle ní instalují pachové repelenty nebo odrazky proti zvěři u silnic. Další variantou jsou podle ní ploty podél silnic, což by ale přispělo k dalšímu rozparcelování krajiny.

"Nejvyšší podíl na evidovaných srážkách má srnec obecný (až 74 procent), následovaný prasetem divokým (16 procent). Tyto dva druhy tvoří 90 procent evidovaných srážek, například srážky s vysokou zvěří jsou méně časté. Během kolizí také často hyne zajíc polní, ale tyto srážky nejsou ve většině případů evidovány," upozornila.

Největší výskyt nehod je podle Güttlerové zaznamenaný na jaře a na podzim, u divočáků pak i v zimě. Jednota také upozorňuje, že pokud si řidič nechá sraženou zvěř, dopouští se přečinu pytláctví. "Statistika o počtu nenahlášených nehod v souvislosti se srážkou se zvěří neexistuje. Maso včetně zvěřiny uhynulých zvířat je dle platných předpisů nepoživatelné, tedy pro lidskou spotřebu nezužitkovatelné. Možné případy, kdy se zvěř ponechá na místě, případně je odvezena ke konzumaci, ale nevylučujeme," uzavřela.

Související

Více souvisejících

Dopravní nehody myslivci Zvířata

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 1 hodinou

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy