ŘSD vypsalo tendr na výstavbu D1 z Přerova do Říkovic, cena je 6,75 miliard

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na dlouho chystanou stavbu úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Předpokládaná hodnota této stavební zakázky je bez DPH 6,75 miliardy korun. ČTK dnes informaci získala z databáze veřejných zakázek. ŘSD už zároveň požádalo o vydání stavebního povolení na tuto část D1.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jedná se o poslední chybějící úsek dálnice D1 v délce 10,1 km na obchvatu Přerova," komentoval na twitteru tendr ředitel ŘSD Radek Mátl.

Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde řidiči denně čekají v kolonách desítky minut. Stavba musí začít nejpozději letos na podzim, kdy pro projekt končí výjimka z posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Krajský soud v Ostravě ale loni na podzim zrušil rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu tohoto úseku D1. Příprava stavby se zkomplikovala, protože úřady musí vydat nový verdikt o změně územního rozhodnutí.

Lhůta pro doručení nabídek na stavbu tohoto posledního úseku D1 je do 4. března. "Na stavbu probíhá proces nabytí právní moci změny územního rozhodnutí a je požádáno o vydání stavebního povolení," uvedl Mátl. Pokud stavební povolení nabude právní moci, chce ŘSD stavbu úseku D1 u Přerova zahájit v létě. "Budeme samozřejmě čekat, jak dopadne stavební povolení. Bohužel na 99 procent bude podán rozklad proti tomuto stavebnímu povolení," řekl loni na podzim ČTK Mátl.

Žalobu na rozhodnutí hejtmanství ohledně změny územního rozhodnutí podala organizace Děti Země spolu se spolkem Krajina Dluhonice. Rozhodnutí krajského úřadu soud podle Miroslava Patrika z Dětí Země zrušil kvůli pochybením hejtmanství, olomouckého magistrátu i ministerstva životního prostředí. "Je teď na krajském úřadě, zda odstranění nezákonností zajistí sám nebo to udělá olomoucký magistrát, přičemž MŽP musí vydat nové závazné stanovisko EIA," řekl ČTK Patrik.

Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi předloni v listopadu povolil stavební odbor olomouckého magistrátu, proti tomu bylo ale podáno devět odvolání. Krajský úřad loni v létě odvoláním nevyhověl a změnu potvrdil. Proti změně územního rozhodnutí bylo následně podáno několik žalob, které neměly odkladný účinek a příprava důležité dopravní stavby mohla pokračovat.

Řízení o změně územního rozhodnutí na poslední část D1 u Přerova začalo na jaře 2017, zejména kvůli změně projektu mimoúrovňového křížení Přerov-sever, ze kterého se podle Patrika nakonec stala komplikovaná okružní křižovatka nevyhovující normám. Organizace Děti Země v odvolání požadovala posouzení varianty trasy dálnice D1 s odchýlením u Dluhonic asi o 150 metrů na východ směrem k Přerovu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České dráhy asi sníží mzdy 700 zaměstnanců, část propustí

17.01.2021 17:50 České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc…

Na Děčínsku vzplál vlak Arrivy, nikdo nebyl zraněn

15.01.2021 21:20 Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil dnes vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na…

Sněžení komplikuje dopravu v celém Česku, bez zimní výbavy nevyjíždějte

15.01.2021 09:54 Dopravu na většině území Česka dnes ráno opět komplikuje sněžení. Silnice ale většinou zůstávají s…

V centru Ostravy se srazily tramvaje. Sedm lidí zraněno, zasahují…

15.01.2021 08:23 V centru Ostravy se dnes ráno srazily dvě tramvaje. Zranilo se při tom sedm lidí. Příčina nehody…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama