Praha - Oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu, které v programovém prohlášení navrhuje vláda v demisi Andreje Babiše, podle odborníků nevyřeší budoucí fungování důchodového systému. Do něj totiž plynou peníze z mnoha zdrojů nekontrolovaně, takže nikdo vlastně neví, kdo seniory platí.
Shodli se na tom v pořadu Otázky Václava Moravce bývalý předseda Odborné komise pro důchodovou reformu Martin Potůček a ekonom Jiří Šatava. Již dříve, loni v prosinci, se proti oddělení důchodového účtu od rozpočtu vyjádřily ČSSD i odbory.
Důchodový účet je podle Potůčka slepé střevo našeho systému. "Vznikl na začátku 90.let, respektive ta idea, kdy se uvažovalo, že budeme mít samostatný samosprávný systém důchodového pojištění. To se ale nikdy neuskutečnilo. Takže dnešní první pilíř je kočkopes, který směšuje důchodové zabezpečení financovaného z obecných daní a důchodového pojištění financovaného z příspěvku na sociální pojištění. Domnívám se, že je to operace, která by vlastně nic nevyřešila," uvedl Potůček.
Navíc podle něj do současného systému plynou peníze z mnoha zdrojů nekontrolovaně. "Takže ani nevíme, odkud ty peníze jdou," uvedl. Zároveň upozornil, že nelze spočítat, o kolik přichází důchodový účet kvůli započítávání tzv. náhradní doby. To je období, které se započítává lidem do odpracovaných let na důchod, i když neplatili sociální pojištění. Jde například o rodičovskou dovolenou nebo dříve to bylo i studium.
"Bylo by dobré si vyjasnit, kolik brát z (sociálního) pojistného a kolik z dalších daní, abychom nebrali státní rozpočet jako nástroj, který vždy na důchody něco dá. Oddělení od rozpočtu tak nic neřeší," uvedl Šatava. Spíše je podle něj třeba sledovat, kolik bude penzijní systém vytvářet peněz, jak změny budou dopadat na udržitelnost účtu a kolik bude do něj potřeba přidávat. Reforma důchodů by tak měla začít něčím koncepčnějším, například rozhodnutím, co vlastně očekává od prvního nebo třetího pilíře. Prvním pilířem jsou důchody vyplácené státem, třetí pilíř je soukromé připojištění.
"S důchodovým systémem se nedá skákat, má obrovskou setrvačnost. Proto je třeba vytvořit minimální předpoklady pro to, abychom zavedli koncepční přístup," dodal Pačes.
Důchodový systém v Česku se loni poprvé po osmi letech dostal ze schodku. Na penze se vybralo o 0,9 miliardy korun více, než se na ně vyplatilo. Penzijní soustava byla v deficitu od roku 2009. V letech 2012 a 2013 se blížil 50 miliardám korun. V přebytku by měla penzijní soustava být i v letošním roce. Částka by měla být vyšší než loni. Dosáhnout by měla několika miliard. Babišova jednobarevná vláda ANO v demisi počítá s tím, že od příštího roku systém znovu sklouzne do deficitu.
Související

Důchody bude v dubnu doprovázet změna. ČSSZ vysvětluje, zda znamená peníze navíc

Důchodcům se říká, že je vláda okrádá. Není to tak, vysvětlil Pavel
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
před 41 minutami

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
před 55 minutami

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
před 2 hodinami

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
před 2 hodinami

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
před 2 hodinami

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
před 3 hodinami

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
před 3 hodinami

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
před 4 hodinami

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
před 4 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Aktualizováno před 5 hodinami

Česko se loučí s Jiřím Bartoškou. Lidé mohou přicházet až do odpoledních hodin
před 5 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN
před 5 hodinami

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí
před 6 hodinami

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli
před 7 hodinami

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem
před 8 hodinami

Západu došla trpělivost. Za brutální útoky v Pásmu Gazy chystá sankce na Izrael
před 8 hodinami

Konce sezóny se Lars Friis nedočkal. Kouč byl z pozice trenéra Sparty po prohře ve finále MOL Cupu odvolán
před 8 hodinami

Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne
před 8 hodinami

Francie po prohře v klíčovém duelu sestupuje. Kanada poprvé prohrála a Maďarsko trápilo Nory
před 8 hodinami
USA jsou ve čtvrtfinále, Rakousko se k němu přiblížilo. Slováci na MS končí, Švýcaři dali 10 branek
V neděli pokračovalo dalšími čtyřmi zápasy hokejové mistrovství světa, hned tři z nich však měla jasný průběh, ve kterém favorit potvrzoval roli favorita a outsider zase roli outsidera. Odpoledne se role favoritů týkala Američanů proti Kazachstánu, večer pak Lotyšů proti Slovensku a Švýcarů proti Maďarsku. Nejvyrovnanějším duelem tak byl zápas skupiny A mezi Slovinskem a Rakouskem, kde našim jižním sousedům šlo o přiblížení se ke čtvrtfinále. I díky tomu, že duel vyhráli 3:2 až na samostatné nájezdy, stále ještě u nich existuje naděje na jejich první účast ve čtvrtfinále na MS vůbec.
Zdroj: David Holub