Česko má další problém s důchody. Týká se poloviny Česka

Česko podle ekonomů potřebuje zoufale novou důchodovou reformu. To ale vyvolává i sekundární otázku, co se stávajícím systémem, a potažmo i s třetím pilířem, který sice není efektivní, je do něj ale zapojena téměř polovina Čechů.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Počet lidí s penzijním spořením v tzv. třetím pilíři loni dosáhl téměř 4,5 milionu osob. Problém je v tom, že ačkoliv se experti shodují, že třetí pilíř představuje jen doplňkové pojištění, nespoří v něm mladí a lidé si odkládají jen malé částky.

Důchodová komise se tak bude muset znovu zabývat nastavením pravidel spoření na penze. Problém je, že o spoření ve třetím pilíři loni jednala už dvakrát a na úpravě pravidel se dodnes neshodla. 

Navzdory velkému počtu zapojených lidí je ale systém neefektivní, a to právě kvůli lidem samotným. Spořené částky jsou nízké, zaměstnavatelé přispívají asi čtvrtině spořících a starší fondy poskytují nízké zhodnocení.

Stát přitom podporuje spoření příspěvkem u vkladů nad 300 korun. Měsíčně nabízí 90 až 1000 korun podle výše ukládané částky, což ročně vyjde na sedm miliard korun. 

Zatímco bude komise dál pokračovat v jednáních o podobě reformy penzí a parametrech dvou pilířů, třetí pilíř zůstane zachován, musí se ale zlepšit jeho fungování. 

Jak? To je otázkou, na kterou experti zatím neznají odpověď. Na začátku fungování komise se například více než dvě třetiny dotázaných shodly na tom, že by firmy svým pracovníkům měly povinně přispívat.

To se ale může negativně odrazit v platech zaměstnanců, kdy zaměstnavatelé mohou částku ponížit o to, co by jim ze zákona museli přispět na důchodové spoření. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama