Česko má další problém s důchody. Týká se poloviny Česka

Česko podle ekonomů potřebuje zoufale novou důchodovou reformu. To ale vyvolává i sekundární otázku, co se stávajícím systémem, a potažmo i s třetím pilířem, který sice není efektivní, je do něj ale zapojena téměř polovina Čechů.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Počet lidí s penzijním spořením v tzv. třetím pilíři loni dosáhl téměř 4,5 milionu osob. Problém je v tom, že ačkoliv se experti shodují, že třetí pilíř představuje jen doplňkové pojištění, nespoří v něm mladí a lidé si odkládají jen malé částky.

Důchodová komise se tak bude muset znovu zabývat nastavením pravidel spoření na penze. Problém je, že o spoření ve třetím pilíři loni jednala už dvakrát a na úpravě pravidel se dodnes neshodla. 

Navzdory velkému počtu zapojených lidí je ale systém neefektivní, a to právě kvůli lidem samotným. Spořené částky jsou nízké, zaměstnavatelé přispívají asi čtvrtině spořících a starší fondy poskytují nízké zhodnocení.

Stát přitom podporuje spoření příspěvkem u vkladů nad 300 korun. Měsíčně nabízí 90 až 1000 korun podle výše ukládané částky, což ročně vyjde na sedm miliard korun. 

Zatímco bude komise dál pokračovat v jednáních o podobě reformy penzí a parametrech dvou pilířů, třetí pilíř zůstane zachován, musí se ale zlepšit jeho fungování. 

Jak? To je otázkou, na kterou experti zatím neznají odpověď. Na začátku fungování komise se například více než dvě třetiny dotázaných shodly na tom, že by firmy svým pracovníkům měly povinně přispívat.

To se ale může negativně odrazit v platech zaměstnanců, kdy zaměstnavatelé mohou částku ponížit o to, co by jim ze zákona museli přispět na důchodové spoření. 

Loading...
Vstupte do diskuze (53)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

13. důchod: Proč ho na Slovensku dostanou a čeští důchodci ne?

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Slovensko by mělo ještě letos začít vyplácen seniorům takzvaný 13. důchod. Spekulovalo se o něm i v…

Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

21.02.2020 13:35 Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění.…

Úřady práce manipulují s dávkami. Lidem nepomáhají a neříkají pravdu

19.02.2020 22:35 Aktualizováno Se závažným zjištěním přišel pořad České televize 168 hodin. Podle jeho informací některé úřady…

Češi se chtějí mít v důchodu dobře. Průzkum ukázal, kolik si šetří

19.02.2020 14:03 Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama