Maláčová chce v nejbližší době předložit návrh své důchodové reformy vládě

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce návrh své důchodové reformy v nejbližší době předložit vládě. Řekla to dnes novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Šéfka resortu práce míní, že navrhované změny je možné stihnout projednat a schválit do voleb. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív prohlásila, že tato vláda komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času.

Eurozpravy.cz

"Velmi záhy důchodovou reformu předložím do vlády. Pevně doufám, že dojde na projednání klíčového návrhu... Máme to velmi dobře spočítané. Když bude vůle jak vlády, tak jednotlivých parlamentních stran, tak se to stihnout dá i do voleb," uvedla Maláčová. Dodala, že se s prezidentem shodují v tom, že je důležité dostat reformu co nejdříve do Parlamentu. To, že v příštích dnech předloží návrh své reformy vládě, oznámila ministryně už před měsícem na sjezdu ČSSD.

O reformě jednala komise pro spravedlivé důchody. Maláčová pak loni v prosinci představila tři důchodové novely, které připravil její úřad. První počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10.000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Druhá norma zavádí dřívější penzi pro lidi s náročnou profesí, a to o rok za každých odpracovaných deset let. Třetí předloha zvyšuje důchod o 500 korun za každé vychované dítě.

Maláčová dnes zopakovala, že by navržená reforma v prvních pěti letech stála 25 miliard korun. Z podkladů k trojici zákonů vyplývá, že by změny mohly ročně ale znamenat propad důchodového systému o víc než procento hrubého domácího produktu (HDP). V nynější hodnotě to odpovídá deficitu přes 60 miliard korun ročně. Výdaje zvedají právě minimální penze, bonus za dítě a dřívější důchod pro náročné profese.

Podle ministryně bude nutné kvůli důchodové reformě a zajištění stability veřejných financí provést daňovou reformu. Zmínila progresivní zdanění lidí i firem. Dodala, že na něm mají s prezidentem "naprostou shodu". Dalším zdrojem peněz by byla podle Maláčové digitální daň či zrušení daňových výjimek.

Důchodová komise se na přesné podobě reformy neshodla. Širší shoda není ani na navržených zákonech. Nepanuje ale ani v koalici. Schillerová už dřív řekla, že Babišova vláda komplexní reformu už nepřipraví. Připomněla, že legislativní proces trvá zhruba rok, takže se do voleb nestihne. Deník N informoval o tom, že návrh odmítli premiérovi poradci.

Podle expertů i některých politiků je důchodová soustava v nynější podobě kvůli stárnutí populace neudržitelná a propadne se do deficitů. Už nyní do penzí putuje asi 30 procent státních výdajů. Stav systému zhoršila koronavirová krize, podle odborníků se tak čas na provedení změn ještě zkrátil.

Témata: EZ

Opozice překazila vládě plán na zrychlené schvalování zvýšení důchodů

23.06.2021 15:57 Vládní návrh na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci Sněmovna…

Duka se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud

22.06.2021 13:11 Kardinál Dominik Duka a jeho právník Ronald Němec podají ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů,…

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

V 1. čtvrtletí si na penzi spořilo 4,42 milionu lidí, letos jich přibylo…

26.05.2021 10:19 Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí 2021 na penzi spořilo 4,420…

Související:

Právě se děje