Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se chlubí tím, že už jako šéf resortu financí v předchozí vládě ČSSD Bohuslava Sobotky prosadil zvyšování důchodů. K tomu jej ale tlačili sociální demokraté, zatímco on sám byl v tomto směru proti.

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
doporučujeme

"Už jako ministr financí jsem pro důchodce prosadil jednorázově 1 200 korun,“ nechal se premiér slyšet, ačkoliv neříkal tak úplně pravdu. Zvýšení důchodů tehdy prosadila hlavně ČSSD, konkrétně její šéfka resortu práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Například v roce 2015 usilovala o to, aby senioři získali peníze nad rámec zákonné valorizace. Vyžadovala růst důchodů o 1,8 %, tedy průměrně o 200 korun měsíčně. Informoval o tom server CNN Prima NEWS.

S tím naopak nesouhlasil tehdejší ministr financí Babiš, který chtěl, aby se od ledna 2016 valorizovaly důchody pouze v rámci zákonných norem. Členové vlády za ANO se dokonce návrh své kolegyně Marksové rozhodli hodit přes palubu.

Sociální demokraté se ale nevzdali jen tak bez boje a navrhli jednorázový příspěvek pro seniory. Původní plán tehdejšího vládního kabinetu ČSSD, ANO a KDU ČSL byl, že by šlo o 1000 korun ročně, ale tradiční česká levicová strana usilovala o 1200 korun, s čímž nakonec ve Sněmovně uspěla.

S tím souhlasil i Babiš, podle něhož se budou muset finanční prostředky najít v Ministerstvu práce a sociálních věcí. Z tohoto důvodu lze výrok současného premiéra, že příspěvek 1200 korun pro důchodce je jeho zásluhou, označit za zavádějící.

Volby jako politický boj ANO a ČSSD

Kdo zvýšil důchody, se ANO i ČSSD dohadovali už v roce 2016, tedy rok před nadcházejícími parlamentními volbami. Sociální demokracii se zajídalo, když se Babiš chlubil, že ve státní pokladně našel 3,5 miliardy na zvýšení penzí o 300 korun měsíčně. Sama Marksová tehdy neustále opakovala, že k tomu došlo právě její zásluhou.

"Jsem ráda, že po několika měsících debat, kdy jsem chtěla navýšit důchody měsíčně o 300 korun, zatímco Andrej Babiš o 200 korun, mi konečně ustoupil a vzpomněl si na svůj starý slib z března. Jen bych ráda podotkla, že navýšení důchodů na vládu předkládám já, nikoli ministr financí,“ zlobila se bývalá ministryně práce.

O výši důchodů se hovoří i teď. Například ČSSD by chtěla dát v příštím roce důchodcům 5000 korun. Co se týče zákonné valorizace, tak ta bude činit 840 korun. Jednat o tom bude svým nynějším koaličním partnerem ANO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MPSV navrhne růst přídavků na děti, brát by je mohlo o 300 tisíc rodin víc

24.09.2020 19:43 Aktualizováno Ministerstvo práce navrhne zvýšení přídavků na děti lidem, kteří pracují. Dávka by se měla podle…

Rouškovné 5000 Kč podpořil sněmovní výbor beze změn, návrh lidovců zamítnut

24.09.2020 16:54 Sněmovní sociální výbor dnes podpořil vládní návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem…

Průměrný důchod má stoupnout o 839 korun. Vláda schválila návrh valorizace

22.09.2020 22:05 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh valorizace důchodů na příští rok. U průměrného starobního důchodu by…

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama