Rouškovné 5000 Kč podpořil sněmovní výbor beze změn, návrh lidovců zamítnut

Sněmovní sociální výbor dnes podpořil vládní návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem důchodcům beze změn. ČTK to řekla předsedkyně výboru a zpravodajka předlohy Jana Pastuchová (ANO). Předloha předpokládá vyplacení částky v prosinci.

Důchdoci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Příspěvek by se týkal starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Někteří opoziční politici mluví o uplácení voličů.

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 15 miliard korun.

Důchodci a důchodkyně by podle návrhu zákona nemuseli o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.

Příspěvek by nepodléhal případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

Podporu členů výboru nezískaly podle Pastuchové pozměňovací návrhy prosazované opoziční KDU-ČSL. Ve sněmovním systému se jich objevilo hned několik. Důchodcům s nadprůměrnou penzí by lidovci poslali jednorázově 3000 korun a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku by chtěli přidat také 500 korun za každé vychované dítě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové zákony: Ošetřovné při uzavření škol 70 procent, některé sociální…

30.10.2020 15:04 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zaměstnancům za celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového…

Důchodci dostanou jednorázově 5000 korun, schválili poslanci

30.10.2020 13:30 Aktualizováno Všichni důchodci zřejmě dostanou jednorázový příspěvek 5000 korun. Sněmovna dnes vládní návrh…

Vybrané sociální dávky se budou vyplácet bez dokládání nároku, návrh…

29.10.2020 15:45 Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku…

Prodloužené ošetřovné bude 70 procent, Senát návrh schválil

29.10.2020 13:52 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zaměstnancům po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama