Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

Ačkoliv tedy EU může být do roku 2050 klimaticky neutrální po technické stránce, tak jak expertka přiblížila, problémem je spíše finanční náročnost. „Otázkou je samozřejmě velká finanční náročnost celého procesu a schopnost Evropy nejenom zajistit dostatečné množství financí, ale soustředit se i na mírnění negativních aspektů a efektivní komunikaci směrem k občankám a občanům EU,“ podotkla pro EuroZprávy.cz Zapletalová. 

Úpadek Zelených pro současný kurz environmentální politiky EU patrně neznamená tak velkou překážku. „V Evropském parlamentu samozřejmě došlo k posílení pravice, především té krajní, a současně i k poklesu podpory u zelených a liberálních stran a hnutí. Co je ale podstatné, ústřední koalice tvořená EPP a S&D, která tvoří jádro v rámci schvalovacího procesu, neztratila až tolik, kolik se před volbami předvídalo,“ shrnula expertka.

Výrazné otočení kormidla EU v těchto záležitostech tak nečeká. „Očekávat se však dá ještě větší nutnost hledání ad hoc koalic při schvalování unijní legislativy a tím pádem bude celý schvalovací proces náročnější i po časové stránce,“ upozornila.

Podle Zapletalové nedojde ani k výrazné změně energetické politiky vůči Ruské federaci. „Klíčová je role a pozice takzvané velké koalice tvořené EPP a S&D a ta nebyla až tak oslabena. Zdá se také, že volby do Evropského parlamentu v podstatě potvrdily, že předsedkyně komise bude i v dalším období von der Leyenová. Neočekávám tedy změnu ve vztahu k Ruské federaci,“ upřesnila.

Ačkoliv se například kurz evropské energetické politiky vůči Rusku nezmění, nedojde ani ke vstupu Ukrajiny za současného složení europarlamentu, který má mandát do roku 2029. „Nemyslím si, že je toto do pěti let reálné. Rozšíření EU o Ukrajinu by znamenalo nutnost nejenom výrazných reforem země samotné, ale také značné reformy na straně Unie. Například v rámci nastavení, a především financování zemědělské politiky. V tuto chvíli nevidím ani politickou shody mezi jednotlivými členskými státy ohledně dalšího rozšíření,“ uzavřela Zapletalová. 

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy