Pavel poprvé jako prezident na Národní třídě. Je co slavit, říká hlava státu

Poprvé jako prezident dorazil Petr Pavel během pátečního dopoledne na Národní třídu, aby si s manželkou Evou připomněli události ze 17. listopadu 1989. Občané by si podle Pavla neměli myslet, že demokracie je jednou provždy. 

Pavel u památníku položil květiny, následně poskytl rozhovor České televizi. Podle hlavy státu je 17. listopadu co slavit. "Protože za těch více než třicet let jsme udělali obrovský skok kupředu," vysvětlil

Prezident zmínil, že ve světě dochází k novým problémům a především konfliktům. Narážel tak na probíhající válku na Ukrajině i střety mezi Izraelem a hnutím Hamás. "Ale zároveň si myslím, že si také málo připomínáme úspěchy, protože těch je opravdu hodně a měli bychom si je dávat do kontextu s tím, co vidíme kolem sebe, abychom si uvědomili, že ta naše situace zdaleka není tak špatná, jak si ji kolikrát malujeme," uvedl.

Hlava státu zdůraznila, že není dobré si myslet, že demokracie je jednou provždy. Je potřeba ji chránit, konstatoval prezident. "Je to vidět dnes a denně, protože k určitému oslabování demokracie dochází i v zemích, kde bychom to ještě před pár lety nikdy ani myšlenkou nepřipustili, jako Velká Británie, Spojené státy. Domnívat se, že Česká republika v tomto bude výjimkou, by byla iluze," dodal. 

Pavel je prezidentem od 9. března letošního roku, kdy v úřadu vystřídal Miloše Zemana. V lednové volbě hlavy státu porazil ve druhém kole expremiéra Andreje Babiše (ANO), když získal 58,32 procenta hlasů. 

Na 17. listopad každoročně připadá Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Česko si připomíná události z roku 1939, kdy nacisté zakročili proti vysokoškolským studentům, a z roku 1989, kdy totéž udělali komunisté. Před čtyřiatřiceti lety to odstartovalo sametovou revoluci, která ukončila vládu jedné strany v Československu.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy