Případné přijetí Ukrajiny do Evropské unie nebude budit tolik kontroverzí, jako úvahy o jejím přijetí do Severoatlantické aliance. Členství v EU lze lépe vysvětlit i těm, kteří vstupu nepřejí, jako krok ekonomický, sociální, kulturní, a nikoli vojenský. V rozhovoru při návštěvě Bratislavy to dnes ČTK řekl prezident Petr Pavel.
Ukrajina aktuálně potřebuje hlavně obrněná vozidla, prostředky protiletadlové a protiraketové obrany či dělostřeleckou munici, myslí si prezident. S letouny je to podle něj složitější. Pavel se na Ukrajinu vydá v dubnu, z bezpečnostních důvodů nechtěl termín konkretizovat.
Mnoho zemí EU se podle Pavla shodne na tom, že by Ukrajina měla být přizvána do bloku co nejdřív. Vypovídá o tom i to, že zemi napadenou Ruskem navštívila řada představitelů unie. K přiblížení země k sedmadvacítce může dopomoci i poválečná obnova, jež nemusí začít až po válce, domnívá se Pavel.
"Myslím, že členství Ukrajiny nebo kterékoli země v Evropské unii je možné vždycky lépe vysvětlit i těm, kteří tomu vstupu nepřejí, jako krok ekonomický, sociální, kulturní, a ne vojenský. Určitě případné přijetí Ukrajiny do Evropské unie nebude budit tolik kontroverzí, jako úvahy o jejím přijetí do NATO," poznamenal prezident.
Ukrajině začíná podle něj chybět materiál a munice. Pokud nemá ve své obraně selhat, je potřeba jí poskytnout to, co potřebuje pro úspěšnou obranu, případně protiofenzivu k obnovení svých hranic. "Na prvním místě to jsou obrněná vozidla. Jsou to prostředky protiletadlové a také protiraketové obrany, protože vidíme, jak masové útoky na civilní infrastrukturu mají za cíl ochromit Ukrajinu a kolik způsobují ztrát na životech a materiálních hodnotách," řekl Pavel.
Dále je to munice, neboť její spotřeba při intenzivních bojích je enormní. "Ukrajina potřebuje například v kategorii dělostřelecké munice okolo 10.000 nábojů za den," přiblížil prezident s tím, že Ukrajina výrobní kapacitu aktuálně nemá. "Rusko má ohromné zásoby ve skladech, a i když má problémy s logistikou, jak ty zásoby dostat na bojiště, tak přeci jenom má stále odkud čerpat. Ukrajina ne," dodala hlava státu.
Na dotaz, zda by Česko mělo Ukrajině nabídnout lehké bojové letouny L-159, Pavel uvedl, že jsou typem, které ukrajinské letectvo nikdy nemělo, nemá pro něj tedy žádnou infrastrukturu a piloti na něj nejsou vycvičeni. "Je to možná jednodušší stroj na obsluhu, než jsou třeba nadzvukové letouny, ale je to stejný problém. Musíte připravit veškerou logistiku, servis, řízení provozu, palivové hospodářství, speciální munici a pak také vycvičit pozemní a letecký personál. A to je záležitost na půl roku až rok, podle typu," řekl. Větší smysl mu dává dodávka letounů MiG-29.
Až Ukrajina zahájí obnovu, je možné se začít bavit o tom, co jí lze poskytnout pro výstavbu armády už na mírových základech, domnívá se prezident.
Pavel má za důležité být na straně Ukrajiny nejen verbálně, ale i skrze materiální, případně finanční pomoc. "To je jediné, co může nejenom udržet morálku ukrajinských vojáků, ale i ukrajinské veřejnosti, která je zatím extrémně vysoká," konstatoval. Rétoriku je podle něj potřeba zaměřovat nejen na ujištění Ukrajiny o další pomoci, ale i na vysvětlování nutnosti pomoci napadené zemi českým občanům. "Pokud naši vlastní občané neuvidí smysl pomoci Ukrajině, pokud ji nebudou vnímat jako pomoc nám samým, tak se nám bude těžko udržovat tempo pomoci," doplnil Pavel.
Související

Prezident Pavel podepsal superdávku

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
Petr Pavel , Ukrajina , EU (Evropská unie) , NATO
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera
Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.
Zdroj: Libor Novák