Praha - Podle KSČM vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách není překvapením. Období vlády Donalda Trumpa bude podle předsedy ODS Petra Fialy klást nové nároky na českou diplomacii a vládu.
"Hilary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů," sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.
"Potvrzuje se, že Clintonová byla slabý protikandidát - ani ženy či prvovoliči nedotáhli ztrátu, kterou měla na venkově, mnozí volili raději libertariány či zelené, demokraté ztratili i odboráře," připojil se místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
"Trump bude těžko odhadnutelný prezident, žádný mírotvorce - jeho izolacionistické a deregulační recepty nebudí důvěru, jásat může krajní pravice," uvedl dále Dolejš. "Snad se aspoň přestane v Bílém domě chovat jako v kampani. Přesto nás čekají léta nejistoty, protože situace v USA nemůže nemít globální dopad, i na Evropu. Snad se vyhneme většímu vzestupu obchodních válek a bezpečnostních rizik," doplnil.
Podle Fialy je nyní třeba, aby se čeští politici shodli na zahraniční politice. "V obhajobě našich národních zájmů budeme silní jen tak, jak budeme doma jednotní," míní. Z hlediska české politiky bude podle něj důležité, jaký důraz bude nová vláda dávat vztahům s Evropou a NATO.
Výhra Donalda Trumpa není podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka dobrou zprávou pro Evropu ani svět. "Ale počkejme, jestli nabubřelá předvolební prohlášení přetaví v činy. Obávám se ale dalšího izolacionismu USA," sdělil. Podle zahraničního experta TOP 09 Marka Ženíška se sluší pogratulovat vítězi. "USA přežily zatím všechny své prezidenty, není důvod se domnívat, že nepřežijí i Donalda Trumpa," dodal.
Psali jsme:Fiala vnímá volbu Trumpa jako výraz hlubokých ekonomických a sociálních změn v americké společnosti. "Z hlediska České republiky a obhajoby našich národních zájmů bude klíčové, jaký důraz bude nová Trumpova administrativa klást na spolupráci s Evropou a především v rámci NATO, jaká bude ve skutečnosti její politika vůči Rusku a zda se potvrdí protekcionistický kurz v oblasti mezinárodního obchodu," uvedl na dotaz ČTK.
Výsledek amerických voleb podle Fialy potvrdil fakt, že evropské státy se v otázkách bezpečnosti budou muset více spoléhat na sebe a investovat více prostředků do své obrany, aniž by oslabovaly či zdvojovaly kapacity určené pro NATO.
Pro Českou republiku je podle Ženíška důležité udržet si co nejtěsnější vazbu na USA a doufat, že se hned nenaplní vše, o čem Trump hovořil v kampani. "Jeho výrok o tom, že země, která neplní své závazky k NATO, nemůže čekat ochranu USA, by měl být mementem nejen pro českou vládu a své závazky začít plnit dříve, než ve 20. letech 21. století, jak je zatím plánováno," uvedl.
Související
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
Donald Trump , Petr Fiala (ODS) , Vojtěch Filip (KSČM)
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek