Vládní krize, kterou odstartovalo rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana neodvolat ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) mezi hnutí ANO a ČSSD vráží stále silnější klín. Premiér a předseda ANO, Andrej Babiš, se v rozhovoru pro deník Právo ostře pustil do ČSSD, kterou obvinil, že z něj „dělá hlupáka a otloukánka.“ Premiérovi zvláště vadí, že mu ČSSD vyčítá, že je slabý premiér. Předseda ČSSD, Jan Hamáček, však nyní naznačil, že že i on považuje Babiše za slabého premiéra.
Babiš čelí ze strany ČSSD kritice, že nedokáže prosadit u prezidenta odvolání Staňka a jeho nahrazení Michaelem Šmardou (ČSSD). Babiš se hájí tím, že prezident slíbil odvolat Staňka do 31.7. Premiér tvrdí, že dělá vše proto, aby zachoval dle něj „úspěšnou“ vládní koalici.
V rozhovoru pro deník Právo osočil ČSSD, že jeho snahy bojkotuje. „Víte, dlouho jsem se držel zpátky a hledal kompromis, ale moje trpělivost už došla. Takže vám něco řeknu. Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ rozčílil se Babiš.
„Dost jsem panu Hamáčkovi a jeho straně pomáhal, vždy jsem jednal podle koaliční smlouvy, šel jsem na předsednictvo soc. dem., abych zdůraznil, že je naše vláda úspěšná a bylo by škoda ji rozvrátit kvůli tomuto problému. Pro udržení kabinetu jsem dělal maximum,“ postěžoval si premiér.
Podle něj ČSSD za celou vládní krizi může sama díky svému vnitrostranickému boji. „Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v soc. dem., tedy Plzeň, Ústí nad Labem, Praha a část Brna, které nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy“ uvedl premiér.
Babiš odkazuje na to, že pět krajských organizací ČSSD, z Prahy, Vysočiny, Pardubického, Plzeňského a Ústeckého kraje, podporují odchod ČSSD z vlády, pokud prezident Staňka neodvolá a neschválí nového kandidáta ČSSD. Krajské organizace to odůvodňují nutností dostát vlastní hrdosti. Varují, že pokud si ČSSD výměnu na ministerstvu kultury neprosadí, bude k smíchu.
Pro Hamáčka, který stále prosazuje vládní angažmá, je situace velice nepříjemná, protože ohrožuje i jeho pozici lídra strany. Pokud si Hamáček neprosadí výměnu ministra kultury, může si vysloužit uvnitř i vně strany pověst slabého vůdce.
Taková kritika se už částečně objevuje. Hamáček je dáván do kontrastu s jeho předchůdcem na pozici předsedy ČSSD, Bohuslavem Sobotkou, přičemž obvykle tyto srovnání mají za cíl Hamáčka ponížit tím, že jej vykreslují jako ještě slabšího předsedu stranu než byl „nevýrazný" Sobotka.
Podobně i Babišovi se komentátoři a politici vysmívají tím, že bývalý premiér Sobotka, kterému současný premiér nemůže přijít na jméno, si dokázal prosadit odvolání Babiše jako ministra financí, zatímco Babiš se silnějším mandátem daným výsledkem voleb nedokáže prosadit změnu na ministerstvu kultury. Toto srovnání je pro Babiše obzvláště ponižující proto, že snaží konstantě stylizovat do role „alfa samce“, přičemž za přímý protiklad této jeho role často uváděl právě Sobotku.
Hamáček se nyní rozhodl tuto auru Babišovi podrýt. „Pan premiér se pasuje do role oběti a tvrdí, že je vlastně chudák. Ale on není chudák, on je premiér. Má velmi silné pravomoci dané ústavou, akorát je není schopen obhájit,“ řekl Hamáček.
Hamáček též odmítl, že by za vládní krizi mohla ČSSD. „Celý problém, který to provází, není problém sociální demokracie. Je to problém, který mezi sebou řeší pan prezident a pan premiér. Problém u pana prezidenta je v tom, že odmítá jmenovat, a u pana premiéra v tom, že to neumí prosadit," řekl Hamáček Deníku N.
Související
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
Andrej Babiš , Jan Hamáček , ČSSD
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák