Milióny na cesty poslanců: propagace Česka, anebo cestovka?

Praha - Je třicet miliónů korun ročně na zahraniční cesty poslanců dobrou investicí k propagaci Česka, anebo jde o nejlevnější cestovku, jak se traduje? Píše o tom v pondělním vydání deník Právo.

Mezi dvěma stovkami poslanců jsou odpůrci jízd do ciziny, kteří za celé volební období nikam nevyjeli, i nadšenci, co již objeli zeměkouli. Všichni se shodují: parlamentní diplomacie je užitečná, ale měla by vycházet z priorit zahraniční politiky. A to tak v řadě případů rozhodně není. „Zahraniční cesty by měly probíhat v koordinaci s ministerstvem zahraničních věcí,“ řekl Právu šéf zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD). Jeho výbor tak prý striktně postupuje.

To je i případ chystané cesty čtveřice poslanců jeho výboru do Kolumbie, Kostariky a do USA. Podle Hamáčka si ministerstvo zahraničí přálo, aby poslanci zamířili do Latinské Ameriky na vysvětlovací misi. V Kolumbii totiž zrušilo Česko kvůli úsporám zastupitelský úřad a poslanci by nyní měli na místě vysvětlit, že přesto se na vzájemných vztazích nic nemění.

Kritičtěji se ale na některé cesty svých kolegů dívají poslanci, kteří se raději drží doma a necestují. Těch, kteří za celé letošní volební období nikam nevyjeli, je mezi dvěma stovkami pouze jedenáct. Třeba šéf klubu ODS Petr Tluchoř, místopředsedkyně komory Lucie Talmanová (oba ODS), Richard Dolejš nebo Miroslav Váňa (oba ČSSD). Tluchoř a Dolejš shodně tvrdí, že mají spoustu práce v Česku. „Nezpochybňuji nijak význam práce v zahraničí, ale pro mě je den strávený tady důležitější a smysluplnější než den strávený na Kajmanech,“ řekl Právu Tluchoř.

Tím měl na mysli poslanecké cesty například do Keni, Tanzanie, Mexika, Jordánska, Nigérie, Japonska, Saúdské Arábie, Indonésie, Etiopie, na Filipíny, Marshallovy ostrovy či na Kapverdy. Tam všude poslanecké delegace v tomto volebním období byly, píše Právo.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna dotace

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 52 minutami

před 1 hodinou

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Orbán terčem kritiky. Von der Leyenová řekla, proč mu vyčítá jeho postoj k válce na Ukrajině

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu tvrdě kritizovala maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho „tulení“ k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zmínila také maďarský příklon k Číně a tvrdou migrační politiku současné vlády. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy