Vládě věří polovina Čechů, Fischerovi skoro všichni

Praha - Kabinetu důvěřuje 50 procent Čechů, vyšší za posledních 13 let měla jen vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) krátce po volbách. Ministerskému předsedovi Janu Fischerovi věří 89 procent respondentů, ukázal v úterý průzkum agentury STEM.

V září loňského roku důvěřovalo členům vlády 44 procent lidí a v současnosti se podpora zvýšila přesně na polovinu. "To je hodnota v dějinách českých vlád nebývalá," komentuje výsledky agentura. Za uplynulých 13 let, kdy STEM sleduje důvěru v českou vládu, se těšila vůbec nejvyšší důvěře vláda Vladimíra Špidly krátce po svém nástupu v listopadu 2002 (55 procent), vydržela však jen několik měsíců.

Úřednický kabinet se podle STEM těší podpoře spíše pravicově orientovaných. Z levicových voličů důvěřuje jejím členům 38 procent lidí, z pravicově orientovaných voličů důvěřují kabinetu dvě třetiny. Největší důvěru má Fischerova vláda mezi sympatizanty ODS a TOP 09, jasně nejnižší mezi komunisty.

Mimořádné je postavení premiéra Jana Fischera (89 procent), předstihl i prvního úřednického premiéra Josefa Tošovského, který ve své době vévodil žebříčku s 85procentní důvěrou v lednu 1998.

Příznivá hodnocení převažují i u dalších známých a výrazných ministrů vlády, jako jsou ministři financí Eduard Janota (59 procent), vnitra Martin Pecina (51 procent), zahraničí Jan Kohout (44 procent), spravedlnosti Daniela Kovářová (45 procent).

Nejznámější tváře Fischerovy vlády, které si vybaví více než 70 procent respondentů, jsou ministři Michael Kocáb, Eduard Janota, Martin Pecina, Dana Jurásková, Daniela Kovářová a Miroslava Kopicová. Dvě třetiny znají Jana Kohouta, Martina Bartáka nebo Vladimíra Tošovského.

Oproti tomu více než polovina lidí nezná Pavla Zářeckého (předsedu Legislativní rady vlády), Rostislava Vondrušku (místní rozvoj), Juraje Chmiela (evropské záležitosti), Jakuba Šebestu (zemědělství) a Václava Riedlbaucha (kultura).

Výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru 1240 obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 15. až 22. 2. 2010.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

Více souvisejících

průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 9 hodinami

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

EXKLUZIVNĚ: Američtí politologové pro EZ promluvili o financování kampaní a swing-states

Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech je v plném proudu. Kromě úsilí obou kandidátů na šéfa Bílého domu ovládnout rozhodující státy se vyznačuje také tím, že je velice drahá a zdlouhavá. Pro EuroZprávy.cz oba faktory vysvětlili dva američtí politologové – Paul Pierson a David P. Green.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy