Nebývalé. Ve volbách má šanci sedm stran

Praha - Politická scéna bude možná ještě roztříštěnější, než je dnes. Do sněmovních voleb, které mají po nejistých měsících přinést stabilitu, zbývá sedmdesát dní a průzkumy agentur CVVM i Median ukazují, že do Sněmovny se může klidně dostat sedm stran. Píše o tom středeční Mladá fronta Dnes.

Z nováčků mají největší šanci na historický úspěch TOP 09 (okolo 10 procent) a Věci veřejné (okolo 5 procent).

Kdyby se do Sněmovny skutečně dostalo všech sedm stran, znamenalo by to dvě důležité věci: Stoupla by šance na vytvoření většinové vlády, protože vítězný premiér by získal více partnerů pro vytvoření koalice, ale na druhou stranu by více poslaneckých klubů logicky vedlo k tomu, že i sebesilnější vláda by se mnohem hůře domlouvala na jakémkoli hlasování.

"Velké strany by se musely více ohlížet na menší a řadu věcí by vyjednávaly až v průběhu," říká politolog Jan Kubáček. "I když ona by ta rozdrobenost nemohla být výrazně větší než dnes, kdy máme v parlamentu fakticky dvě strany lidové, dvě strany zelených a rozdělená je velmi často i ODS," dodává.

Na hranici pěti procent, nutných pro vstup do Sněmovny, dnes balancují celkem tři malé strany: Zelení, KDU-ČSL a Věci veřejné. S větším odstupem je sleduje nová Strana práv občanů expremiéra Miloše Zemana, která se zatím přes pět procent vyškrábala jen ve dvou krajích.

Politolog Kubáček v sedmibarevné poslanecké lavice moc nevěří. "Dnes voliči vedou rebelii proti velkým politickým stranám, ale jak bude kampaň přitvrzovat, mnoho lidí se nakonec přikloní k těm dvěma největším, protože ty budou nejvíce vidět. A z těch nových a malých si vyberou jen jednu," myslí si.

Související

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

Více souvisejících

Volby

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 9 hodinami

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

EXKLUZIVNĚ: Američtí politologové pro EZ promluvili o financování kampaní a swing-states

Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech je v plném proudu. Kromě úsilí obou kandidátů na šéfa Bílého domu ovládnout rozhodující státy se vyznačuje také tím, že je velice drahá a zdlouhavá. Pro EuroZprávy.cz oba faktory vysvětlili dva američtí politologové – Paul Pierson a David P. Green.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy