Aktivisté protestují na Hradě, správa část areálu uzavřela

Zhruba 50 aktivistů se dnes večer sešlo na Pražském hradě, aby poukázali na liknavost a nečinnost vlády při řešení klimatické krize a jejích dopadů na Českou republiku. Takzvaný klimatický piknik, který pořádá hnutí Extinction Rebellion, měli původně v plánu uskutečnit na prvním nádvoří Hradu, policie ale velkou část areálu uzavřela. Aktivisté akci nakonec přesunuli na druhé nádvoří.

Stráže, ilustrační foto
doporučujeme

Podle příslušníka hradního policejního útvaru byla velká část prostoru uvnitř Pražského hradu uzavřena z "provozních a technických důvodů". Na dotaz ČTK konkrétní důvody uvést nechtěl. Organizátorům akce nabídl, že mohou protest uskutečnit buď na čtvrtém nádvoří, nebo za katedrálou sv. Víta. To ale účastníci akce odmítli a rozložili si deky a transparenty na druhém nádvoří, kde hodlají setrvat asi do 22:00.

Jeden z organizátorů ČTK řekl, že někteří z účastníků se pak plánují přesunout na čtvrté nádvoří, kde hodlají setrvat i po konci otevírací doby Hradu, což by podle přítomných policistů mohlo být kvalifikováno jako přestupek.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion pořádají akci na Hradě podruhé, poprvé se uskutečnila 26. června. Tehdy podle organizátorů žádné potíže s uzavřením prostoru nebyly. "Dnes je atmosféra úplně jiná," řekl zástupce protestujících. Dodal, že nyní jde kromě klimatických problémů také o to, aby si lidé stáli za svými občanskými právy.

Na Pražském hradě podle organizátorů protestují proto, aby využili autoritu prezidentského úřadu a symbolický rozměr Pražského hradu ke zvýšení povědomí o klimatické krizi v České republice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman kondoloval starostovi Hirošimy při výročí svržení atomové bomby

06.08.2020 11:58 Prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis starostovi Hirošimy Kazumimu Macuimu u příležitosti…

Tváří komunistů je modelka z fotobanky. Straníky rozdělila na dva tábory

06.08.2020 11:52 KSČM řeší skandál. V rámci své volební kampaně se totiž rozhodla využít fotografie mladé ženy, což…

Dva bloky, které maximalizují zisky. Plány opozice dostávají reálné obrysy

06.08.2020 10:25 Další volební období se chýlí ke konci a příští rok budou Češi opět rozhodovat o novém složení…

Pompeo má do Prahy dorazit v úterý, další den jednat s Babišem

06.08.2020 09:25 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazí do Česka podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama