Aktivisté protestují na Hradě, správa část areálu uzavřela

Zhruba 50 aktivistů se dnes večer sešlo na Pražském hradě, aby poukázali na liknavost a nečinnost vlády při řešení klimatické krize a jejích dopadů na Českou republiku. Takzvaný klimatický piknik, který pořádá hnutí Extinction Rebellion, měli původně v plánu uskutečnit na prvním nádvoří Hradu, policie ale velkou část areálu uzavřela. Aktivisté akci nakonec přesunuli na druhé nádvoří.

Stráže, ilustrační foto
doporučujeme

Podle příslušníka hradního policejního útvaru byla velká část prostoru uvnitř Pražského hradu uzavřena z "provozních a technických důvodů". Na dotaz ČTK konkrétní důvody uvést nechtěl. Organizátorům akce nabídl, že mohou protest uskutečnit buď na čtvrtém nádvoří, nebo za katedrálou sv. Víta. To ale účastníci akce odmítli a rozložili si deky a transparenty na druhém nádvoří, kde hodlají setrvat asi do 22:00.

Jeden z organizátorů ČTK řekl, že někteří z účastníků se pak plánují přesunout na čtvrté nádvoří, kde hodlají setrvat i po konci otevírací doby Hradu, což by podle přítomných policistů mohlo být kvalifikováno jako přestupek.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion pořádají akci na Hradě podruhé, poprvé se uskutečnila 26. června. Tehdy podle organizátorů žádné potíže s uzavřením prostoru nebyly. "Dnes je atmosféra úplně jiná," řekl zástupce protestujících. Dodal, že nyní jde kromě klimatických problémů také o to, aby si lidé stáli za svými občanskými právy.

Na Pražském hradě podle organizátorů protestují proto, aby využili autoritu prezidentského úřadu a symbolický rozměr Pražského hradu ke zvýšení povědomí o klimatické krizi v České republice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volný si spojil šíření viru a kroužení letadla nad Brnem. Přistání bránila…

05.03.2021 14:22 Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Feriho viní z obstrukcí, poslancům vysvětloval držbu

05.03.2021 13:18 Debatu mezi poslanci vyvolalo dnešní vystoupení Dominika Feriho (TOP 09) při schvalování předlohy…

Koalice Spolu žádá informace o struktuře a dodávkách vakcín

05.03.2021 12:32 Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 žádá od ministerstva zdravotnictví zveřejnit informace…

Komunistický poslanec Dolejš se léčí s nálezem na plicích v nemocnici

05.03.2021 12:13 Poslanec KSČM Jiří Dolejš se léčí v nemocnici s nálezem na plicích. Informoval o tom na své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama