ANO nepodpoří pandemický zákon, jde prý o legislativní paskvil

Poslanci hnutí ANO nepodpoří novelu pandemického zákona. Podle šéfky klubu Aleny Schillerové jde o legislativní paskvil, který se má schválit pod časovým tlakem. Řekla to na tiskové konferenci před dnešní mimořádnou schůzí Sněmovny, která se bude zákonem zabývat.

Projednání vládní předlohy na lednové řádné schůzi zablokovali poslanci opozičního hnutí SPD. Kabinet Petra Fialy (ODS) chce, aby dolní komora schválila pandemickou novelu zrychleně ve stavu legislativní nouze. Platnost základních částí zákona o možnosti vydávání protikoronavirových restrikcí končí za současného stavu s posledním únorem.

"Vidíme jak moc zákon rozděluje společnost. Už jen kvůli tomu by se měl projednat řádně a řádně vysvětlit společnosti," řekla Schillerová. Proti přijetí zákona dnes opět lidé demonstrují na Malostranském náměstí v Praze, nedaleko sídla Sněmovny.

Podle šéfky klubu chybí v zákoně jeho časové omezení. Vládní koalice se ale podle Fialy dohodla, že platnost zákona omezí letošním rokem. Původně kabinet navrhl, aby bylo možné vydávat protikoronavirová mimořádná opatření neomezenou dobu. Podle Schillerové zákon také příliš rozšiřuje pravomoci některých resortů. V případě zhoršení koronavirové situace lze podle ní využít nouzový stav, z kterého se ale "stalo sprosté slovo".

Také podle předsedy ústavně-právního výboru Radka Vondráčka nejsou splněny podmínky legislativní nouze. "Byli bychom připraveni to projednat, souhlasili bychom se zkrácením lhůty pro druhé a třetí čtení, ale tady se snaží vytvářet paralelní krizovou legislativu, kterou už máme," uvedl. "Sami diskvalifikují svůj návrh pro případné projednání před Ústavním soudem," dodal k postupu vládní koalice.

"Přijímáme zákon, u kterého víme, že má zásadní nedostatky a že když bude podroben přezkumu u Ústavního soudu, tak asi neprojde," doplnil Vondráček. Za klub ANO by podle Schillerové dnes k zákonu mělo vystoupit zhruba sedm až osm poslanců, kromě ní také lékaři nebo právníci.

Místopředseda zdravotnického výboru Julius Špičák řekl, že zákon je problematický i z hlediska obsahu. Zmínil například možný velký zásah do školních a mimoškolních aktivit. Zároveň ale novela neumožňuje na rozdíl od nouzového stavu omezit shromažďování a pohyb obyvatel, což je sice podle Špičáka nepopulární, ale pro zabránění šíření epidemie funkční opatření.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák kritizoval, že nebyly do zákona zakotveny požadavky hejtmanů s výjimkou povinnosti projednat s lídry krajů opatření, aby na ně byli připraveni. Podal pozměňovací návrh, díky kterému by hejtmani měli možnost projednat s hygienickými stanicemi opatření, která považují v krajských krizových štábech za důležitá.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout omezení širšího okruhu činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra.

Související

Více souvisejících

Alena Schillerová Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy