AntiCovid tým vyzval vládu, aby jednala o pomoci okolních zemí

Ministři zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) mají podle opozičních expertů jednat kvůli docházejícím kapacitám nemocnic se sousedními zeměmi o mezinárodních a příhraničních dohodách o zdravotní pomoci. Takzvaný AntiCovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vládu vyzval, aby s předstihem požádala o pomoc s umísťováním pacientů, kteří kvůli epidemii koronaviru potřebují intenzivní lékařskou pomoc.

ODS
doporučujeme

Podle tiskové zprávy opozice je pro řadu nemocnic situace dále neudržitelná, mimo jiné kvůli nemocnému personálu. Politici ODS, TOP 09 a lidovců zmínili také to, že zdravotníci jsou v některých nemocnicích kvůli prudkému nárůstu nemocných zbytečně stavěni před nutnost volby, komu dokážou, nebo naopak už nedokážou poskytnout okamžité lékařské ošetření a musejí pacienty převážet do bezmála 200 kilometrů vzdálených zařízení.

Blatný se ve středu "důrazně ohradil" proti informacím, že by někde lékaři museli vybírat pacienty, kterým nepomohou na úkor ostatních. "Není pravda, že by v této republice museli lékaři selektovat, a říkám to se vší vážností," řekl ministr.

Podle něj je v silách zdravotnictví postarat se o všechny pacienty prostřednictvím případných převozů. Opozice nicméně poukazuje na možnost pacienty například z přetížené nemocnice v Chebu převážet do německých nemocnic vzdálených 60 kilometrů, namísto do Prahy.

Počty nově nakažených koronavirem v posledních dnech klesají. Nemocnice ale podle Blatného budou v příštích týdnech ještě pod velkým tlakem, počty hospitalizovaných podle ministra porostou ještě minimálně týden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda místo rozvolnění avizuje další zpřísnění opatření. Zítra se sejde…

27.01.2021 22:08 Aktualizováno Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru.…

Vláda zatím vrátí armádě pět miliard, potvrdil premiér Babiš

27.01.2021 21:53 Aktualizováno Přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany…

Babiš podrobil kritice Blatného komunikaci, ministr by ji měl zlepšit

27.01.2021 21:47 Některá prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebyla namístě, ministr je však…

Babiš se vyjádřil k informacím o přerušení očkování. Šlo prý o nedorozumění

27.01.2021 21:39 Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnešní informace o přerušení očkování proti koronaviru za …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama