"Budu držet palce." Babiš sleduje dění v Británii, tvrdý brexit by uškodil ekonomice

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že dnešní jednání dolní komory britského parlamentu o upravené brexitové dohodě dopadne dobře a že bude schválena. Bude držet palce, aby britský premiér Boris Johnson situaci zvládl. Mírným optimistou je i vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš s Havlíčkem to řekli novinářům po slavnostním ocenění nejlepších absolventů středních odborných škol v Lichtenštejnském paláci na pražské Kampě.

Vláda premiéra Johnsona předložila dolní komoře ke schválení upravený návrh dohody o podmínkách brexitu. Sám Johnson doufá, že dnešek přinese rozuzlení vleklé snahy Británie opustit Evropskou unii. Situaci mu ale kromě parlamentní aritmetiky komplikuje pozměňovací návrh, který by schválení dohody mohl pozdržet.

Andrej Babiš řekl, že dění bude sledovat. "Takže určitě budeme držet palce, aby to premiér Boris Johnson zvládl. I když samozřejmě je mi to velice líto, že odchází, ale snad už to dopadne," dodal. "A myslím si, že všichni rozumní lidi už budou chtít, abychom tu dohodu měli a aby se nic i pro naše lidi i pro naše firmy ve Velké Británii nezměnilo," poznamenal.

"Já jsem mírným optimistou, i když samozřejmě nemůžeme vědět, jak to dopadne. Chci věřit tomu, že se dnes schválí, pokud by se neschválilo, stále si myslím, že je byť ne velký, ale alespoň minimální prostor ještě pro další vyjednávání," řekl Havlíček.

Brexit se podle něj dotkne české ekonomiky spíše sekundárně prostřednictvím provázanosti s Německem v automobilovém průmyslu i celém strojírenství. "A jestli se někde očekává, kdyby nastal tvrdý brexit, že by mohlo dojít k určitému poklesu a redukci, tak je to právě v automobilovém průmyslu," poznamenal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se lekl střetu s Minářem? Stáhl ocas a z jeho novin přišel podraz

15.11.2019 22:04 Aktualizováno Minář vs Babiš. Tak mohl dnes večer vypadat duel na České televizi v pořadu Události, komentáře.…

Odejděte, jestli se vám pravidla nelíbí! Jílkové při debatě bouchly saze,…

15.11.2019 22:03 Aktualizováno V neděli nás čekají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Vyrovnali jsme se s komunistickou…

Návrat do Evropy. Jiří Dienstbier starší byl pro porevoluční diplomacii…

15.11.2019 17:28 Osobnost prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera byla pro vývoj…

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama