Česko stárne. MPSV chce půl miliardy na investice do domovů důchodců

Ministerstvo práce pro příští rok žádá do svého rozpočtu půl miliardy korun na výstavbu a opravy domovů pro seniory a další zařízení. Platy v sociálních službách navrhuje zvýšit o deset procent. Na konferenci o dlouhodobé péči to dnes řekla náměstkyně ministerstva Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD).

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

O rozpočtu ministerstva na příští rok dnes spolu jednají ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD). Podrobnosti nechtěla náměstkyně uvést. Zmínila jen investice do seniorských domovů a snahu o desetiprocentní růst platů v sociálních službách. "Uvidíme, jak uspějeme," řekla Jentschke Stöcklová.

Ministerstvo se v průzkumu dotazovalo krajů a obcí, kolik by si na investice představovaly. Zájem by podle náměstkyně měly o 13 miliard korun. "Chápu, že půl miliardy je velmi malá částka. Byly ale doby, kdy jsme se pohybovali na 40 milionech. Věřím, že se částku podaří navýšit. Sám pan premiér (Andrej Babiš z ANO) deklaroval, že sociální služby jsou prioritou, co se týká investic," uvedla náměstkyně. Podle ní by dalším zdrojem financí mohly v příštích letech stát i evropské fondy.

Do sociálních služeb putuje podle náměstkyně ročně zhruba 47 miliard korun. Dotace od státu z toho nyní činí asi 18,6 miliardy korun. Zbývající peníze jsou z dotací krajů a obcí i od klientů či dárců a z dalších zdrojů.

Poskytovatelé péče si téměř každý rok stěžují na to, že peníze nestačí ani na provoz. Pravidelně žádají o dofinancování. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiřího Horeckého je investiční podporu nutné posílit. Bez toho podle studie APSS hrozí službám pro lidi vyššího věku v Česku v budoucnu kolaps.

Podle poslední statistické ročenky bylo předloni v domovech pro seniory asi 37.000 lůžek. Pro zachování dostupnosti péče by jich v polovině století bylo potřeba přes 89.100. Nebo by musela být odpovídající kapacita komunitních zařízení či bydlení se službami. V domovech se zvláštním režimem pro lidi s demencemi bylo předloni asi 20.100 lůžek, v polovině století by jich mělo být aspoň 38.500, uvádí studie.

"Když řekneme, že má být půl miliarda na výstavbu a obnovu, tak za tuto částku se vybuduje zhruba 200 až 250 lůžek. To je kapacita poměrně malá," uvedl Horecký.

Experti na sociální problematiku poukazují na to, že už teď je služeb nedostatek. Na tisícovku lidí nad 65 let připadá v ČR asi 41 lůžek, v Belgii 70, ve Švédsku 69, ve Francii 57, na Slovensku 55 či v Německu 54. Zaostávání Česka se podle studie každý rok zvětšuje, protože ostatní státy na rostoucí poptávku po péči reagují.

Vládní národní investiční plán sociální služby zmiňuje. Ministerstvo práce v něm uvádí, že od roku 2016 do roku 2030 by bylo na rozvoj kapacity, modernizaci a obnovu potřeba 42,5 miliardy. To je v průměru 2,83 miliardy na rok. Jak by měla síť péče pro seniory vypadat, kolik by kde mělo vzniknout zařízení podle počtu potřebných či kde se vezmou na budování peníze, vládní plán neobsahuje. Služby zajišťují kraje a obce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska není dobrým signálem

29.10.2020 18:04 Aktualizováno Cesta předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka do Španělska není dobrým signálem, řekl…

Politici odsoudili teroristický útok v Nice. Česko stojí za Macronem,…

29.10.2020 17:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve francouzském Nice, při němž dnes zemřeli…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 16:20 KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Vybrané sociální dávky se budou vyplácet bez dokládání nároku, návrh…

29.10.2020 15:45 Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama