Cichanouská: Běloruský dům v Praze by se mohl otevřít už na podzim

Běloruská opozice by mohla mít v Praze svoje zastoupení v podobě takzvaného běloruského domu na podzim letošního roku. Řekla to dnes ČTK vůdkyně běloruského opozičního hnutí Svjatlana Cichanouská, která přijela na několikadenní návštěvu do Prahy.

Političtí vězni jsou v běloruských nápravných zařízeních mnohdy v nesnesitelných podmínkách, upozornila také v rozhovoru. Uvedla, že si nedělá žádné naděje ohledně zasedání běloruského soudu, který se bude 31. května zabývat odvoláním jejího vězněného manžela Sjarheje Cichanouského.

O plánech zřídit v Praze zastoupení běloruské opozice informoval loni v červnu krátce po návštěvě Cichanouské v České republice tehdejší ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD), který se na tom dohodl s prezidentem Milošem Zemanem. Realizace plánu se sice podle dnešního vyjádření Cichanouské "zpomalila", politička ale z posledních schůzek vyrozuměla, že otevření takzvaného běloruského domu je možné už letos na podzim.

Zamýšlená instituce má být jednak místem pro setkávání Bělorusů, jednak má mít reprezentativní charakter. Cichanouská doufá, že její představitelé budou mít možnost přímo jednat s českou vládou a Parlamentem. Nepůjde ale o paralelní diplomatickou misi, její vznik by mohl ohrozit fungování českého velvyslanectví v Minsku. Nyní se Cichanouská o zřízení běloruského domu, například o konkrétních prostorách, chystá jednat s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Cichanouská v rozhovoru také upozornila na špatné podmínky, kterým v nápravných zařízeních čelí věznění opoziční představitelé. Politik Viktar Babaryka, jemuž bylo znemožněno kandidovat v minulých prezidentských volbách, byl umístěn do takzvané ŠIZO, cely, která slouží k potrestání narušitelů vězeňských pravidel. S Maryjí Kalesnikavovou, původně koordinátorkou Babarykova volebního štábu a později spolupracovnicí Cichanouské, nesmějí mluvit její spoluvězeňkyně. Vězněné ženy nemají často přístup k hygienickým pomůckám. "Všechno to má za cíl ponížení lidské důstojnosti," uvedla. Podmínky jsou podle ní často nesnesitelné a věznice přistupují hůře k politickým vězňům než k ostatním zadržovaným.

"Můj manžel je už půl roku na samotce," řekla Cichanouská k podmínkám, jimž čelí Sjarhej Cichanouski, který si koncem loňského roku vyslechl rozsudek 18letého pobytu za mřížemi. Cichanouski se dál nachází ve vyšetřovací vazbě, přestože zatčen byl už na jaře 2020. Jeho odvoláním se bude 31. května zabývat vrchní běloruský soud.

"Samozřejmě, že osvobozující rozsudek nikdo nečeká, protože v zemi panuje bezpráví," komentovala Cichanouská možné závěry blížícího se soudního zasedání.

O další známé tváři, novinářovi Ramanu Pratasevičovi, Cichanouská řekla, že podle všeho začal spolupracovat s běloruským režimem. Politička mu to však nechce zazlívat a upozorňuje, že mohl čelit různým formám mučení. Prataseviče běloruské bezpečnostní složky zatkly loni v květnu, když úřady přinutily s pomocí stíhačky k nouzovému přistání letadlo společnosti Ryanair, jímž novinář cestoval společně s přítelkyní.

Cichanouská v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela, kterému to bylo znemožněno. Nakonec se v průběhu předvolební kampaně stala nejvážnější Lukašenkovou vyzyvatelkou. Podle běloruské opozice zvítězila, přestože podle oficiálně oznámených výsledků Lukašenko obhájil mandát. Po volbách se musela uchýlit do zahraničního exilu.

Během nynější návštěvy České republiky se Cichanouská v úterý setkala s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a ve středu jednala s prezidentem Milošem Zemanem. Dnes vystoupila na konferenci Digitální Česko a mluvila také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Cichanouská: Bělorusové nejsou ochotni zapojit se do války na straně Ruska

Bělorusové nejsou ochotni zapojit se do války na Ukrajině na straně ruských sil, řekla dnes ČTK známá běloruská opoziční představitelka Svjatlana Cichanouská. Uvedla, že boje za svobodu na Ukrajině a v Bělorusku nelze od sebe oddělovat, poněvadž obě země se navzájem ovlivňují. Proti režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka by Západ měl přijmout stejně důrazné sankce jako ty, které uvalil na Rusko v reakci na rozpoutání války na Ukrajině, ale odlišné z hlediska struktury, doplnila.

Přestože dlouholetý běloruský prezident Lukašenko je v současné válce spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a dovolil Moskvě, aby z běloruského území útočila na Ukrajinu, běloruský národ stojí podle Cichanouské na straně Ukrajinců. Cichanouská ovšem nevylučuje, že se Lukašenko ve snaze dát Putinovi najevo loajalitu pokusí o zapojení běloruských sil na Ukrajině.

"Ale Bělorusové nejsou ochotni bojovat, bojovat proti Ukrajině," zdůraznila politička. Připomněla, že Bělorusy a Ukrajince často pojí i příbuzenské svazky. Podotkla, že se svým týmem po začátku ruské invaze na Ukrajinu válce zahájila kampaň, v níž přesvědčovala vojáky, aby případné nasazení ve válce na Ukrajině odmítali.

Lukašenko by ale podle Cichanouské měl za své zapojení do konfliktu nést zodpovědnost, sankce by však neměly dopadat na Bělorusy.

"Sankce proti běloruskému režimu by měly být stejně přísné jako ty proti Rusku, ale jiné z hlediska struktury," uvedla Cichanouská. Omezení by se podle ní měla zaměřit na státní banky a podniky, které jsou hlavním zdrojem příjmů režimu, a na zmrazení Lukašenkových účtů v zahraničí a jeho úplnou ekonomickou izolaci.

"Na druhé straně je potřeba pomáhat Bělorusům doma i v zahraničí, lidem, kteří odjíždějí kvůli masovým represím. Je potřeba Bělorusy podporovat, abychom mohli zachovat zdravou a silnou občanskou společnost," podtrhla.

Na otázku, zda má pocit, že se pozornost Západu v poslední době přesunula od pomoci běloruské opozici k dění na Ukrajině, Cichanouská reagovala, že na mezinárodní scéně se na Bělorusko nezapomíná, přestože v centru pozornosti se ocitla válka na Ukrajině. Taková situace je ale podle vůdkyně běloruské opozice pochopitelná. Politička je navíc toho názoru, že problémy Běloruska a Ukrajiny nelze oddělovat.

"Víme, že dokud bude Ukrajina svobodná, Bělorusové budou mít ještě malou šanci se znovu vzbouřit," řekla. "Pokud bude v Bělorusku (autoritativní) režim, bude to mít neustálý vliv na bezpečnost Ukrajiny, bezpečnost našich sousedů, evropských zemí. Je potřeba vyrvat diktaturu z kořene a bít se za nezávislost obou zemí," uzavřela.

Cichanouská v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela, kterému to bylo znemožněno. Nakonec se v průběhu předvolební kampaně stala největší Lukašenkovou vyzyvatelkou. Podle běloruské opozice ve volbách zvítězila, přestože podle oficiálně oznámených výsledků Lukašenko obhájil mandát. Po volbách se musela uchýlit do zahraničního exilu, zatímco v Bělorusku propukly nevídané protesty, které ale úřady během několika měsíců tvrdě potlačily.

V současnosti je Cichanouská na návštěvě v České republice. V úterý se setkala s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a ve středu jednala s prezidentem Milošem Zemanem. Dnes vystoupila na konferenci Digitální Česko a mluvila také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko hází Rusům vidle do verze s ukrajinskou stopou v případu teroru u Moskvy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl informace, které jsou v rozporu s tvrzeními ruských představitelů v čele s Vladimirem Putinem, podle nichž teroristé z koncertní síně u Moskvy po útoku prchali na Ukrajinu. Lukašenko tvrdí, že pachatelé měli nejprve namířeno do Běloruska, kam by se ale nedostali kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením. 

Více souvisejících

Bělorusko Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy