Drsná dohra včerejší Jílkové: Celý pořad zrušte. I vydlabaná dýně je chytřejší než Foldyna

Ve čtvrtečním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou se debatovalo o žhavém tématu - soše maršála Ivana Koněva na Praze 6. Ve studiu se sešli ti, kteří podporují její přesun a jejich odpůrci. Debata byla místy velmi bouřlivá a téma po skončení pořadu dál rezonovalo i na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 144 komentářů

Máte slovo
doporučujeme

Už před pořadem o diskuzi na téma Koněv promluvil třeba politik a sociolog, jeden ze zakladatelů Občanského fóra Ivan Gabal. „Nedá se nic dělat, musím s barvou ven, souhlasil jsem, že dnes poprvé půjdu do pořadu Michaely Jílkové Máte slovo v ČT. Tématem je ta naše zpropadená socha v Dejvicích,“ zdůraznil někdejší poslanec.

„Žiju v Praze 6, sice s velkými přestávkami, ale od narození, takže je to i moje věc, nejen věc mojí radnice. A když je to i moje věc, tak si k tomu svoje řeknu. ČT a M. Jílkové děkuji za pozvání, vám nevím co doporučit, ale snad hezký večer po dost náročném dni. A abych nezapomněl, šel jsem kvůli tomu k holiči, a vykartáčoval oblek ... tak si toho prosím všimněte,“ vyzval diváky Gabal.

Mezi hosty ve studiu nechyběl ani poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který stál na opačné straně než Gabal.. Právě ten sklidil na sociálních sítích posměch. Někteří poukazovali na to, že evidentně nezná základní historická fakta ohledně druhé světové války.

Svůj komentář přidal třeba také středočeský zastupitel KSČM Zdeněk Štefek. „Po skončení pořadu "MÁTE SLOVO" diskuse neutichaly. Nenávist vůči osvoboditelům - Rudé armádě i vůči dnešnímu Rusku, překrucování a upravování historické pravdy i účelové polopravdy a lži. To vše ne jako ojedinělý výkřik, ale již jako součást oficiální propagandy. I zde ale zaznělo, že nejde o Koněva. To je jen střípeček. Jsme v zadnici některých velmocí, kterým stojí v jejich plánech v cestě Rusko, proto je nepřítel. A my tomu musíme podřídit nejen současnost, ale i minulost…“ tvrdí.

V komentáři, který sdílela KSČM na svém oficiálním profilu se také píše, že „nebýt ale Rudé armády a Koněva, ani ti novodobí "svazáci" by tu už nebyli“. „No, někteří možná ano… Jen mě napadá, jestli k útoku na Koněva přispěli vandalové, zda se podobně budou kati pravdy stavět třeba k pomníku Churchilla, když ho nějaký kritik Churchillova kolonialismu počmárá. Pravda, na britskou ambasádu by se vešel. Ale kam bychom pak přesouvali třeba nějakým kritikem amnestie pochc*nou lavičku Vency Flašky?“ dodává naštvaný politik.

Kritický je i politolog Jiří Pehe, který by nejraději pořad na ČT úplně zrušil. „Včerejší Máte Slovo byla prý opravdová žumpa, informují mě známí. Což o to, udělat televizní pořad, který je opravdová Žumpa, lze i ve slušnější zemi, než je současná ČR. Ale v žádné takové zemi by nemohl být Žumpa/Kotel/Máte slovo na veřejnoprávní televizi,“ rýpnul si na twitteru.

Nelíbí se mu samotný formát toho pořadu. „Demokracie není přeřvávání a cirkus. Demokracie je diskuse, což především znamená strukturovaný, civilizovaný dialog,“ myslí si. „Formát odpovídá tomu, že se tam setkávají protichůdné světy, antiteze, s diváckou podporou. Proto má sledovanost. Moji tři mladí hosté si odnesli životní zkušenost, otřes i poznání. Diváci asi také. Zaměřil jsem se na svůj cíl, formát odpovídá stavu společnosti. Nahlédni sněmovnu,“ začal mu vysvětlovat mu Gabal, který se do diskuze přímo ve studiu zapojil.

Ani to ale politologa nepřesvědčilo. „Pokud formát Kotle odpovídá reálnému stavu společnosti (o čemž osobně silně pochybuji), tak to jsi tam opravdu nemusel ani chodit, protože v tom případě jsme v p*deli, a a Tvoje "vítězství" tam nás nezachrání....“ posteskl si Pehe s tím, že ten pořad nemá co dělat ve veřejnoprávní TV, a že jeho formát neodpovídá údajnému faktickému rozdělení společnosti. „A rozhodně nijak nepřispívá je kultivaci demokratické diskuze,“ dodal na závěr.

Loading...
Vstupte do diskuze (144)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může, ať si vezme své seniory domů, prosí hejtman

28.03.2020 19:47 Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů…

Vojtěch přiznal: Situace není příznivá. Podporuje prodloužení nouzového…

28.03.2020 18:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového…

Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoliv, opakuje Schillerová

28.03.2020 17:54 Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii.…

Autobazary žádají výjimku, chtějí otevřít provozovny

28.03.2020 16:44 Autobazary chtějí zařadit prodeje s ojetými vozy mezi výjimky, které mohou i nadále poskytovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama