Jermanová vzdala kandidaturu na šéfku kontrolního výboru, nechce být součástí "mediálního honu"

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nebude kandidovat na předsedkyni krajského kontrolního výboru. Ve vyjádření pro ČTK dnes uvedla, že se tak rozhodla s ohledem na tlak, který přímo i prostřednictvím médií vyvíjejí zástupci nové koalice. Lídři koaličních stran její rozhodnutí přivítali.

Jaroslava Jermanová
doporučujeme

Do placené funkce, jež podle nepsaných dohod náleží opozici, navrhlo Pokornou Jermanovou hnutí ANO. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj nominaci kritizovali a upozorňovali na to, že Pokorná Jermanová nemusí být zastupiteli zvolena.

Končící hejtmanka to označila za "předehru kampaně před blížícími se parlamentními volbami a nástroj protibabišovské rétoriky, která nezohledňuje zájmy běžných českých občanů". "Nechci být součástí tohoto mediálního honu, proto jsem se rozhodla na zmíněný post nekandidovat. Svou opoziční práci budu dělat ráda, odpovědně a s plným nasazením, i bez toho, abych zastávala funkci předsedkyně kontrolního výboru," uvedla.

Lídr ODS Martin Kupka rozhodnutí končící hejtmanky přivítal, její vyjádření ale kritizoval. Podle něj zbytečně přilévá olej do ohně. "To rozhodnutí vítám, ale naprosto odmítám, že by se mělo jednat ze strany koalice o jakýkoli předvolební boj," řekl ČTK. Podobně se vyjádřil také lídr Pirátů Jiří Snížek. "Vítám, že naše výzva byla vyslyšena," uvedl. Dodal, že má již naplánovanou schůzku s předsedou klubu ANO Martinem Hermanem, na níž se bude zajímat o to, koho ANO navrhne místo Pokorné Jermanové. "Ten by snad měl být zvolen," dodal.

Dosavadní hejtmanka poukázala na to, že ANO ji předběžně nominovalo jakožto lídryni hnutí. Budoucí koalice však podle ní začíná s kádrováním ještě předtím, než mohla být uvedena do funkcí a než se sešlo nové zastupitelstvo. "To, za co dosavadní opozice neoprávněně napadala koalici, nyní dělá reálně sama. Přitom mimo jiné deklarovala, že změní styl komunikace s opozicí. Ke změně skutečně došlo, ale nynější situace spíš připomíná tzv. Národní frontu známou z období minulého režimu," prohlásila Pokorná Jermanová. Podle Kupky ale Národní frontu připomínalo spíš dřívější spojenectví ANO, ČSSD a komunistů, když tyto strany neumožnily zvolit do čela kontrolního výboru kandidáta STAN Pavla Fojtíka.

Pokorná Jermanová trvá na tom, že jde o nepatřičný zásah do opoziční práce a lustrování kandidátů. Připomněla, že ve volbách v kraji získala čtvrtý největší počet preferenčních hlasů. "Troufám si říci, že jsem získala od voličů silný mandát. Současné kádrování, které dělají koaliční strany, považuji za opovrhování voliči a povyšování zájmů koalice nad vůlí Středočechů," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BIS nemůže ani prezidentovi vše sdělovat. Zeman nepochopil, k čemu slouží,…

04.12.2020 22:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Otevřeně tvrdí, že kontrarozvědka nemusí ani hlavě státu sdělovat úplně všechny…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Tresty za šíření nacistických symbolů či trvalá zbraňová amnestie. Změna…

04.12.2020 15:45 Šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude možná trestné.…

Ministr Brabec je na vyšetření v nemocnici, postihla ho náhlá zdravotní…

04.12.2020 10:40 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se nezúčastnil dnešní tiskové konference po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama