Jurečka žádá odchod Mračkové Vildumetzové z vedení Sněmovny

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) by kvůli stykům s obviněným z kauzy Dozimetr měla podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky rezignovat na místopředsedkyni Sněmovny. Pokud tak neučiní, je na místě jednání o obsazení funkcí ve vedení dolní komory. Jurečka to dnes řekl ve Sněmovně během jednání o vyslovení nedůvěry vládě.

Marian Jurečka

Reagoval tak na volání poslanců ANO po rezignaci politiků STAN kvůli stejné kauze, která se týká hospodaření pražského dopravního podniku.

"Jana Mračková Vildumetzová, pokud je soudná, rezignuje," uvedl předseda lidovců. Vyzval poslance ANO, aby neměřili dvojím metrem a zametli si před vlastním prahem. Připomenul, že expremiér a předseda ANO Andrej Babiš byl trestně stíhán, ale výzvám z vlastních řad k opuštění funkce ministerského předsedy nečelil.

Mračková Vildumetzová, která se z jednání Sněmovny omluvila, ČTK sdělila, že obviněný podnikatel Zakaría Nemrah je přítelem jejího manžela a nikdy s ním neřešila nic nad rámec společenského rozhovoru. Vedení ANO vyjádřilo Mračkové Vildumetzové důvěru. Mračková Vildumetzová je bývalá hejtmanka Karlovarského kraje. Je členkou předsednictva ANO. Ve stínové vládě hnutí jí připadá křeslo ministryně vnitra.

Kvůli kontaktu s jedním z obviněných v kauze Dozimetr skončil ve funkci ministr školství Petr Gazdík (STAN). Na svou pozici rezignoval i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek. Výzvám k rezignaci čelí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Jurečka také reagoval na opoziční kritiku vládních kroků kvůli růstu cen a možnosti nedostatku energií. "Nikdo z naší vlády není padlý na hlavu, ta situace je životně kritická," uvedl Jurečka, který je také ministrem práce a sociálních věcí. "Rozhodně neděláme všechny věci ideálně a nejlépe, ale jsou tady věci, na kterých bychom měli mít elementární shodu," uvedl ministr. Kromě přijetí protiopatření je potřeba především "zkrotit" příčinu, kterou je putinovská agrese proti Ukrajině, dodal.

Vedení hnutí ANO důvěřuje Mračkové Vildumetzové 

Vedení ANO důvěřuje člence předsednictva hnutí a místopředsedkyni Sněmovny Janě Mračkové Vildumetzové. Na tiskové konferenci to řekli lídr hnutí Andrej Babiš a místopředsedkyně ANO a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová. Reagovali tak na informace serveru Neovlivní, podle kterého se politička ANO stýkala s obviněným podnikatelem z kauzy Dozimetr. Podle Babiše je zpráva dezinformace, podle Schillerové je Mračková Vildumetzová "jenom vedlejší produkt" v případu. Vildumetzová ČTK sdělila, že obviněný je přítelem jejího manžela a nikdy s ním neřešila nic nad rámec společenského rozhovoru.

Kauza Dozimetr se týká hospodaření pražského dopravního podniku. Policisté obvinili více než deset lidí. Jedním z nich je bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Politici ANO hnutí STAN ostře kritizují, podle nich patří do organizovaného zločinu. Ve vazbě v případu skončil i pražský podnikatel Zakaría Nemrah. Server napsal, že Mračková Vildumetzová se svým manželem s ním byla dlouhodobě v kontaktu. Politička to v rozhovoru nepopřela, uvedl server.

"Paní Mračková se schází se svým manželem, takže je to dezinformace... Paní Mračková má manžela, s kterým chodí někde, s dotyčným pánem se scházel její manžel, co je funkcionář z ODS," reagoval Babiš. "Nezveřejnili její vyjádření, máme to od ní na esemesce," odpověděl lídr hnutí na poznámky, že Mračková Vildumetzová v rozhovoru kontakty nepopřela.

Místopředsedkyně Sněmovny Mračková Vildumetzová se dnešního jednání poslaneckého klubu ANO neúčastnila. "Samozřejmě nás informovala. Znova opakuji, ten server nemluví o jejím manželovi, panu Mračkovi, který je vysokým funkcionářem ODS a který byl kamarádem toho člověka. Ona je prostě jenom vedlejší produkt toho hlavního problému. My jsme o tom byli informováni, důvěřujeme jí - ona je dneska ještě v karanténě, měla covid - a má naši důvěru," řekla Schillerová.

Podle Vildumetzové je obviněný přítelem jejího manžela. "Já jsem se s Zakaríou Nemrahem setkala vždy pouze v přítomnosti svého muže. Sama jsem se s ním nikdy nestýkala, ani jsem s ním nic neřešila nad rámec společenského rozhovoru v momentě setkání," napsala.

Manžel Vildumetzové byl kvůli kauze Dozimetr podat vysvětlení na policii. "Byl jsem v kontaktu s jedním z obviněných. Nešlo o žádnou mediálně známou figuru," řekl Deníku N. Podle serveru vyšetřovatelům vysvětlovat právě své vztahy s Nemrahem.

Mraček byl donedávna poradcem ministryně pro životní prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL). "Prozíravě se ho zbavila již před 14 dny," informoval dnes na twitteru lidovecký poslanec Marek Výborný. Podle Mračka však jeho rezignace nesouvisí s jeho výslechem na policii. "Z ministerstva životního prostředí jsem odešel sám z osobních důvodů,” řekl. Podle mluvčí resortu Dominiky Pospíšilové měl na starosti zpracování stanovisek a analýz pro ministryni. “A to především v oblasti energetiky, odpadového hospodářství a průmyslu,” řekla mluvčí Deníku N.

Mračková Vildumetzová je bývalá hejtmanka Karlovarského kraje. Je členkou předsednictva ANO. Ve stínové vládě hnutí jí připadá křeslo ministryně vnitra.

Kvůli kontaktu s jedním z obviněných v kauze Dozimetr skončil ve funkci ministr školství Petr Gazdík (STAN). Na svou pozici rezignoval i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek. Podle hnutí ANO musí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odejít z vlády.

Opoziční hnutí SPD se podle svého místopředsedy a šéfa poslaneckého klubu Radima Fialy chce s článkem serveru nejdřív seznámit. "Pak ho vyhodnotíme a určitě se zeptáme (hnutí ANO). Záleží na tom, jak je věc důležitá. Pokud to skutečně má něco společného s kauzou (Dozimetr), tak se zeptáme," řekl Fiala.

Na Pražském hradě se konal summit EU, politici se zabývali Ukrajinou i…

07.10.2022 19:16 Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize, varuje…

07.10.2022 08:11 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové…

OBRAZEM: Macron či Scholz na Pražském hradě. Česko hostilo neformální…

07.10.2022 21:35 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

OBRAZEM: Macron, Scholz a spol. v Praze. Na Hradě proběhl neformální…

07.10.2022 21:30 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

Ministr vnitra Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci

07.10.2022 19:31 Český ministr vnitra Vít Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci. V sobotu se také zúčastní…

V Praze proběhl neformální summit EU, řešily se energie i Ukrajina

07.10.2022 19:16 Aktualizováno Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Fiala považuje oba pražské summity v Praze za povedené

07.10.2022 18:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) považuje čtvrteční a dnešní summity evropských zemí v Praze za povedené a…

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s…

07.10.2022 17:48 Aktualizováno Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat…

MPSV varuje před podvodnými weby, které nabízejí falešné formuláře k…

07.10.2022 16:58 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) varuje před podvodnými weby, které napodobují stránky…

Země EU vyzvaly Evropskou komisi, aby rychle připravila plán na snížení…

07.10.2022 16:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes vyzvali Evropskou komisi, aby rychle připravila plán…

Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem

07.10.2022 13:41 Bývalý předseda české vlády Andrej Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem…

EU musí najít řešení cen energií, třeba strop na plyn ve výrobě elektřiny,…

07.10.2022 11:14 Aktualizováno Evropská unie se musí domluvit na realizaci kroků ke snížení cen energií, například na zastropování…

Borrell na pražském summitu požádá lídry zemí EU o schválení platby za…

07.10.2022 10:20 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes na pražském summitu požádá lídry členských zemí o…

Související:

Právě se děje

reklama